פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   למה גברים תמיד משלמים בדייטים?

   הגיע הזמן, אחת ולתמיד, לפתור את הקושיה המרתקת - על מי צריך ליפול נטל התשלום בדייט, על הגבר או על האישה?

   ?כל הפמיניסטיות הדו-פרצופיות הללו!? מקוננים גברברי ישראל, ?דורשות שיוויון רק כשזה נוח להן!?. הם מלינים בהתפלפלות מתישה, ?מצד אחד רוצות לקבל את אותו השכר כמוני על אותה עבודה, אבל עדיין דורשות שאשלם עליהן בדייט!?. הטענות המבולבלות ברמה אינטלקטואלית שגם ילד בכיתה א? יוכל להביס מחשבתית אמנם מציקות לנו כטענות מטופשות, אך הן עולות שוב ושוב בדיונים על זכויות נשים, על יחסים שבינו לבינה ואפילו סתם בשיחות חולין עם אנשים רנדומליים שמרגישים צורך להביע את עמדתם המגובשת ללא מעצורים, למרות שלרוב עדיף שישתקו. אז הגיע הזמן לפתור את הקושיה המרתקת - על מי צריך ליפול נטל התשלום בדייט, על הגבר או על האישה?

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   אולי הפעם את תשלמי?

   נתחיל מהעובדה הקשה והכואבת - כרגע יש קונצנזוס די גדול לגבי כך שגבר צריך לשלם בדייט. הסיבות לכך נובעות בעיקר בגלל מסורת ארוכת שנים, ובגלל התפישה הכוללת בחברה שרואה נשים כדבר שגברים צריכים ?להשיג? או ?לקנות?, אבל ההיגיון שעומד מאחורי זה איננו עד כדי כך חסר תקדים - כל עוד נשים משתכרות פחות מגברים בחברה, הגיוני שהנורמה תהיה שהגבר יהיה המממן העיקרי של שעשועי המין של רווקי ורווקות העיר הגדולה. עכשיו, גברברים יקרים שלי, תפקידכם הוא לצווח בקול: ?אבל לא תמיד האישה מרוויחה פחות מהגבר, וגם אז הגבר מצופה לשלם בדייט!?, ועל כך אני אקדים אתכם ואענה, המקרים הפרטיקולריים לא משנים, משנה מהי המגמה החברתית, והמגמה החברתית היא שנשים משתכרות כ-34% פחות מגברים.

   שלא תבינו אותי לא נכון - אני לא חושבת שהמצב הזה הגיוני בכלל. הייתי שמחה לחיות בעולם בו בסוף הדייט המלצרית הייתה מניחה את החשבון באמצע השולחן, כל אחד היה שולף את כרטיס האשראי הנוצץ שלו (ולא כדי לצאת ידי חובה) והיה משלם חצי-חצי. הייתי גם שמחה לחיות בעולם בו נשים מרוויחות שכר שווה לגברים, יש מספר שווה של נשים במוקדי הכוח החברתיים, ואלימות כלפי נשים היא לא תופעה חמורה שמתפשטת עוד ועוד בעולם. לצערי, היקום השוויוני שבניתי לעצמי נשאר, יחד עם סקס עם ג?יימס פרנקו וחלומות על זלילת עוגות מתקדמת מבלי שזה יגיע לי ישירות לכרס, רק בדמיון שלי.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   אזמין את כל התפריט?

   אך חשוב להבחין במגמה הולכת וגדלה של חלוקת חצי-חצי בדייטים, דבר שבעיניי הוא מבורך. נשים רבות מתחילות לסרב לתשלום האבירות הנחוץ של גבר בדייט ומתחילות להתחלק בחשבון - לפעמים רק באמצעות הטיפ, ולפעמים עד כדי חלוקה שווה לגמרי. כשעבדתי במלצרות, נהגתי להעביר את החשבון באופן קבוע לאישה, וניסיתי לראות את התגובות. לעתים מאוד קרובות הגבר מיד חטף מידיה את הקבלה הרעועה, אך לפעמים זה יצר מצב בו האישה שילמה לגמרי על כל הארוחה. במקרים קצת יותר נדירות חטפתי צעקות של ממש, בסגנון ?איך את מעיזה להביא לה את החשבון?! אני הגבר! אני משלם!? (וואו, אתה כל כך מרשים אותי עכשיו, בטח יש לך איבר מין באורכו של כביש 1).

   באופן אישי, אני יודעת שמאוד לא נעים לי שמשלמים עליי בכל סיטואציה (זאת למרות שפקידת הבנק שלי שמורה אצלי תחת הכותרת ?לא לענות?), אבל נשים רבות יפסלו גבר אם לא ישלם את החשבון לפחות בדייט הראשון. מדובר פה בסיטואציה בעייתית, שכן כולנו מתקשים לסגור את החודש ולפעמים לא מתאים לשלם חשבון של 400 שקל בערב אחד. אני מאוד אוהבת את הרעיון של לחלק את החשבון חצי-חצי, או לפחות לסכם שמישהו משלם פעם אחת והשני משלם בפעם השניה - כך עניין הכסף הופך פחות רלוונטי ולא מאפיל על הפגישה.

   דייט (ShutterStock)
   "נשים רבות יפסלו גבר אם לא ישלם את החשבון לפחות בדייט הראשון"

   בסופו של דבר, אנחנו חייבים לשים לב לכמה נקודות מרכזיות. דבר ראשון, הנורמה החברתית דורשת מגברים לשלם את החשבון. דבר שני, נשים אכן צריכות להיאבק למען שוויון. דבר שלישי, כרגע אין שוויון. כאשר משקללים את כל הנקודות הללו, מבינים שעם כמה שהמצב לא נעים, בעולם בו אנו חיות הגיוני שקודם נשנה את השכר שאנו מרוויחות, ורק אחר כך את הדרך שבה אנו מחלקים את התשלום בדייטים; אבל עדיין חלה התקדמות ויותר ויותר נשים מעדיפות לשלם את החשבון, או לפחות חלק ממנו. למרות זאת נדמה כי הסטיגמות עדיין נותרו - אם אתה לא משלם בדייט ראשון אתה ?קמצן?, אם את לא מציעה לשלם את חלקך בדייט את ?פרינססה?, ואם אתה כן משלם בדייט ראשון אבל לוקח את הדייט שלך לארומה אז כנראה שאו שאתה סחי או שאתה לא ראוי לדייט שני (מבין שלושת הסטיגמות האלה האחרונה אכן נכונה). חשוב לערער על התפישה כי נשים הן מוצר ולהילחם למען שוויון, אבל האמת היא שהשוויון לא מתחיל ב-200 שקל על הטירמיסו וה-3 בירות שחלקנו, אלא בנושאים הרבה יותר מרכזיים מזה.

   אז כן, אנחנו נשלם את החלק שלנו בדייט כשנקבל את אותו השכר, את אותם התנאים, נעבוד בעבודות יוקרתיות כמו שלכם וכשתפסיקו להסתכל עלינו כדבר שיש לקנות. בינתיים, אנחנו נמשיך להוציא את הארנק, לשלוף את האשראי אבל לסיים בלשלם רק את הטיפ.