פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   חיה פוליטית: מה רוצים מיאיר לפיד?

   מה הסיפור של יאיר לפיד והגראס, למה הרבה מאוכזבים מנאום אובמה, ומה בעצם הסיפור במחנה הפליטים קלנדיה? יערה מסבירה לכם את החדשות

   יאיר לפיד - עשה סמים או לא?

   קשה לפספס את העובדה שיאיר לפיד, העיתונאי שהפך בן ליל לשר האוצר שלנו, תופס את הכותרות די הרבה. אבל התופעה המעניינת באמת עם לפיד היא מספר עמודי הפייסבוק, טורי העיתונות ושיחות החולין המוקדשות לשקרים שלו. הפעם הבלגן התרחש כאשר התפרסם ריאיון אישי עם יאיר לפיד בעיתון "7 ימים". בראיון לפיד הפגין כמה סתירות בהתבטאויות שלו, אבל מה שבאמת הקפיץ אנשים זה העניין עם הסמים: לפיד טוען בראיון שלא עישן מעולם מריחואנה, למרות מספר די גדול של אנשים שטוענים שהם דווקא עישנו איתו בכיף בעבר. עכשיו, אחרי הראיון הזה, הם גם מציפים את פייסבוק בסיפורים מגוף ראשון על העישון המשותף. מעבר לעובדה שמדובר במקרה די מביך, אנשים דואגים שאם הוא משקר בדברים כאלה, אלי הוא משקר גם בדברים אחרים, מהותיים הרבה יותר. אז לא ברור בוודאות אם כן עישן או לא עישן, אבל התחושה שנוצרת היא שמישהו פה מנסה למרוח אותנו.

   אילוסטרציה (רחלי רוטנר)

   למה כולם מאוכזבים מאובמה?

   זוכרים שסיפרנו שאסד כנראה תקף את האזרחים שלו בנשק כימי אסור בשימוש, אבל עדיין מבררים אם זה נכון? בהתחלה היה נדמה שארה"ב מתכוננת לתקוף בסוריה. אבל אז אובמה, נשיא ארצות הברית, נשא נאום לאומה הבו הודיע שהוא אמנם רוצה לתקוף אבל הוא קודם צריך אישור של הקונגרס (קונגרס זה כמו הכנסת אצל האמריקאים). וזה ייקח קצת זמן.

   יש הרואים בנאום זה רכרוכיות - הרי היו דיבורים רבים על תקיפה אמריקאית בסוריה, אז יאללה, תתקוף כבר! ויש כאלה, בעיקר אלה שמתנגדים לתקיפה, ששמחים בדחייה הזאת שנותנת לנו עוד קצת מרחב נשימה. בעיקרון, ישראל נמצאת על התפר בסיפור פה - הרי צריך לזכור, תקיפה בסוריה משמעותה סיכוי גבוה להפצצות על ישראל. ולפי איך שזה נראה, אין ממש הרבה מסכות אב"כ בסטוק.

   נאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה. הבית הלבן, 31 באוגוסט 2013 (AP)
   אובמה בנאום לאומה (צילום: AP)

   מה הבלגן שהיה בקלנדיה?

   זה לא סוד שאנחנו נמצאים במצב די מחורבן מבחינה בטחונית. מחנה הפליטים קלנדיה, שממוקם בין ירושלים לרמאללה, מאכלס פלסטינים שהבתים שלהם נמצאים בצד הישראלי של ירושלים, וזה מחנה אשר נמצא במצב ירוד ביותר (כמו שאר מחנות הפליטים הפלסטינים), עם אחוזים גבוהים של צפיפות ועוני. השבוע, חיילים ישראלים נכנסו לשטח קלנדיה כדי לעצור מבוקש, ולאחר שבוצע המעצר - לפי טענות הצבא הישראלי - 1,500 פלסטינים החלו להתנגד ולזרוק אבנים. החיילים הגיבו, והעימות הזה הוביל להרג של שלושה צעירים פלסטינים (שניים בני 19, ואחד בן 28), ולפציעות במצב קשה של פלסטינים רבים נוספים. בשבוע שעבר נהרגו במחנה הפליטים ג'נין עוד צעיר בן 20.

   חשוב לשים את ההרג הזה בקונטקסט – 13 פלסטינים נהרגו מאש ישראלית בגדה המערבית מתחילת השנה, כלומר בשמונת החודשים האחרונים. רובם צעירים כמעט בגילנו. נקווה שהספירה הזו תישאר כך, למרות שאנו בספק.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   קלנדיה: מה בעצם קרה שם? (צילום מסך)