פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שנה טובה מאיראן

   למה לא התלהבנו מברכת השנה-טובה של איראן ומה קרה לתנועת "אם תרצו"? יערה מסבירה לכם את החדשות

   גם אתם קיבלתם "שנה טובה" מנשיא איראן?

   בערב ראש השנה, פרסמו נשיא איראן ושר החוץ שלו ברכות לראש השנה היהודי בטוויטר שלהם. הנשיא חסן רוחאני אפילו השתמש בהאשטאג (מרגש) וכתב "בזמן שהחמה עומדת לשקוע כאן בטהרן, אני מאחל לכל היהודים, ובעיקר ליהודים האיראנים, ראש השנה מבורך", בעוד שר החוץ הסתפק ב"ראש השנה שמח". ראש הממשלה בנימין נתניהו, מי שידוע בתור מי שהביא לנו את החתולים המזמרים ליום העצמאות ואת ברכת ראש השנה אה-לה קנדי קראש, הודיע שהוא לא מתרשם מהברכות של הבכירים האיראנים כי הם עדיין מפתחים נשק גרעיני נגדנו. פייר, אחרי הברכה שלו לראש השנה, איך אפשר בכלל להתרשם מאיזושהי ברכה אחרת?

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   לא תודה (אילוסטרציה)

   מה הסיפור עם תנועת "אם תרצו"?

   כולנו מכירים את התנועה הימנית "אם תרצו", ולא משנה מאיפה אנחנו מגיעים בקשת הפוליטיקה. לפני מספר שנים כמה פעילי שמאל פתחו עמוד פייסבוק שטוען ש"אם תרצו" היא תנועה פאשיסטית, מה שגרם למנהיגי התנועה לתבוע אותם. לאחר שלוש שנים, התפרסם בשבוע האחרון פסק הדין בעניין: מתברר שלא רק שהשופט נזף ב"אם תרצו" על שהעזו לתבוע, אלא גם קבע שאכן ל"אם תרצו" יש מאפיינים פאשיסטים. לא בטוח שזאת התוצאה שהם ציפו לקבל, אבל רונן שובל, מייסד התנועה, כבר הודה כי את רעיונותיו שאב מאבות הפאשיזם. אופסי.

   יושב ראש תנועת אם תרצו, רונן שובל, בהפגנה מול ביתה של נעמי חזן בה הם זורקים את דו"ח גולדסטון לפח, אפריל 2011 (עומר מירון)
   פאשיזם או לא? רונן שובל (צילום: עומר מירון)

   מה נזכרתם באוגנדה?

   ממשלת ישראל ממשיכה במבצע החזרת הפליטים שלה. בטח שמעתם על העניין הזה - יש ויכוח אם הסודנים והאריתראים שהגיעו לישראל הם "פליטים" שברחו מארצם המסוכנת (ואז צריך לעזור להם ולתת להם פה מקלט) או "מסתננים" שצריך להחזיר לביתם. ממשלת ישראל מתייחסת אל רובם כאל מסתננים.

   לאחרונה פרסמה הממשלה כי נחתם הסכם בינה לבין אוגנדה (מדינה שאולי אנחנו מכירים מהבגרות בהיסטוריה), שבמסגרתו יישלחו מאות פליטים לשטחי אוגנדה. נציגים של האו"ם התפלאו והודיעו שלא הגיוני בעיניהם שהם באמת קיימים. ואמנם, כמה ימים אחר כך הודיעה ממשלת אוגנדה שאין שום סיכוי שנחתם הסכם כזה. מביך.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   היה או לא היה מסמך? (צילומי אילוסטרציה: ShutterStock)