פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   חיה פוליטית: הסיפור המוזר של נגיד בנק ישראל

   מה כל כך מביך בפרשת הנגיד ולמה כולם כועסים עכשיו על רוסיה? יערה מסבירה לכם את החדשות

   אוקיי, אנחנו בני נוער. מעניינים אותנו המון תחומי עניין מגוונים – מסקס, דרך לימודים, וכלה בסקס שוב – אבל פחות מעניינת אותנו פוליטיקה. וזה חבל, כי עולם המבוגרים הוא אוטוטו העולם שלנו, ונוגע גם לחיים שלנו. אז מעכשיו, מדי שבוע, ננסה להכיר לכם קצת את הנושאים החשובים ביותר על סדר היום הפוליטי השבוע - ולהסביר אותם בפשטות.

   למה כולם צוחקים על סיפור בחירת הנגיד החדש?

   טוב, נתחיל עם ההסבר הכי כללי – בנק ישראל הוא בעצם הבנק המרכזי בישראל, שמטרתו לנהל את הכלכלה של ישראל בצורה הטובה ביותר לכולנו. בראשות הבנק המרכזי עומד נגיד בנק ישראל, שממונה על ידי הנשיא.

   עכשיו נגיע לעניין: סטנלי פישר, שהיה הנגיד, פרש מתפקידו. זה בעצם אומר שהסגנית שלו, קרנית פלוג, תפסה את מקומו כמחליפת מקום, עד שיימצא נגיד חדש, עליו שר האוצר יאיר לפיד וראש הממשלה ביבי אמורים להמליץ. אלא מה? כל מי שהסכים להיות נגיד עד עכשיו, מיד ביטל את ההסכמה שלו (זאת בזמן שפלוג המסכנה מחכה שבכלל יבחרו בה!). המועמד הראשון שהוצג היה פרופ' יעקב פרנקל, שהחליט לפרוש לפני המינוי אחרי "מסע הכפשות" לטענתו, בעקבות גניבה שלו מהדיוטי פרי בהונג קונג... לכאורה, כמובן. המועמד השני הוא פרופ' ליאו ליידרמן, שהחליט לפרוש לפני המינוי מ"סיבות אישיות" – חלק מהעיתונים מדווחים שמדובר בטענות נגדו על הטרדה מינית בעבר... לכאורה, כמובן.

   כמובן שוויתור של שני מועמדים על תפקיד בכיר שכזה היא מכה חזקה לתדמית של ביבי ולפיד, ושל הממשלה הישראלית בכלל, ועיתונים נחשבים ברחבי העולם אף כינו את מצב הביש "אופרת סבון". התגובה של לפיד עצמו, דרך אגב, הייתה מביכה אפילו יותר: “מתברר שפרופסורים לכלכלה הם חבורה מאוד צבעונית ופרועה. אני מתגעגע כבר לאנשים סולידיים ויציבים כמו יצפאן ובראבא". מזל שלפיד לא צריך למנות את המורה הבאה שלנו למתמטיקה בתיכון, מעניין מה הוא היה אומר אז.

   רוה"מ בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד מכריזים על תכנית המכרזים לפתיחת שני נמלים נוספים, יולי 2013 (יואב דודקביץ')

   רוסיה שוב מעצבנת את העולם

   ממשלת רוסיה, בירת הדמוקרטיה העולמית (סתם), פצחה בשנים האחרונות בקמפיין ארסי כנגד קהילת הלהט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים). תחילה הוציאו חוקים נגד "תעמולה להט"בית", או במילים אחרות – כל מצעד גאווה, הפגנה למען שוויון זכויות לקהילה או אפילו הנפה של דגל הקהילה. בעקבות הפגנות ברוסיה, וגם לחץ מהקהילה הבינלאומית, החוק השתנה לאיסור על רמיזה שיש "שיוויון" בין יחסי מין הטרוסקסואלים להומוסקסואלים; כלומר, החוק נשאר אותו הדבר בדיוק. הטענה של ממשלת פוטין היא שהחוקים נועדו "להגן" על בני הנוער – אבל בפועל, מאז שהתחיל הקמפיין, בני נוער להט"בים רבים נפצעו, נפגעו ואחד אפילו נרצח על ידי קבוצה של ניאו נאצים. והמשטרה? המשטרה לא עוצרת אף אחד, חוץ מאת הפעילים הלהט"בים כמובן.

   אז בכל העולם התארגנו מחאות נגד החוקים ברוסיה, וקראו להחרים את אולימפיאדת סוצ'י שתיערך שם בפברואר. שמענו הרבה ספורטאים ואנשי ציבור שהתבטאו בנושא – משני הצדדים, ואפילו התחיל חרם על וודקה רוסית בישראל, והרבה פאבים שפכו את הוודקה שלהם. עד כמה החרם יעזור אנחנו לא יודעים, אבל נקווה שלהט”בים ברוסיה יחזיקו מעמד וייאבקו למען הזכויות שלהם.

   דיפולט (מערכת וואלה! , דיפולט)
   פוטין בקריקטורה פוליטית מתוחכמת

   מה זה חוק פרוואר ולמה מתנגדים לו?

   אולי שמעתם על "חוק פראוור", שהוא חוק שאמור "להסדיר" את המצב של הבדואים בנגב. ומהו המצב של הבדואים בנגב, אתם שואלים? בעיקרון מדובר בשליש מתושבי הנגב שחיים על כ-5% מאדמת הנגב; רובם באופן לא חוקי. המדינה לא מוכנה להכיר במסמכים שהם מחזיקים על בעלותם על הקרקע מתקופת השלטון העות'מאני, ומפנה והורסת כבר כמה עשורים את הכפרים הלא-חוקיים לטענתה. הכפר המפורסם ביותר במאבק שלו בנושא, אל-עראקיב, נהרס לאחרונה בפעם ה-49. חוק פראוור ינסה להסדיר את המצב הזה על ידי העברת הבדואים שגרים באזור מסוים בנגב תוך תשלום פיצויים, כש-180 אלף הדונם שכבר הופקעו בעבר מהבדואים יישארו ברשות המדינה.

   אז החוק הזה, שעבר בכנסת בקריאה ראשונה (כלומר, עבר שלב אחד מתוך שלושה עד שיהפוך לחוק אמיתי) בסוף יוני, עורר מהומות רבות בקרב הבדואים בארץ. הם טוענים שמדובר במדיניות מובהקת של הממשלה הישראלית כבר שנים, וכועסים על כך שבדיונים על החוק הזה - לא הייתה נציגות כלל לקהילה הבדואית, דבר מגוחך לכשלעצמו כשמדובר בחוק שנוגע להם באופן ישיר. למען האמת, בשבת הקרובה אפילו תיערך הפגנה בתל אביב בנושא.

   בשבוע הבא נעסוק בעוד נושאים חשובים שעומדים על הפרק – עד אז, אל תשכחו להתעדכן בחדשות!

   אילוסטרציה (יואב דודקביץ')