פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אז למי להצביע?!

   זו הפעם הראשונה שאתם מצביעים, ואין לכם מושג מה בתכלס המפלגות רוצות מהחיים שלכם? ה-ZONE מנסה לעשות סדר בבלאגן

   בני נוער? הצביעו למפלגה המועדפת עליכם!

   מזל טוב! רק לא מזמן חגגתם 18. עכשיו מותר לכם לשתות אלכוהול, לצאת למלחמות ולבחור את האנשים שינהיגו את המגינה שלנו. קצת מלחיץ, בשביל ילדים שרק אתמול הבחירה שלהם הייתה בין מגמת ספרות למגמת ביולוגיה, לא?

   ובכלל, קשה להבין מי נגד מי בבחירות האלה ומה האנשים האלה רוצים מחיינו. הפוליטיקאים מתקוטטים בטלוויזיה, ההורים שלכם מתווכחים עם חברים בסלון וכל שעתיים מתחלפת כותרת באינטרנט על עוד טוויסט שקרה באיזו מפלגה. אלוהים אדירים, מה קורה פה?!

   אז אנחנו ב-ZONE ניסינו לעשות לכם, בני הנוער והמצביעים החדשים, קצת סדר בדברים. מודים, גם אנחנו לא תמיד מבינים בדיוק מה הקטע של כל מפלגה, אז את רוב האינפורמציה לקחנו מהמצע שלהן ("מצע" זה מסמך שמסביר מה בעצם המפלגה מתכוונת לעשות ובמה היא מאמינה). אז קבלו, בבקשה, את 18 המפלגות העיקריות שרצות לכנסת, בתקווה שזה יעזור לכם טיפ-טיפה עם ההחלטה החשובה בשבוע הבא.

   קבלו את מפלגת הליכוד-ישראל-ביתנו!

   אין תמונה (מערכת וואלה! , צילום מסך)

   העומד בראשה: בנימין נתניהו, ראש הממשלה.
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: אממ... בעיה. "הליכוד-ישראל-ביתנו" דווקא לא פרסמה מצע (הם אמרו שזה "לא חשוב"), אז אי אפשר לדעת מה היא מתכוונת לעשות. אבל בגדול, הליכוד היא מפלגת השלטון (כי המנהיג שלה הוא ראש הממשלה), שהתאחדה לא מזמן עם מפלגת "ישראל ביתנו", והיא מבטיחה לנו "ישראל חזקה עם ראש ממשלה חזק".
   אנשים ברשימה שלה שאתם אולי מכירים: אביגדור ליברמן, מירי רגב, גדעון סער.

   אז מה תעשו בשבילנו? שוב, אין לנו מושג כי אין להם מצע. אז נלך על מה שאנחנו יודעים בינתיים: קודם כל, הם ינסו למנוע מאיראן, שמנהיגיה אומרים נגדנו דברים מסוכנים, לייצר פצצה גרעינית. בקשר לפלסטינים, הליכוד מאמין שאם הם יכירו בישראל כמדינת העם היהודי - נהיה מוכנים להתחיל לדבר על איזשהו הסכם שלום. ביבי עצמו אמר שהוא מוכן אפילו לתת לפלסטינים מדינה (בנאום שנקרא "נאום בר אילן"), אבל לא ברור אם הוא אמר את זה בטעות או שזה רשמי.

   בענייני כלכלה וחברה, המפלגה מאמינה ב"כלכלה חופשית". שזה אומר - לתת לשוק לעשות את שלו, בלי שהממשלה תתערב ותשנה בו דברים לטובת החלשים יותר.

   מה המפלגה הזאת מציעה שמפלגות אחרות לא: יציבות שלטונית. הרי עם מפלגה כזאת גדולה ועוד מפלגות שמוכנות להצטרף אליה, לא יהיה קשה להעביר חוקים ולשנות דברים כי הרוב יסכימו ביניהם.

   פאדיחות שהיו להם לאחרונה: שרית חדד שרה לביבי "אתה תותח", הוגש כתב אישום נגד אביגדור ליברמן, ומפלגת "הבית היהודי" לקחו להם לא מעט מצביעים.

