פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   גשר צר מאוד

   צריך לעשות גשר בין יום כיפור לסוכות? טל חושב שכן, אנה חושבת שלא - ואתם מצביעים!

   (צילומי אילוסטרציה: ShutterStock)

   הצד שלו: עדיף לרכז את כל החופשים

   היי תראו, יש חופש. בעצם רגע, לא. יש לימודים. רגע, שוב חופש! מה? לא. הנה שוב לימודים. ככה זה בתקופת החגים: לומדים יומיים, יוצאים ליומיים חופש, ואז חוזרים ללמוד שוב, ואז שוב מגיע החופש, וחוזר חלילה עד חנוכה. לא שחופש זה רע, אבל עדיין.

   בכלל, החופש כאן הוא לא העניין, אלא העובדה שביום או יומיים של לימודים שמוקפים בהמון ימי בטלה בבית אי אפשר באמת ללמוד כלום. אי אפשר להתקדם בחומר, המון פעמים קשה מאוד לעקוב וקשה גם לסגל לעצמך הרגלי למידה כי עד שנכנסת לראש של לימודים אתה שוב יוצא לחופש של כמה ימים.

   ובדיוק בגלל כל אלה, תנו לנו את כל החופש במכה. עם גשר. מה כבר אפשר להספיק ללמוד בימים שבין יום כיפור לסוכות? כלום. רק שוב לנסות להיכנס לשגרת לימודים שתופר על-ידי חופש מאוד ארוך של סוכות. ככה עם הגשר קיבלנו אמנם עוד כמה ימי חופש, אבל לפחות אנחנו יודעים שאחרי סוכות הכל נגמר, ואז אין ברירה אלא להתחיל ללמוד כמו שצריך. בין הפינג-פונג של חופש-לא חופש, הגשר הוא הכרחי. חופש נעים!

   (טל שפר)

   בטור שעבר הם התווכחו אם לצום ביום כיפור. אתם הצבעתם: לצום!

   הצד שלה: יותר כיף חופשים מפוזרים

   חזרנו מהחופש הגדול ומתחילה תקופה ספק-מעצבנת ספק-כה חביבה וישראלית-מקורית. שום דבר לא יציב, לא צריך לחזור לשגרה בבום, אפשר לצוף על ענן חוסר הוודאות ולחוש את מצב העניינים לפני שטובעים מפה ועד להודעה חדשה ביום-יום נוקשה וקבוע. אממה, המצב שנקבע היום הוא שאנחנו חוזרים ללמוד באלול, חוגגים את ראש השנה, ואז מכיפור ועד סוכות - עוד חופש גדול. מה עשינו בזה?

   בלי הגשר, ימי הלימודים והחופשים מפוזרים בצורה די אחידה בתחילת השנה. ככה לא מתרגשים מהחזרה ללימודים ורוח החג אופפת את המסדרונות בבי”ס. זה כיף גדול והזדמנות לבתי הספר ממש ללמד על החג, לספר עליו משהו ולהוציא איזה מוסר השכל נחמד לתלמידים. חינוך ליהדות, מישהו? (אחמ כבוד הרב שי פירון אחמ)

   ובואו נחשוב שניה בצורה בוגרת: להורים, הרי, אין גשר בעבודה. ובוא נגיד שיש לכם אחים קטנטנים, שיש להם חופש פתאומי ולא קשור לכלום. אז נדפקתם, חבריי: אתם נשארים לשמור עליהם. יופי של חופש. ואם, לכל מיני משפחות, אין את האחים הגדולים שישמרו על המתוקים הקטנים שלהם… מה נשאר להם לעשות? לא ברור. בקיצור, הגשר הזה מיותר ומזיק. חג שמח (איזה חג אנחנו כבר?).

   (אנה קליימן)