פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   חיה פוליטית: פרשת הזמר המפורסם

   למה אסור היה לזמר המפורסם לשכב עם בת 15 אפילו שהיא הסכימה, ולמה לא מנקים את ספרד? יערה מסבירה לכם את החדשות

   מה הולך עם ה"זמר המפורסם"?

   אז בטח שמעתם על אותו ?זמר מפורסם? וחברו, שלכאורה שכבו עם חבורה של קטינות בטווח הגילאים 15-17 במסיבות סקס שהם ארגנו. סביר גם להניח שאתם כבר יודעים מי זה.

   אז על מה המהומה? מצד אחד, הנערות טוענות שהיה מדובר בסקס בהסכמה. אך מכיוון שמדובר בגברים מבוגרים, כנראה בשנות ה-30 וה-40 לחייהם, ועוד כאלה מפורסמים מאוד - אלה יחסי כוחות בעייתיים (כמו שמורה שוכב עם תלמידה). ובכל מקרה, אין כזה דבר "הבנות הסכימו" כי חלקן צעירות מגיל ההסכמה. "גיל ההסכמה" הוא 14 אם הפער בין הזוג לא עולה על 3 שנים (כלומר, אם את בת 14 את יכולה לשכב עם החבר שלך בן ה-16, אבל לא עם החבר שלך בן ה-18), אך גיל ההסכמה הכללי הוא 16 (כלומר, אם את בת 15 ו-11 חודשים את לא יכולה לשכב עם החבר שלך בן ה-18 וחצי, אבל אם את בת 16 את יכולה).

   כמובן שיש בעייתיות בעניין, כי מי קבע באמת שבחורה בת 15 ו-11 חודשים יכולה להסכים פחות מבחורה בת 16? אבל במקרה הספיציפי הזה אין שום תהייה, יש פה בן אדם מבוגר שיודע שיש לו השפעה על נערות צעירות, וגם יכול להראות קצת איפוק ולא לשכב עם בנות שיכולות להיות הבנות שלו.

   הזמר ששמו נקשר ביחסי מין עם קטינה הופיע כמתוכנן (אבי כהן)
   (צילום: אבי כהן)

   למה מדריד מלאה בזבל?

   לפני שבועיים, עובדי התברואה בספרד יצאו לשביתה כוללת, במחאה על הכוונה לפטר 1,134 עובדים. ספרד היא אחת המדינות שהכי סובלות מהמשבר הכלכלי בעולם, ואחוזי האבטלה בה גבוהים מאוד. העובדים כבר עצבניים מכל סוג של פיטורין ולא מוכנים לשמוע על פשרות – רק שלא יפטרו אף אחד. בינתיים ספרד מתמלאת בזבל כי אין עובדי אשפה, וכנראה שהמדינה תכניס שוטרים ועובדי חירום אחרים כ?שוברי שביתה? (טקטיקה שמשתמשים בה כנגד עובדים שובתים – להכניס אנשים אחרים לעשות את העבודה במקומם) לנקות את הרחובות. נקווה שהעובדים בספרד ישיגו את מה שהם דורשים ושרחובות ספרד יתנקו.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   (צילום אילוסטרציה: Shutterstock

   מה קורה עם המהגרים?

   היום הממשלה כנראה תעביר חוק שיקצר את הזמן שמאפשר להשאיר מהגרי עבודה במתקן השהייה באופן חוקי מ-3 שנים לשנה אחת (ללא משפט). החוק הזה הוא בעייתי מלכתחילה, בין אם מדובר ב-3 שנים או שנה, שכן הוא מאפשר כליאה של בני אדם ללא משפט לתקופה ארוכה, גם אם מדובר בילדים או בבני נוער שלא באמת פשעו. כיום יש בישראל כ-1,700 מהגרים במתקני כליאה ללא משפט.

   מתקן הכליאה שדות הממוקם בקציעות,ספטמבר 2012 (שי מכלוף)
   מתקן הכליאה (צילום: שי מכלוף)