פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   על אדמה זרה

   סתיו מתעצבנת על המאמר של אלכס משבוע שעבר על המסע לפולין בתיכון. בלי המסע הזה, לא באמת נוכל להבין את המשמעות של השואה

   לפני 68 שנה נטבחו כשישה מיליון יהודים על אדמה זרה, רק בשל היותם יהודים. עד פה הסיפור מוכר. כולנו כבר שמענו את הסיפורים; ניצולים נאמו בפנינו, נכחנו בטקסים בימי השואה הממלכתיים, חלקנו מכירים את הסיפורים מתוך ההיסטוריה המשפחיתית. לכאורה, נראה שאין רבדים של השואה שלא נחשפנו אליהם, ולכן בעיני ישראלים מסוימים עלול המסע לפולין להצטייר כמיותר.הרי מה הוא כבר יכול לחדש לנו?

   בשבוע שעבר עלתה כאן כתבה בשם "מסע אחר", ששללה את המשמעות האדירה של היציאה לפולין. מן הכתבה עלתה הטענה כי כל ילד יהודי המעוניין להעמיק 'בעניין השואה' מוזמן ללכת ולחקור ביד ושם, ולגמור בכך את העניין. ואני בהחלט לא מסכימה עם זה.

   אי אפשר באמת להתחבר ולהבין את מלוא המשמעות של השואה בביקור במוזיאון, בשיחות בחצי אוזן בבית הספר או בשיעורי היסטוריה משמימים. כי השואה בלתי ניתנת להבנה, היא מושג מופשט וממדיה ענקיים ובלתי נקלטים. איך נוכל להפנים את הקור הנורא שיהודי השואה סבלו בליבוש מינימלי, כשבחורף שלנו ניתן לרחוץ בחופים? איך נוכל להבין את מראות הזוועה של מחנות העבודה מסרטים ותמונות, בתוך חדר מחומם עם צלחת אוכל על ברכינו? תנאי החיים בישראל פשוט אינם מאפשרים התחברות מעמיקה עם השואה.

   לפני פחות מחודש יצאתי עם בית הספר שלי למסע בפולין. לאורך המסע נתקלנו במשלחות שונות באתרים שונים, אך המפגש העיקרי בין המשלחות השונות היה בשבת בערב ובשבת בבוקר, בבית הכנסת. בעידן שבו המילים 'ציונות' ו 'גאווה יהודית' נראות נדושות ופלצניות, דווקא האינטראקציה עם יהודים ממשלחות שונות בפולין - לא רק מישראל, אלא גם יהודים מארצות הברית ומבריטניה, בארץ הזו ממנה ניסו למגר את "תופעת היהודים"- מעניקה למילים משמעות וטעם. המסע מעשיר את המושג "להיות יהודי" בכלל ובפרט להיות יהודי בארץ ישראל.

   חשוב לצאת לפולין, אבל לפני היציאה לפולין צריך לשבור סטריאוטיפ המופיע גם בכתבה "מסע אחר": זה לא מסע של "כמה בכי אתם יכולים לדחוס לתוך שבוע אחד", זה לא מסע של דיכאון. המסע לפולין הוא מסע של שמחה. הוא אמנם מסע אל עבר חורבן, אך הוא לא "בצל השואה". העיקר במסע, לפי דעתי, הוא לראות את הצמיחה המטורפת של היהדות שכל מדורי הגהנום השונים לא הצליחו לעוצרה.

   המסע לפולין הוא מה שכל אינדיבידואל מפיק ממנו - בין אם זה צבירת ערכים חדשים, גיבוש שכבתי, בקשה לזיווג הגון בקברי צדיקים או לדעת מאין אתה בא ובכך לגבש עמדה לגבי לאן אתה הולך. המסע לפולין יכול להיות כל מה שתרצו שהוא יהיה, אך הוא לעולם לא יהיה מיותר- כי אי אפשר להתעלם ממה שקרה בפולין, ואי אפשר להבין את מה שקרה בפולין, בלי להיות בפולין.