פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   חיה פוליטית: יש מה להתגאות בפרס הנובל?

   על מה התווכחו בזמן ההלוויה של הרב עובדיה יוסף, והאם הזכייה בפרס נובל היא באמת "גאווה ישראלית"? יערה מסבירה לכם את החדשות

   נפרדים מהרב עובדיה יוסף

   הרב עובדיה יוסף, אחד מהרבנים המדוברים ביותר, נפטר בגיל 93 השבוע. הוא היה ידוע בעיקר בתור אחד ממנהיגיה הרוחניים של מפלגת ש"ס, המקדמת דתיים מזרחיים. ההלוויה שלו יצרה פקקי תנועה היסטריים שבוודאי שמעתם עליהם בשבוע האחרון, וגם המון חילוקי דעות – חלק מהאנשים טענו שיש לכבד אדם במותו, חלק טענו שהרב עובדיה יוסף היה גזען בעצמו, וגם הומופוב ושוביניסט לא קטן (שטען ש"הומואים הם רשעים מתועבים"). בכל אופן, ברור שמדובר בדמות שנויה במחלוקת אך ששינתה תפישה של רבים בישראל.

   ביקור פרס בסוכתו של הרב עובדיה יוסף (עומר מירון)
   הרב עובדיה יוסף ז"ל (צילום: עומר מירון)

   הזכייה בפרס נובל היא באמת "גאווה ישראלית"?

   ישראלי בשם פרופסור אריה ורשל, יחד עם עוד שני חוקרים (אחד המחזיק באזרחות ישראלית גם כן), זכו בפרס נובל לכימיה. פרס נובל הוא כבוד עצום לחוקרים, ועוד עשרה ישראלים מחזיקים בפרסי נובל חוץ מוורשל עצמו. הבלגן בתקשורת התחיל כשהתגלה שוורשל היגר מישראל מפני שמחקרו (שכזכור זכה כעת בפרס נובל!) לא אושר על ידי מכון ויצמן, ובכך הוא לא מצא עבודה ונאלץ לעזוב. אז מצד אחד, מצווים עלינו להישאר בארץ וקוראים לנו בוגדים אם אנחנו הולכים לגור במקום אחר, ומצד שני המדינה לא מצליחה לספק לנו עבודה. וכמובן שאחרי זה, כאשר חוקר זוכה בפרס נובל, ישראל מנסה לקבל על עצמה את הקרדיט - למרות שלא סייעה לו במחקר.

   אריה ורשל זוכה פרס נובל לכימיה במסיבת עיתונאים (רויטרס)
   למי מגיע "כל הכבוד"? ורשל (צילום: רויטרס)

   למה כועסים על חברת "טבע"?

   חברת טבע, המייצרת תרופות, הודיעה בשבוע האחרון שהיא מתכננת לבצע תהליך פיטורין של כ-5,000 עובדים בכל העולם וכ-800 בישראל. לא מפתיע, אם כן, שההכרזה הזאת מרתיחה כל אדם בישראל, שכן טבע מקבלת הטבות מס עצומות (כמעט ולא משלמת מס למרות שמגלגלת רווחים של מיליארדים), והתירוץ שנותנים מקבלי ההחלטות הוא שהיא מייצרת עבודות ובכך "מחזירה" את חובה לכלכלה (טיעון שהוא גם כך מגוחך). אולם כעת, כאשר טבע מפטרת מאות עובדים בארץ ואלפים בעולם, אנשים מתחילים להתעצבן – למה היא מקבלת הנחות על מס אם היא לא מסייעת לעובדים?

   ההסתדרות, איגוד העובדים המרכזי בארץ (בו עובדי טבע מאוגדים), הכריזה שתתנגד לכל פיטורין בטבע ושייתכן ותכריז על שביתה. כדאי לעקוב אחרי מה שקורה עם טבע כי הטבות המס שלהם גורמות לכך שזאת תהיה הבעיה של כולנו.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   הלוגו של חברת "טבע" (צילום: יח"צ)