פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   בלונדינית נכנסת לבר

   בדיחות סקסיסטיות - מזעזע או לגיטימי? טל חושב שאין בזה רע, שירה נגעלת וחושבת שזה פאק בחברה, ואתם - מצביעים

   הצד שלו: זה רק בהומור, תירגעו

   לא יודעות לחנות ברוורס, נהגות איומות, מקומן במטבח, היסטריות, רגישות מדי, חופרות, ובטח יש עוד כמה שפספסתי: כולנו חוטאים מדי פעם בהערות סקסיטיות נגד נשים. אז מה?

   כבר יצא לי לפגוש בחורות זועמות שהווריד שלהן בצוואר מתנפח והשיערות שלהן בבית השחי סומרות בכל פעם שהן שומעות הערה או בדיחה כזו או אחרת שלכאורה מבזה נשים. עדיף להן שישתו כוס מים, ירגעו, ויכירו את החוש הנפלא ביותר מכל החושים: חוש ההומור.

   נכון, לרוב הבדיחות על נשים הן שחוקות, לא מצחיקות ומעייפות, אבל עדיין, מקורן בהומור בלבד. להגיד שבדיחות או הערות סקסיסטיות מנציחות ומשמרות את ביזוי והשפלת הנשים זה כמו להגיד שבדיחות שואה מנציחות ומשמרות את מורשתו של היטלר והרייך השלישי. כל עוד הדברים נאמרים בסיטואציה מתאימה, לא מכוונים למישהי ספציפית באופן ישיר ולא נועדו לפגוע - אין כל רע בבדיחות סקסיסטיות פה ושם.

   הומור לא מנציח סטריאוטיפים ומצבים חברתיים, להיפך. הוא מעלה את המודעות אליהם, מעורר שיח לגביהם, וברוב המקרים גם נועד לבקר אותם בצורה מתוחכמת. מצד שני, אני מבין נשים שלא צוחקות מבדיחות סקסיסטיות. קצת קשה לשמוע את הפנאצ'ים עם כל הרעשים האלה של הבלנדר, הצפצופים של המיקרו ובחישת התבשילים השונים.

   הצד שלה: זאת בעיה חברתית

   מתחיל להיות מעייף להסביר שוב ושוב לגברים את אותן אמיתות פשוטות. בדיחות על בלונדיניות? לא מצחיק בכלל. נשים לא יודעות לחנות ברוורס? מעניין את סבתא שלי. מעמד האישה הוא שתי הבלטות שמול הכיור? קורע מצחוק. בדיחות סקסיסטיות הן פשוט לא מצחיקות יותר, היחידים שעדיין מספרים אותן הם ניאנדרטלים שלא מבין שהעולם התקדם קצת מאז שהיה אפשר לחבוט לבחורה בראש עם נבוט ולגרור אותה למערה שלך.

   בדיחות סקסיסטיות לא מצחיקות יותר, הן רק משפילות ומקטינות. כשנשים זוכות בפרסי נובל, מנהלות מדינות בעולם ומטיסות מטוסים, אין שום דבר מצחיק בלהגיד שהן לא יודעות לחנות ברוורס. הי, רוב הגברים לא יודעים לסדר ציפורניים, ועדיין לא יצא אף ספר בדיחות על זה.

   כי בדיחות סקסיסטיות הן בעיה רחבה יותר מבחורה אחת פמיניסטית - הן בעיה חברתית. בעיה של גברים עם איבר קטן שבדיחות כאלה מגדילות להם האגו. אז כן, אתם מיתממים ואומרים ש"הכול בהומור" ו"מה את לוקחת את זה קשה", וגם "יואו איזה כבדה, יאללה מי ירצה אותך בכלל". וזה בסדר, אנחנו באמת לא לוקחות קשה, אנחנו יודעות שגבר שמספר בדיחות סקסיסטיות הוא גבר מתוסכל. אז אם אתם רוצים להראות לנו שאתם גברים אמיתיים ובטוחים בעצמכם, אל תנסו לספר לנו בדיחה על כמה אנחנו מטומטמות. זה רק מעיד עליכם.