פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מפיצים ובוכים

   תלמיד בתיכון רבין כותב לנו: התלמידים שהפגינו היום נגד "המורה המעליבה" סתם חיפשו תשומת לב. הם עצמם אלה שהפיצו את המסמך הטעון

   אני תלמיד בתיכון רבין, התיכון שבו התעוררה מהומת ה"מסמך המעליב". גם אני יוצא השנה במשלחת לפולין, עם אותה קבוצה שעליה נכתבו ההערות ה"פוגעניות" והודלפו החוצה. בעקבות המקרה, יצאו היום התלמידים להפגין נגד "השיטה" – אבל האמת היא שהרוב המוחלט שלהם לא ידע בכלל במה מדובר. כל אחד מחה שם נגד משהו אחר.

   הפגנת תלמידים בבית הספר בכפר סבא, מרץ 2013 (יותם רונן)
   ההפגנה בתיכון רבין הבוקר. תופסים טרמפ (צילום: יותם רונן)

   מצד אחד, הם לא רוצים שאף מורה יתפטר, מצד שני - הם רוצים למחות ולעשות בלגאנים. המנהלת הרי כבר יצאה בהצהרה רשמית של התנצלות, המורות לקחו לשיחה אישית כל ילד שנעלב מהסיפור, ובכל זאת התלמידים ממשיכים למחות. אז מה הם רוצים? לא ברור.

   ראיתי חלק גדול מהתלמידים מפגין היום בבית הספר, אבל בעיקר כשהייתה תקשורת בסביבה, וכמובן – בזמן הלימודים. אני כמעט בטוח שאף אחד לא היה בא להפגין אם זה היה קורה אחרי או לפני שעות הלימודים. הרבה מהם פשוט תפסו טרמפ על השואו, ועל הדרך - להבריז מעוד שיעור משעמם.

   הפגנת תלמידים בבית הספר בכפר סבא, מרץ 2013 (יותם רונן)
   השלטים שהדביקו על עצמם התלמידים

   הבעיה היחידה בפרשה הזאת היא שרשימת ההערות דלפה. ההערות עצמן, שהתלמידים כתבו על שלטים והניפו אותם בכזה זעם – "שקטה", "סוציופט", "חסרת חברים" – כל אלה הן תכונות שבהחלט חשוב לדעת על תלמידים לפני שמוציאים אותם למסע בפולין, כדי לארגן את הצוותים והאוטובוסים ולהיערך לקראת הטיפול בהם. אין כל פסול בעריכת רשימה פנימית כזאת – והדליפה שלה, שגרמה לכל הסערה הזאת, הייתה לא יותר מטעות אנוש, בטח שלא בגלל רשעות של מורים.

   יותר מזה: לאחר שהבינו שהרשימה נשלחה ופורסמה, המורים מחקו אותה מיד, אך התלמידים כבר שלחו אותה זה לזה והמשיכו להפיץ אותה. אותם תלמידים שעכשיו יוצאים נגד המערכת, ורק בגללם זה בכלל צבר תאוצה. התקשורת מצידה שמחה לאמץ את המחדל, התלמידים שמחו לצאת להפגנה פוטוגנית, וכך – נוצר פיל מזבוב. בזכות שילוב מנצח של תלמידים שרוצים לעשות רעש, לבין תקשורת שאוהבת לתעד אותו. מה שהכי מצער אותי, זה שהיועצת שלנו – זו שעשתה את הטעות הקריטית ושלחה את המסמך לרשימת התפוצה הלא נכונה, עלולה לשלם על כך בעבודתה ובמשכורתה בגלל כמה בני נוער שאוהבים לשמוע את עצמם צועקים, גם כשאין להם ממש סיבה.

   הכותב הוא תלמיד כיתה י"א בתיכון רבין, כפר סבא (השם המלא שמור במערכת)

   ומה אתם חושבים - המורה עשתה משהו לא בסדר? הצביעו