פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   סידרו להם ג'וב

   האם זה בסדר לתת לג'ובניקים לעבוד בלי אישורים במקביל לשירות? אלכס, ג'ובניק בעצמו, מתלבט אם לשמוח או לא. הצביעו לדעה שלכם

   החל משבוע הבא, כך הוחלט, חיילים ג'ובניקים שעושים "יומיות" יוכלו לעבוד בלי היתרים מיוחדים. הם רק יצטרכו לבקש אישור מהמפקדים הישירים, וכולנו יודעים שמעט מאד מפקדים ישירים לא יאשרו. החיילים הקרביים כועסים, ואני מבין אותם. האם זה צודק לתת את ההזדמנות הזאת לג'ובניקים?

   דילמה.

   נגד ההחלטה לתת לג'ובניקים לעבוד

   אמנם אני עצמי ג'ובניק, אבל תמיד הערכתי את אלו שנמצאים בשטח. הקרבי עושה 11-3 במקרה הטוב, ואני חוזר כמעט כל יום הביתה. ברגע שאתחיל גם לעבוד בין לבין, בטח כשאני מסיים מאוחר, אחליט "לחפף" בשירות, כי זה שקר שאפשר לשלב בלי לוותר על כלום, וזה כזב ש"נגמרה העבודה" אם אתה לא רל"ש של מש"ק ממטרות. ברגע הזה, שהכסף המנצנץ שיביאו לי בסוף החודש יהיה כמעט כמה שאני מרוויח בשנה, אני אוותר על כמה שעות שינה ואנסה "לעקוץ" כמה שעות מהצבא.

   והקרבי שעכשיו מתלונן - צודק. הוא מרוויח 700 בחודש, ומי שמסיים מוקדם יכול להרוויח עם עבודה יותר מ-3,000. אם אבחר לעשות כך, בסיום השירות אוכל לממן לעצמי כמה חודשים של דירה, והוא יצטרך לחכות חודש רק למצוא את העבודה ולהמשיך לקבל מימון מההורים. לא מקצועי וממש לא הוגן.

   בעד ההחלטה לתת לג'ובניקים לעבוד

   מצד שני, מה שהצבא נותן לג'ובניק הוא לא תוספת משכורת, אלא אפשרות להרוויח את הכסף שלו בעצמו – מעבודה קשה. זה נכון שהקרבי עושה בזמן הזה המון עבודה, לא ישן בלילה ובשניה שיראו אותו מטקבק בצורה זועמת למאמר הוא גם יסגור עוד שבת, אבל לפחות לו אין יותר מדי הוצאות – כי הוא אוכל וישן בבסיס. כל זאת בהנחה שהוא לא מחליט לקנות בשק"ם מסיבות הזויות ביותר ("אין מגוון בארוחת בוקר! בואו נקנה את הטוסט של אתמול").

   לא כל ג'ובניק מסיים ב-13, ולמי שיש תפקיד משמעותי באמת – ברור לו שימצא עבודה אחרי צבא. לא תראו מתכנתים שעושים קורס ונשארים ערים עד 23:00 כל יום ומיד אחריו עושים שירות עם 20:00 וחוזרים הבייתה ומתלוננים שהם לא יכולים לעבוד! הם מרגישים תרומה לצבא, ומעריכים אותם אחר-כך. אותו דבר קרביים. יאללה, אריות! להסתער על הקרב. או לפחות לאוטובוס כדי להספיק להגיע בזמן לעבודה.