פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   רוקדים על הדם

   אלכס הזדעזע מהעובדה שטוקבקיסטים - בגילו, מהעם שלו, מה"בית" שלו - הגיבו בשמחה המונית לידיעה על מותם של 15 פלסטינים. כמה אפשר לשנוא?

   יש אנשים רעים בעולם. כאלה שהשנאה זורמת להם בדם. מאז שנולדנו ראינו איך צוחקים על ילד כי הוא שמן, ושטות קטנה שיעשה תעלה לו בחרם. זה לא רק מראה חיצוני: בשיעורי אזרחות והיסטוריה, כשלומדים על מאורעות אלימים - ישר נצעקת הכרזה גורפת: מוות לערבים. ולא חשוב כרגע מי צודק בסכסוך, ומה צריך לעשות עם השטחים. לקריאה "מוות לערבים" אין קשר לפוליטיקה. היא פשוט ביטוי של שנאה ואלימות.

   האוטובוס אשר נשא עולי רגל פלסטינים והתהפך בירדן סמוך לגשר אלנבי, 16 במרץ 2013 (רויטרס)
   האוטובוס שהתהפך בירדן

   קיבלנו שוב תזכורת לשנאה הזאת כשהתפרסמה הידיעה על תאונת הדרכים שנטלה את חייהם של 15 בני אדם. סליחה - 15 פלסטינים, שזה משהו אחר לגמרי מ"בני אדם", מסתבר. פתאום מתברר ש"העם הנבחר", שאמור להיות רחמן וחומל ודוגל בכך שכל אדם נברא בצלם אלוהים, מטקבק "יופי, מגיע להם" ושאר תגובות מחליאות. שנאה טהורה, סאדיזם מובהק. ולמה? כי הם ערבים. יותר מזה הטוקבקיסטים לא יודעים עליהם כלום, וזה מספיק להם לשמוח על מותם.

   אז טוקבקיסטים מתלהמים יקרים, דמיינו לעצמכם שהיה לכם חבר-ילדות ערבי. סחבק. גבר-גבר, את כל הסודות הייתם חולקים אתו, והוא היה נהרג בתאונה. ובבת אחת כל האישיות שלו, כל ההיסטוריה שלו כבן אדם וחבר, הייתה נמחקת, רק כי הוא ערבי. אתם מצליחים בכלל לדמיין דבר כזה?

   לא, אתם לא. כי לתת כבוד לבני אדם זה ללוזרים, זה לחלשלושים. אבל אתם לא כאלה, אתם גברים, וכשאתם אומרים שנפציץ את כל הערבים אנחנו מראים איזה גברים אתם, ממש שוורצניגר, בום טראח דם גופות. שוב יצאתם גיבורים גדולים, כל הכבוד.

   תמיד קיימת איזו גאוות יחידה, תחושת שייכות לקבוצה מסוימת. אפילו אני מודה: כשמשהו כזה קורה בירדן, לאנשים מתרבות אחרת, מקבוצה אחרת - פחות קשה לי מאשר כשזה קורה לאנשים קרובים לי. אני לא מרגיש זיקה עזה. אני עובר הלאה. קצת מקום בלב, וזהו. אבל אני לעולם לא אשמח כשאדם חף מפשע נפגע.

   תסתכלו רגע במראה. תדמיינו שפתאום העור שלכם הופך לשחור. אתם אותו בן-אדם, רק פתאום שחור. האם תרצו לקבל יחס שונה בגלל זה? אני מקווה שלא. אז בבקשה, כולנו שווים, וכולנו רוצים לחיות, לאוהב, לקבל ולעבור את החיים האלו בצורה הטובה ביותר.