פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שאלה פתוחה: "טיפות אהבה יכולות להביא להריון?"

   פספסת גלולות ואת מודאגת? חושש מהפעם הראשונה? ד"ר ליאורה אברמוב עונה על שאלות הגולשים

   ספק: ShutterStock

   למדור "שאלה פתוחה" האחרון: "צפיתי בפורנו ועכשיו אני נגעל מזה"

   בת 19 שואלת:

   אני נוטלת גלולות באופן קבוע ומקיימת יחסי מין ללא אמצעי מניעה עם חבר שלי, איתו אני כבר שנה וחצי. בדרך כלל אני נוטלת את הגלולה בין 23:00-01:00 בלילה. ביום רביעי האחרון התחלתי חפיסה חדשה, לאחר שקיבלתי מחזור, והכל היה תקין כרגיל. בשבת קיימנו יחסי מין. ביום שני שכחתי לקחת את הגלולה של אותו יום. נזכרתי רק למחרת בשעה 11:30 בבוקר וישר נטלתי את הגלולה, משום שהבנתי שאם עוברות פחות מ-12 שעות מזמן נטילת הגלולה, זה בסדר ליטול את הגלולה שהתפספסה.

   יש לציין שאני מאוד אחראית ושזה מעולם לא קרה לי. אני מאוד כועסת על עצמי ומאוכזבת מעצמי. רציתי לשאול מספר שאלות: אני יודעת שזרע יכול להתקיים עד שלושה ימים בתוך הגוף, האם העיכוב בנטילת הגלולה יכול לגרום להריון?
   המשכתי ליטול את הגלולת כרגיל, האם אוכל לקיים יחסי מין עם חבר שלי ללא קונדום בסוף השבוע או שאינני מוגנת בגלל האיחור בנטילת הגלולה? יש לזכור שזה השבוע הראשון של החפיסה.

   לפי מה שהבנתי מההוראות אני אמורה להיות בסדר ולא קרה שום דבר שלא ניתן לתיקון, ועדיין רציתי לשאול כדי להיות בטוחה. בכל מקרה- האם מומלץ לקנות בדיקת הריון כדי לשלול סיכוי להריון? אם כן, אפשר בבקשה לקבל הסבר לגבי אופן הבדיקה- האם יש ימים מסויימים בחודש שצריך לבצע אותה? האם זה משנה כמה זמן לאחר יחסי המין מבצעים אותה?

   ד"ר אברמוב עונה:

   מאחר והשלמת את הגלולה ששכחת תוך 12 שעות, את אמורה להיות מוגנת ואין צורך להוסיף קונדומים בשאר החודש. בדיקת הריון נעשית רק לאחר שבועיים מקיום יחסי מין ,זו בדיקת שתן שניתנת למכירה בבתי מרקחת ללא מרשם רופא. הורמון ההריון מתחיל להיות מופרש בשתן רק לאחר כשבועיים מההפריה.

   אילוסטרציה (ShutterStock)

   בן 18 שואל:

   הגעתי עם חברה שלי להמון מצבים קרובים לחדירה אך זה עדיין לא קרה. אנחנו חוששים שהיא תיכנס להריון ולכן החלטנו לקנות קונדומים. אני רק לא מבין מספיק מתי כדאי לקיים יחסי מין ומתי לא, מבחינת הימים שלה, על הכאבים שיכולים להיות לה בפעם הראשונה, על סוגי קונדומים מומלצים וכדומה. אשמח אם תעזרי לנו לפני הפעם הראשונה.

   ד"ר אברמוב עונה:

   קודם כל, אם אתה שם קונדומים אתם מוגנים מהריון בסביבות 90% הגנה. לא משנה מה סוג הקונדום, חשוב שתאריך התפוגה שלו יהיה בתוקף. אפשר להחליף מספר סוגים עד שתמצא את הסוג שנוח לך. קיימות כל מיני אפשרויות.

   חשוב לדעת איך לשים את הקונדום. מלבישים את הקונדום על הפין כשהקצה שלו נשאר משוחרר על הכפה כדי שיהיה מספיק מקום בתוך הקונדום לאסוף את נוזל השפיכה וכדי שהקונדום לא יקרע. מיד לאחר השפיכה, יש לצאת מהנרתיק כשהאיבר עוד בזקפה חלקית וכשאתה מחזיק את הקונדום ביד שלא יפול מהפין תוך כדי תהליך היציאה מהנרתיק.

   לא כדאי לסמוך על הימים הבטוחים, שהם הימים שבהם אין ביוץ, מאחר ולא תמיד ניתן לצפות מתי יהיה יום הביוץ של הבחורה.

   בפעם הראשונה אמור להיות לבחורה כאב קל ולרוב הבנות זה לא כאב משמעותי. מתלווה אליו דימום קל, שיכול להימשך מספר ימים. חשוב שיהיה מספיק משחק מוקדם כדי שהבחורה תהיה רטובה ומגורה, ולא מתוחה.

   אילוסטרציה (ShutterStock)

   אנונימי שואל:

   שלום ד?ר,
   ברצוני לדעת דבר או שניים על טיפות אהבה. כשמקיימים יחסי מין ללא אמצעי מניעה וללא גמירה בחדירה, יש סיכוי להיכנס להריון? או שזה בסה?כ עוד מיתוס שקרי.

   ד"ר אברמוב עונה:

   הדעות חלוקות לגבי האפשרות שיש תאי זרע בטיפות האהבה. ולכן לדעתי בכל מקרה צריך להזהר מאפשרות של הריון ולהשתמש בקונדומים בנוסף.

   בחורה מחזיקה בדיקת הריון (ShutterStock)

   בת 20 שואלת:

   אני מאוהבת בחבר שלי. אנחנו כבר 4 חודשים ביחד, וחושבת להתחיל לבטוח בו ולאפשר לו להפסיק להשתמש בקונדום. מצד שני, מחלות מין תמיד הלחיצו אותי. באיזה שלב ניתן לבטוח בבן הזוג? הוא לא רוצה ללכת להיבדק אבל הוא נשבע לי שאני הראשונה שלו אז אני לא יודעת אם יש סיבה שיהיו לו מחלות מין מדבקות. מה לעשות?

   ד"ר אברמוב עונה:

   אם זאת באמת הפעם הראשונה שלו כמו שזו הפעם הראשונה שלך, הרי שאין צורך לעשות בדיקות למחלות מין. מה ההגיון להיות בקשר עם בחור אם אין לך אמון ואינך בוטחת בו? אם את רוצה להמשיך את הקשר איתו הרי מתישהו תצטרכי להתחיל להאמין ולסמוך עליו. אם את מספיק בשלה לקיים איתו יחסי מין, הרי זה הזמן גם להתחיל לסמוך עליו.

   אילוסטרציה (ShutterStock)

   יש לכם שאלה לד"ר אברמוב?

   צריכים עצה בנושא מיניות?
   כתבו לנו, בציון הגיל שלכם בלבד, והסקסולוגית ד"ר אברמוב תענה גם לכם.

   הלינק לא עובד לכם?
   שלחו לכתובת zonesupport@walla.net.il