פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   גירל פאואר

   תכירו את נעמה: רק בת 14 וכבר עושה סטנד-אפ פמיניסטי, שבו היא יורדת על אנשים שחושבים שהיא צריכה גבר ושבחורות צריכות להיות יפות ולשתוק. אז לא, היא לא תשתוק

   מה אתם הייתם עושים אם הייתם ילדה בת ארבע עשרה שמשעמם לה אחר-הצהריים? סביר להניח ש"לפתוח בלוג פמיניסטי ולסחוף את כל בית הספר לתוך העניין" זאת לא התשובה שלכם. וכנראה גם לא הייתם מעלים מופע סטנד-אפ או מקימים דף מחאה חתרני. למזלנו יש נערה שדווקא כן בחרה לעשות את כל הדברים האלו. נעמה רוזנהק, בת ה-14.

   דיפולט (מערכת וואלה! , דיפולט)
   נעמה בפעולה

   במופע הסטנד אפ שלה נעמה מביאה את האג'נדה הפמיניסטית שלה בפרצוף מתוק של ילדה תמימה. היא בעיקר יורדת על טוקבקיסטים שאומרים לה שהיא צריכה גבר דחוף, ועל תרגילי חשבון שוביניסטיים שנותנים בשיעורי הבית, שבהם צריך לעזור לבחור יהונתן לחשב כמה לשלם על ליטר דלק - ולבחורה ליאת לחשב כמה קלוריות יש בגלידה. כי גם בכיתה ח', הדברים האלה צורמים.

   נעמה, מה גורם לילדה בת 14 להחליט לעשות סטנדאפ, ועוד פמיניסטי?

   "לגבי הפמיניזם - זה פשוט משהו שהיה לי מהבית. תמיד הייתי מודעת, כבר מאז כיתה א'. הייתי משחקת בקלפים 'מלחמה' עם אמא שלי, והפכנו את המלכה למספר 13 ואת המלך ל-12, כי המלכה שווה יותר. הסטנדאפ גם לא היה בעיה, כי אני אוהבת לכתוב לשיר ולשחק מגיל קטן. אז הבמה מאוד טבעית לי".

   ומה עם הסטיגמה הידועה שלפמיניסטיות אין חוש הומור?

   "זה לא נכון. אני חושבת שאני הרבה יותר מצחיקה וכיפית. הבלוג הוא הצד היותר רציני שלי, אבל בשביל הבדיחות והכיף פתחתי גם את 'סטטוסות מצייצות', שזה דף של בדיחות ודברים נחמדים - אבל גם פמיניסטיים".

   אבל מה הקטע? כבר יש דף של סטטוסים מצייצים, למה צריך אחד כזה של נשים?

   "הבדיחות ב'סטטוסים מצייצים' הן הרבה פעמים פוגעניות. יש בדיחות על נשים שלא מורידות שיער ועל נשים שאוכלות ועל נשים שמדברות ונושמות. ברור שרוצים לצחוק, אבל בדרך אסור לשמר את כל הסטיגמות הישנות כאילו נשים עושות דברים פחות טוב מגברים".

   את רק בת 14, בכיתה ח', איפה בחיים שלך את כבר רואה הבדלים בין המינים?

   "יש הבדלים בכל מקום, אפילו כבר בגיל שלי. לדוגמא, בשיעור ספורט אצלנו הבנות צריכות להכין תרגיל בהתעמלות קרקע והבנים לא צריכים, בזמן הזה הם פשוט משחקים כדורגל. כששאלנו מה הבנים עושים, אמרו לנו שהם ירוצו או משהו. אני לא מבינה למה צריכים להיות הבדלים במשימות של הבנים ושל הבנות".

   החברים בבית הספר יודעים על הבלוג?
   "כן, והרבה פעמים אני כותבת על בית ספר וזה גורם לשינויים כי המורות קוראות. אז עכשיו ילדים מבקשים שאני אכתוב על עוולות ודברים שנעשים להם בבית ספר כדי שישנו את זה".

   ומה ההורים חושבים על זה?
   "אני חושבת שההורים בעיקר שמחים שלא יצאה להם בת מטומטמת".

   בקיצור, אפשר להגדיר אותך בתור חנונית פמיניסטית.

   "בטח! אבל חנונים זה הדבר הכי מגניב כיום", עונה נעמה, וכמו חנונית אמיתית - גם טורחת להסביר שחנון ומחונן זה אותו שורש. ככה זה אצל החנונים, לשון פמיניזם ורוקנרול!


   סטטוסות מצייצות

   צפו בסטנד-אפ של נעמה: