פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   משחקי ריגול

   בתיכון בירושלים ההנהלה פתחה את תוכנת המשו"ב לצפייה של ההורים. התלמידים, בתגובה, פתחו במחאה על כך שמפרים את אמונם, והתחילו "לרגל" אחרי המורים. ומה דעתכם?

   איך הייתם מרגישים אם בבת אחת היו חושפים עליכם את כל האמת?

   לכולנו יש סודות קטנים שאנחנו רוצים לשמור לעצמנו. מבחן שקיבלנו בו 30 ולא רוצים להראות לאמא; יום אחד שבו היינו חייבים להתאוורר והברזנו משיעור מתמטיקה; או סתם שיעורי בית שלא הגשנו כי הכלב אכל אותם (זאת אומרת, לא היה לנו כוח). מה אם פתאום כל הסודות האלה היו נחשפים בבת אחת? הייתם מרגישים נורא. זה בדיוק מה שקרה לתלמידי תיכון ליד"ה בירושלים בחודש שעבר.

   אילוסטרציה (ShutterStock)

   לפני מספר שבועות הודיעה הנהלת התיכון לתלמידים על שינוי בנהלים של בית הספר. ההנהלה הודיעה שמעתה תהיה תוכנת המשו"ב פתוחה לצפייה גם להורים - ולא רק לתלמידים ומורים.

   למי שלא יודע, תוכנת משו"ב היא תוכנת מחשב שעליה נרשמים כל האיחורים, החיסורים, הפרעות המשמעת והציונים של התלמיד. ועכשיו היא פתוחה לרווחה בפני ההורים, בלי הגנות או עיכובים.

   בעקבות הצעד הזה, פתחו תלמידי התיכון במחאה. הם תלו שלטים ברחבי בית הספר עם כיתובים כמו "מישהו מסתכל אחריך" ו-"עוקבים אחריך". בנוסף, תלמידים ממגמת תיאטרון שיחקו "בלשים", והתחילו להסתובב ו"לרגל" אחרי המורים בהפסקות.

   "חיפשנו דרכים מקוריות להראות להנהלה שהם עושים מהלך שפוגע בנו", הסביר אחד התלמידים לוואלה! ZONE, "לרגל אחרי תלמידים ולדווח להורים זו פשוט הפרה של כל אמון שצריך להיות בין המורים לתלמידים".
   "לא הגיוני שבית ספר יגיד שיש לו אמון בנו, ואחר-כך ילך ויפתח את כל הדברים שלנו לעיני ההורים. מה אנחנו, ילדים בכיתה א'?" מוסיף תלמיד אחר.

   אין תמונה (מערכת וואלה! , צילום מסך)
   התלמידים מרגלים אחרי מורים בהפסקה

   שלושה מתלמידי כיתה י"ב בתיכון, נתן קליינר עידן לוי ועומר אביחי, אף כתבו את מטלת הביצוע שלהם באזרחות על הנושא. "ערכנו סקרים בבית הספר, וגילינו שרוב התלמידים מתנגדים לפתיחה של התוכנה לעיני ההורים. הם חושבים שזו חדירה מיותרת לפרטיות שלהם" מספר עידן.

   באופן אישי, אני לא ממש מבינה על מה המהומה. אתם תלמידי תיכון. אם אתם רוצים להבריז, תתמודדו עם ההורים שלכם. מה הם כבר יכולים לעשות עם זה? מלבד זאת, בהרבה בתי ספר אחרים בארץ התוכנה פתוחה להורים, ועדיין לא שמענו על משם קול מחאה.

   ומה אתם חושבים? הייתם מוכנים לתת להורים שלכם לראות את כל הציונים וההברזות שלכם?