פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   10 סוגי מפקדים בצבא

   הערס, הסחבק וההוא שרק מנסה לסנג'ר אתכם - קבלו את 10 טיפוסי המפקדים שתפגשו בצבא

   לצערכם הרב, ישראל תישאר בסכנה קיומית, המדינה תמשיך להתנהל בצורה דפוקה – וגם אתם תתגייסו דווקא לצבא. אבל לא צריך להתבאסבסך הכול, יכול להיות שתיפלו על מפקד טוב. או שלא.

   מפקד קשוח (ShutterStock)
   (צילומי אילוסטרציה: ShutterStock)

   הסמלת של הטירונות

   כן, יש לזה שם ספציפי. מדובר אומנם בממורמרת שגדולה ממך בשנה וחצי מקסימום, אבל היא על התקן ה"אמא" בטירונות: אמורה לספק הכול ולדאוג לשטויות הקטנות ביותר. כולל הציוד שלך. היא תצרח על כל הפקרה של כובע, הירדמות בשיעורים שלה או סתם כי בא לה להעביר ש"מחלקה 2 יכולה לעשות יותר מזה! קח שעה ביציאה!"

   משפט אופייני: "ואל תגלגל את העיניים כשאני מדברת!"

   המפקד של המחלקה השנייה

   הוא אמנם לא רואה אותך הרבה, אבל כשכן – זה יכול להיות במצבים מפתיעים. כמו כשאתה מדבר על המפקד שלך, משחק במחשב או בנשק. לשמחתך הוא בדרך כלל יצחק איתך. אבל לפעמים הוא ילשין.

   משפט אופייני: "המפקד שלך מגיע עוד דקה! שים את הנשק ואני לא אספר כלום!"

   המפקד הכוסית

   הוא שם על עצמו בושם כל רגע, בודק בהקפדת יתר מסדרי ניקיון, מתקשה לסחוב את הציוד ובכלל - לא ממש ניתן להבין איך הסמלת יותר גברית ממנו.

   משפט אופייני: "אתה נורמלי? השתמשת בסאנו ז'אוול גם לרצפה?"

   הסחבק

   קשה להאמין שהוא מפקד. בדרך כלל הוא לא קצין, נמצא בקבע ועבר כמה שנים טובות בצבא. הוא זורם, משתתף בקניות של מתנות לחיילים שמשתחררים ומשתדל לדבר אתכם על הכל. רק שלא כדאי לדבר אתו על איך אתם הולכים להוציא ג' מחר.

   משפט אופייני: "לצאת מוקדם? למה לא".

   הרובוט

   הוא לא מבין הומור, לוקח כל משפט ברצינות יתרה ועושה הכל לפי הנהלים. עזבו את זה שאי אפשר לצאת דקה לפני הזמן – להפסקה או הביתה, לשחק במחשב כשאין עבודה, או להיעזר בו כתירוץ לברוח משיחת יוהל"ן משמימה. גם יחסי האנוש שלו דפוקים.

   משפט אופייני: "לאן אתה הולך? יש לך עוד חמש דקות!"

   החפשן

   בא כדי לתרום – לכיס שלו. ערימת הטפסים על השולחן והזבל שמתחתיו לעולם לא יפריעו לו לשחק במחשב או לסנג'ר חיילים לעשות עבודות במקומו. אבל הוא לעולם לא יחרטט אתכם: כשאין עבודה הוא ידאג לשחרר אתכם ואת עצמו.

   משפט אופייני: "זריקת זבל? הצבא והשטויות שלו..."

   העצבני

   אין לך שמץ של מושג למה הוא צורח כל הזמן. לפעמים זה מוצדק, ולפעמים זה הגיע מסיטואציה שאפילו לא נכחת בה – אבל זה תמיד מציק. ואם בשלב העצבנות – הכמעט תמידי, תעז לדבר אתו – תתפלל לעונש מוות.

   משפט אופייני: "מה נראה לו?! ומה נראה לך?!"

   החנון

   בעל נושאי עניין נורא מוזרים: התעסקות במנגונונים שהובילו לכל דבר, קריאה מרובה מדי ודרישה מקצועית גבוהה במיוחד. מה שכן, סביר שהוא התייאש מלחפש היגיון בצבא והוא גם מחפש את הזמן לצחוק על זה. כלומר, כשאין לו איזו דרך להוכיח שפתרון אחד יעיל מהשני ולהראות מנגנון מסובך.

   משפט אופייני: "רגע אחד, למה זה בעצם קורה... אמממ..."

   זה שממש רוצה להשתחחר

   מדובר בקצין שנדפק במקום שהוא הכי פחות רצה, חתם שנה שלמה על קבע ורוצה לברוח מהצבא הזה. הוא יפגין את זה במוצהר וירגיש את הכוח שלו מהעונשים – כי אף אחד לא באמת אוהב את ההתנשאות של הגישה שלו.

   משפט אופייני: "מה נראה להם?!"

   הערס

   יש הרבה. הוא לא יחרטט אתכם, לא יסתיר את מה שהוא מרגיש או חושב וירים דברים די מהר. אמנם הוא גם די אגרסיבי, אבל בשונה מהעצבני – הוא מודע לעצמו בסופו של דבר ומיגיע רגוע רוב הפעמים.

   משפט אופייני: "שיארגנו לי קולה, מחשב ומשרד! כפרות".

   וגם:

   6 סוגי מורים בבית הספר
   8 סוגי חברים לספסל הלימודים