   קבלו את מפלגת העבודה!

   אין תמונה (מערכת וואלה! , צילום מסך)

   העומדת בראשה: שלי יחימוביץ'.
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: זאת בעצם ה-מפלגה של המחאה החברתית שהייתה פה בקיץ, והיא בעיקר מתעסקת בנושאים של צדק חברתי.
   אנשים ברשימה שלה שאתם אולי מכירים: מירב מיכאלי, סתיו שפיר ואיציק שמולי (מפעילי המחאה החברתית).

   אז מה תעשו בשבילנו? כמו שאמרנו, המפלגה בעיקר מתעסקת עכשיו בעניינים חברתיים: להעלות את שכר המינימום, להוריד את המחירים של דירות, של מזון וכו', ובאופן כללי - "כלכלה סוציאלית" (שזה אומר שבניגוד ל"כלכלה חופשית", פה כן מתערבים בכלכלה כדי שלחלשים יהיה יותר קל).

   בתחום המדיני, המטרה של המפלגה היא להשיג הסכם שלום יציב בינינו לבין הפלסטינים, ולהקים שתי מדינות לאום דמוקרטיות - אבל בלי שהפליטים הפלסטינים יחזרו לישראל. במסגרת הסידור הזה יפנו התנחלויות קטנות, שהן לא "גושי" התיישבות.

   מה המפלגה הזאת מציעה שמפלגות אחרות לא: תכנית מסודרת שאשכרה תילחם בעיות הכלכליות.

   פאדיחות שהיו להם לאחרונה: אחרי שבמפלגה בחרו בהתלהבות את עמיר פרץ למקום הרביעי ברשימה - הוא פתאום עזב והלך למפלגת "התנועה" של ציפי לבני. אאוץ'.

   קבלו את מפלגת "יש עתיד"!

   אין תמונה (מערכת וואלה! , צילום מסך)

   העומד בראשה: יאיר לפיד.
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: המפלגה החדשה שהקים העיתונאי יאיר לפיד פונה בעיקר למעמד הביניים - כלומר, הישראלי הממוצע, לא עניים ולא עשירים.
   אנשים ברשימה שלה שאתם אולי מכירים: עופר שלח.

   אז מה תעשו בשבילנו? המטרות העיקריות שלה זה לשפר את התנאים בחינוך, לגייס חרדים לצבא ולהוריד מחירים. טינאייג'רים, שימו לב: לפי התכנית שהמפלגה מציעה, בעשר השנים הקרובות יהיו 150 אלף דירות שהממשלה תממן ואנשים צעירים יוכלו לשכור בזול, שזה אתם.

   בקטע המדיני, "יש עתיד"בעד לחתור להסכם שלום, ובעד שתי מדינות - אחת לנו ואחת לפלסטינים.

   מה המפלגה הזאת מציעה שמפלגות אחרות לא: לצמצם את בחינות הבגרות לארבע בחינות חיצוניות בלבד: שפה (עברית/ערבית, הבנת הנקרא), מתמטיקה, אנגלית ומקצוע בחירה.

   פאדיחות שהיו להם לאחרונה: תמיד אוהבים לרדת על יאיר לפיד ועל האישיות המתקתקה שלו, שהוא מביא איתו עוד מהימים שהוא היה מנחה בטלוויזיה.

   קבלו את מפלגת "התנועה"!

   אין תמונה (מערכת וואלה! , צילום מסך)

   העומדת בראשה: ציפי לבני.
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: בעיקר להחליף את ראש הממשלה בנימין נתניהו. זה מה שהם מדגישים הכי הרבה, שהם האלטרנטיבה השפויה שלו ("ביבי וליברמן - אסון, ציפי לבני - שלום"). המטרה העיקרית שלהם היא לחזור לעשות משא ומתן עם הפלסטינים.
   אנשים ברשימה שלה שאתם אולי מכירים: עמיר פרץ.

