פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אמת מטרידה: האם הפכים נמשכים?

   בפינת "אמת מטרידה" נשבור סטיגמות, נפריך מיתוסים, ננפץ אגדות אורבניות ובקיצר- נגיד את האמת הכואבת בפנים. והפעם: האם הפכים נמשכים?

   צילום: ShutterStock

   הסיטואציה מוכרת - החברה הכי טובה שלך מגיעה להכיר לחבר'ה את החבר החדש שלה. היא הבחורה הכי יפה בשכבה, עם צמה בלונדינית ארוכה שמשתרכת עד לקצה הישבן, לבושה בשמלה צמודה וקצרה ועקבי סטילטו באורך של ההיסטוריה הפלילית של האופנובנק, סוחבת אחריה את הפרצוף הכי מנוזל מכאן ועד לפינלנד. משקפיים עבי מסגרת - אבל לא בקטע היפסטרי - מקדמים את בואו של היצור המכוער ביותר שאי פעם ראית, נמוך עד כדי כך שקודקודו מגיע לנקודה אסטרטגית במיוחד כאשר עומד זקוף לצדה של האלה היוונית והגבוהה שהיא חברה שלך. את אומרת לעצמך - נו בסדר. הוא בטח חכם בצורה בלתי רגילה, או מצחיק מאוד. אבל במהלך השיחה מתברר שגוש השיער השומני וההקרחה בגיל צעיר שאת רואה למולך הוא גם הקנקן וגם מה שיש בתוכו - אדם יבשושי, לא מעניין, לא פיקח או משעשע במיוחד, ואפילו - אם רק תעזי - די בינוני.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   הפכים נמשכים? אולי לא במקרה שלה

   "למה זה קורה?" את ודאי שואלת את עצמך, למה דווקא הבחורה הכי יפה, מקסימה, מצחיקה וחכמה שאת מכירה תמיד מוצאת לעצמה את החנבצים הכי פחות מרגשים על הפלנטה?

   התשובה לכך יכולה להיות מורכבת או פשוטה. יכול להיות שהעולם דפק את החברה שלך עד כדי כך שהיא באמת ובתמים מאמינה שעיסת הרחמים לה היא קוראת חבר הוא מה שמגיע לה, אבל סביר להניח שמדובר במקרה מעט יותר מסובך. יכול להיות שפשוט הפכים נמשכים? אבל החברה שלך תיפרד גם מהחבר הזה בעוד שבוע וחצי, וגם מבליל הזיעה הקרה והגשר בשיניים שיבוא אחריו, ואת לא בטוחה איך זה ייתכן.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   בני אדם מחפשים אנשים שדומים להם

   כמה דקות לאחר מכן באותו פאב שכונתי, חברה אחרת מצרפת לשולחן עוד כיסא כי הנוכחי שלה מגיע עוד רגע. אותו את כבר מכירה, ומדובר בבחור משכמו ומעלה - חתיך, מצחיק, אינטיליגנט ושנון, בדיוק כמו שמגיע לחברות שלך. יותר מזה - בדיוק כמו החברות שלך. אז איך יכול להיות שחלקנו נמשכים ליצורים הכי רחוקים מאיתנו בעולם, ואחרות נמשכות להעתקים מדויקים שלהן? איך יכול להיות שאת מרוקאית שיוצאת רק עם אשכנזים והחברה הכי טובה שלך היא טריפולטאית שיוצאת רק עם טריפולטאים? האם זה אומר שגברים מרוקאים לא ראויים לאהבה? למרות שהסבתא העיראקית שלי תפטור את השאלה בזאת, סביר להניח שזה לא המצב.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   גוש השיער השומני

   בשדה המחקר הסוציולוגי יש חילוקי דעות ממשיים לגבי דפוסי זוגיות של בני אדם. דבר זה איננו מפתיע, פחות מפני שבני אדם הם יצורים ורסטיליים ומרתקים, ויותר מפני שבשדה המחקר הסוציולוגי יש חילוקי דעות ממשיים לגבי, ובכן, כל נושא. ישנן תיאוריות אשר מסבירות כי בני אדם מחפשים אנשים אשר דומים להם, מפני שעמם הם יוכלו לפתח מערכות יחסים יציבות ובריאות, אשר יתפתחו למשפחות יציבות ובריאות, ויסיימו במיתה בשיבה טובה באופן יציב ובריא. אבל עזבו את הסחים האלה. הרי מי רוצה חיים יציבים ובריאים? תיאוריה אחרת מתנה את הבחירה הזוגית דווקא בהפכים, מפני שאנשים מחפשים אנשים שישלימו אותם, כך שאם אדם א' יודע לבשל אבל לא יודע לעשות כביסה עד כדי כך שבגדיו מריחים כדיר חזירים שחטפו אבולה, ואדם ב' יודע לעשות כביסה אבל לא יודע לבשל עד כדי כך שהוא נראה כמו פליט סודני המקושש אגורות לנסיעה לבאר שבע, מערכת היחסים של השניים הללו תהיה מוצלחת.

   ובאמת, את נזכרת בפעם ההיא שיצאת עם הפושע הפוטנציאלי ההוא שגרם לך לגנוב קולה מהקיוסק של אפי וכמה אדרנלין זה עשה לך. את נזכרת בכל החוויות שהיו איתו, האדם הכי רחוק ממך מנטאלית שאי פעם הכרת, וכמה כיף היה לך וכמה נמשכת אליו בצורה לא מוסברת כל כך. אבל מצד שני, את לא באמת חושבת שהיית מסוגלת להיות עם בן אדם כל כך לא סגור על עצמו, כל כך פתוח וספוטני, כל כך... לא את.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   הפושע הפוטנציאלי שגרם לך לגנוב קולה מהקיוסק

   אז אולי לחלק מהאנשים זה עובד, ולחלק מהאנשים זה לא. אולי חלק מהאנשים צריכים את בן הזוג שירגיע או יטריף אותם, תלוי באופי שלהם, ואולי חלק מהאנשים צריכים בן זוג שפשוט יבין אותם. מה שבטוח הוא, שבן הזוג שאת רוצה הוא בן זוג שדומה לאבא. (סתם, זה רק שבן הזוג שלך יוצא איתך רק כי את דומה לאמא שלו).