פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   חיסון או לא חיסון?

   מה קורה בסוריה, ולמה אנשים מתווכחים על חיסון הפוליו? יערה מסבירה לכם את החדשות

   מה בעצם קורה בסוריה?

   הניסיון למהפכה נגד הנשיא בסוריה הפך למרחץ דמים. בשבוע האחרון התברר שכנראה נשיא סוריה, אסד, משתמש בנשק כימי נגד "המורדים" בו. נשק כימי הוא נשק שאסור לפי חוקי מלחמה בינלאומיים, כי הוא משתמש בחומרים כימיים רעילים על מנת להרוג כמויות גדולות של אנשים, בדרך כלל אזרחים. וזה מה שקרה בסוריה לכאורה, אם כי חיילי האו"ם מנסים עדיין לברר את זה.

   בעקבות הרג המוני של אזרחים, בעיקר נשים וילדים (ההערכות הן בין 500 ל-800 הרוגים), בכירים אמריקאים וישראלים קוראים להכניס כוחות אמריקאיים לתוך סוריה. כדאי לעקוב אחרי מה שקורה במלחמת האזרחים עצמה בסוריה – שנמצאת ממש מתחת לאף שלנו.

   למה כולם מדברים על השד העדתי?

   בזמן האחרון, בעקבות סדרת התחקיר "השד העדתי"של אמנון לוי, כולם מדברים על הנושא הזה. לאורך כל זמן שידור הסדרה היא העלתה הרבה ויכוחים – רגע, עדיין יש שד עדתי? עדיין יש אפלייה בין אשכנזים למזרחים, או שזאת סתם הגזמה? לפעמים קשה לנו, בתור ישראלים שחונכו שיש "ישראלי אחד" ושכולנו אחים, לראות כשיש אפלייה מול מזרחים. אמנון לוי ניסה להוכיח כי אפליית מזרחים קיימת גם ב-2013, והשד העדתי רחוק מאוד מלהיכנס לבקבוק.

   הסטטיסטיקות והנתונים שלוי הציג הפתיעו מאוד – למשל, שבקרב מזרחים יש דיכאון ברמה כפולה מאשר אצל אשכנזים; שמורים ובעלי מקצוע מסתכלים באופן שלילי על תלמידים ולקוחות מזרחיים; שלמזרחים קשה יותר להשיג עבודה, וכי למעשה האפליה חיה ונושמת. אחרי שנים רבות בהן לא דיברו על זה, הנושא נפתח והשיח חזר. הדבר היחיד שיש לשאול הוא – מה עושים מכאן, ואיך מפסיקים את הדיכוי שמזרחים חווים?

   דיפולט (מערכת וואלה! , דיפולט)
   מתוך "השד העדתי"

   למה לכל אחד יש דעה שונה על חיסון הפוליו?

   פוליו, או בשמה הנוסף – שיתוק ילדים, היא מחלה הגורמת לשיתוק (לא היינו מנחשים), שבעבר הייתה ממש כמו מגיפה – המוני חולים שנפגעו ממנה קשות. לאט לאט, עם הכנסת החיסונים לחיינו, המחלה כמעט נעלמה לחלוטין מהעולם המערבי.

   זה נכון גם לגבי ישראל - עד לא מזמן. לפני כמה חודשים התגלו כמה נדבקים חדשים במחלה, ומאז מדינת ישראל בהיסטריית חיסונים. בעיקרון, רוב הילדים מקבלים חיסון "מומת" ממש כשהם תינוקות, אבל זה רק מונע מהם לקבל את תסמיני המחלה – זה לא מונע מבעדם להדביק אחרים. ולכן, משרד הבריאות יצא במבצע – לחסן ב"חיסון מוחלש" את כל הילדים שעברו את החיסון המומת, על מנת לגדוע את העברת הנגיף ולחסל את המגיפה החוזרת.

   אולם, רבים ההורים שמסרבים לחסן את ילדיהם בטענה שהחיסון הזה בוטל בכל מדינה מתוקנת, שאין לו סיבה רפואית ושהוא בכלל מסוכן לילדים. קבוצות פייסבוק ה"חושפות את האמת" צצו כפטריות לאחר הגשם, וכן גם תמונות של ילדים שקיבלו פריחות או תופעות לוואי משונות. משרד הבריאות מצדו מכחיש בכל תוקף כל סכנה בעקבות החיסון. למי להאמין? לא בטוח.

   איור חיסון הפוליו (רחלי רוטנר)
   מי צודק בוויכוח על חיסון הפוליו?

   עד כאן סקירת החדשות השבוע. נתראה בשבוע הבא עם עוד מהנושאים החשובים ביותר העומדים על הפרק!