   אז מה תעשו בשבילנו? "התנועה" היא מפלגה חדשה, שהקימה ציפי לבני אחרי שעזבה את מפלגת "קדימה" (ראו בהמשך). כמו שאמרנו, "התנועה" בעיקר מדברת על לעשות הסדר מדיני עם הפלסטינים, שבו יהיו שתי מדינות (אחת לנו ואחת לפלסטינים) ויחליטו סופית מה הגבולות הקבועים שלנו.

   בנוסף לזה, "התנועה" רוצה לעשות שינויים במוסד הרבנות (בעיקר לבטל את העניין של רב אשכנזי ורב ספרדי בנפרד), ולחקוק חוק יסוד זכויות חברתיות - שיגן על אוכלוסיות שלא מקבלות את אותן זכויות כמו כולם.

   מה המפלגה הזאת מציעה שמפלגות אחרות לא: לשנות את השיטה של הכשרות - שיהיו כל מיני סוגים של שמירות כשרות במסעדות, לא רק מה שהחרדים קובעים.

   פאדיחות שהיו להם לאחרונה: בהתחלה צחקו הרבה על השם של התנועה (תנועה בשם "התנועה" - מבריק!), וגם היה את העניין עם אהוד אולמרט, שהיה אמור להצטרף ובסוף הוא תומך בכלל במפלגת "קדימה". אבל הפאדיחה הכי גדולה היא כשציפי ניסתה לאחד את המפלגה שלה עם "העבודה" ו"יש עתיד", כדי שיהיו חזקים יותר מול נתניהו, ואפילו סימסה להם בשידור חי שיבואו - והם ייבשו אותה ואמרו לא.

   קבלו את מפלגת "הבית היהודי"!

   אין תמונה (מערכת וואלה! , צילום מסך)

   העומד בראשה: נפתלי בנט.
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: שנשמור על המסורת היהודית ועל ארץ ישראל השלמה, ולחזק את החינוך היהודי-ציוני.
   אנשים ברשימה שלה שאתם אולי מכירים: אורי אורבך.

   אז מה תעשו בשבילנו? נפתלי בנט הוא סוג של כוכב חדש בפוליטיקה הישראלית, והוא מציע תכנית חדשנית לפתור את כל הבעיות שלנו עם הפלסטינים. קוראים לזה "תכנית ההרגעה", ובגדול זה אומר שאת חלק מהשטחים ניקח לעצמנו סופית ואת חלק מהם ניתן לפלסטינים סופית, וכולם יהיו רגועים. יש!

   מה המפלגה הזאת מציעה שמפלגות אחרות לא: את ההרגעה שהרגע סיפרנו עליה. נפתלי בנט אפילו הכין סרט אנימציה שמסביר אותה.

   פאדיחות שהיו להם לאחרונה: נפתלי בנט אמר בראיון שאם היו אומרים לו לפנות יהודים בביתם הוא היה מסרב פקודה - ואחר כך, כשאנשים התעצבנו עליו, אמר שבעצם לא. בנוסף, לאחרונה חגי עמיר כתב בפייסבוק שיגאל עמיר (רוצח יצחק רבין) רוצה להצביע לו, מה שמוציא את בנט די לא טוב, וציפי לבני התחילה לרדת עליו בגלל זה והיה בלאגן.

   קבלו את מפלגת "קדימה"!

   אין תמונה (מערכת וואלה! , צילום מסך)

   העומד בראשה: שאול מופז (חרוז!).
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: טוב, בעיקרון, המפלגה הזאת די דומה ל"התנועה", כי את שתיהן הנהיגה ציפי לבני. מי שנשאר שם עכשיו זה שאול מופז, שהיה הרמטכ"ל של ישראל, והמפלגה בעיקר מפרסמת אותו באופן ספציפי, כבנאדם שמבין בביטחון ושכדאי מאוד שיהיה בממשלה שלנו.
   אנשים ברשימה שלה שאתם אולי מכירים: אופסי, כולם עברו עם ציפי למפלגת "התנועה".

   אז מה תעשו בשבילנו? המפלגה מאמצת את המלצות ד"וח פלסנר, שקובע שחרדים צריכים להתגייס לצבא. הם גם רוצים לשנות את שיטת הממשל, אבל לא ברור בדיוק איך.

