פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   חיה פוליטית: ליברמן זכאי

   מה הסיפור של ליברמן, והאם מי שלא מתחתן עם רב נכנס לכלא? יערה מסבירה לכם את החדשות

   מה בעצם קרה עם ליברמן?

   בטח שמעתם שהשבוע אביגדור ליברמן זוכה במשפט שלו, אבל לא לגמרי מבינים ממה הוא בעצם זוכה. אז זה מה שקרה שם, לכאורה, לפי גרסת התביעה נגדו: כשליברמן היה שר חוץ, אחד העובדים שלו זאב בן אריה הודיע לו שהוא מתמודד על התפקיד של שגריר ישראל בלטביה. עד כאן הכול מצוין, חוץ מהעובדה שבפעם הקודמת שבן אריה היה שגריר, הוא עשה כמה בלאגנים עם מסמכים סודיים. ליברמן בכל זאת המליץ לוועדה לקבל את בן אריה כי הוא ?הכי מתאים לתפקיד? והוועדה קיבלה אותו, ואז התגלה העניין עם המסמכים. התביעה טענה שליברמן ידע כל הזמן על הבלאגנים של בן אריה, ואפילו שהוא חיבל במינוי של מישהו יותר מוכשר לתפקיד – אך ליברמן טען שלא ידע מזה. עכשיו הוא זוכה, וכנראה יחזור לפוליטיקה.

   ליברמן זוכה פה אחד: "הפרק הזה מאחוריי" (עומר מירון)
   ליברמן אחרי הזיכוי שלו (צילום: עומר מירון)

   ישראל ואיראן שוב רבות

   כבר דיברנו רבות על משולש האהבה של ישראל-איראן-ארצות הברית. בגדול - איראן הולכת לחתום הסכם עם שש המעצמות לגבי הגרעין שלה, דבר שישראל מתנגדת לו בתוקף. ישראל טוענת שארצות הברית לא הציגה בפניה תמונה מלאה של המצב, ובעיקר הסתירה את הוויתורים שאיראן תזכה להם במסגרת העסקה. הדבר שהכי מפריע לישראל הוא העובדה שיפחיתו את ה"סנקציות" (כמו עונשים) הבילאומיות על איראן. מעניין לראות לאן זה ילך, ומי יצא פה מובך – ישראל או איראן.

   רוב גדול בציבור: אובמה לא ימנע מאיראן נשק גרעיני (רויטרס)
   רוחאני, נשיא איראן (צילום: רויטרס)

   הצעות חוק בנושאים דתיים משתחלות לכנסת

   במדינת ישראל אין הפרדה בין דת ומדינה - למשל, מי שרוצה להתחתן בארץ חייב לעשות את זה בטקס דתי (טקס יהודי, מוסלמי או נוצרי – אבל לא אזרחי). כתוצאה מכך הרבה זוגות עוזבים את הארץ כדי להתחתן בחו"ל, כי הם לא רוצים את כל ההגבלות הדתיות שמגיעות עם חתונה דרך רבנות.

   לאחרונה עלו כמה הצעות חוק שמנסות לשנות את המצב. עכשיו גם מתברר שיש חוק עתיק במדינה, שקיים פה עוד מתקופת השלטון העות'מאני בארץ, שקובע שכל מי שמתחתן לא דרך הרבנות – הוא פושע שיכול להיכנס לכלא לשנתיים. נכון שהחוק הזה אף פעם לא נאכף, אבל במסגרת כל השינויים שמנסים לעשות במוסד החתונה לאחרונה, התעורר רעש ציבורי שדורש לשנות את החוק המוזר הזה.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   (צילום אילוסטרציה: shutterstock)