   בנושא המדיני - גם "קדימה", כמו כל מפלגות המרכז הקודמות שהזכרנו קודם, בעד לחתום הסכם שלום ושתי מדינות לנו ולפלסטינים וכולי.

   מה המפלגה הזאת מציעה שמפלגות אחרות לא: חוץ מהמודל פלסנר הזה של גיוס חרדים - לא משהו יוצא דופן.

   פאדיחות שהיו להם לאחרונה: וואו, אוקיי. זאת הייתה המפלגה הגדולה בישראל בבחירות הקודמות, ואחרי שציפי לבני עזבה אותה היא התחילה לצנוח והיום יש לה... ובכן... כמעט כלום. אז כן, פאדיחה.

   קבלו את מפלגת ש"ס!

   אין תמונה (מערכת וואלה! , צילום מסך)

   העומד בראשה: אריה דרעי, אלי ישי ואריאל אטיאס יחד.
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: בגדול, זאת מפלגה חרדית-ספרדית, שבאה לחזק את המסורת היהודית בישראל.
   אנשים ברשימה שלה שאתם אולי מכירים: הרב עובדיה יוסף לא חבר מפלגה, אבל נחשב האב הרוחני שלה.

   אז מה תעשו בשבילנו? בנוסף לכל ענייני התורה והמסורת, ש"ס מתעסקת הרבה בענייני רווחה, כלומר - בלעזור לקבוצות החלשות והעניות יותר בישראל. המטרה היא שיהיה "סל שירותי רווחה", כלומר שהמדינה תשלם על דברים חשובים עבור החלשים (זקנים, נכים, עניים וכו'), במקום שהם יצטרכו לשלם על זה בעצמם לבד.

   מה המפלגה הזאת מציעה שמפלגות אחרות לא: שהם פשוט המפלגה החרדית-ספרדית היחידה בכנסת.

   פאדיחות שהיו להם לאחרונה: הרבה אנשים לא מרוצים מכך שאריה דרעי, האיש הבולט במפלגה, הוא למעשה עבריין שישב בכלא עד לא מזמן. והם גם עשו תשדיר בחירות שיורד על הגיור של העולים מרוסיה, מה שעצבן די הרבה אנשים.

   קבלו את מפלגת מר"צ!

   אילוסטרציה (רחלי רוטנר)

   העומדת בראשה: זהבה גלאון.
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: זאת מפלגת שמאל ותיקה, שבעיקר מקדמת את הנושא של זכויות אדם ואזרח - בלי הבדלי דת, לאום, גזע ומין.
   אנשים ברשימה שלה שאתם אולי מכירים: ניצן הורוביץ.

   אז מה תעשו בשבילנו? בעיקר דברים שקשורים ללתת זכויות שוות לכולם, כדי שלא תהיה אפלייה נגד נשים, מיעוטים, הומואים וכו'. חלק חשוב מהעניין זה להפריד את הדת מחוקי המדינה, כי אם לכולם פה יש את אותן זכויות - הרי אי אפשר לתת לדתיים יותר מלאחרים, או ליהודים יותר מאשר לערבים. לכן המפלגה מקדמת הרבה את הנושאים של נישואים אזרחיים (שלא דרך הרבנות), תחבורה ציבורית בשבת ועוד.

   בעניין המדיני - מר"צ שואפת להפסיק לבנות התנחלויות בשטחים, לסיים את הכיבוש ולחלק את המדינה ל-2, כולל את ירושלים.

   מה המפלגה הזאת מציעה שמפלגות אחרות לא: במצע שלהם גילינו שהם מציעים שהטרדה מינית במקום העבודה תיחשב כ"תאונת עבודה". מעניין.

   פאדיחות שהיו להם לאחרונה: בעיקר הג'ינגל המוזר שלהם שכולם צחקו עליו באינטרנט.

   קבלו את מפלגת חד"ש!

   אין תמונה (מערכת וואלה! , צילום מסך)

   העומד בראשה: מוחמד ברכה.
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: שיהיה שיתוף פעולה ושיוויון בין יהודים לערבים.
   אנשים ברשימה שלה שאתם אולי מכירים: דב חנין.

   אז מה תעשו בשבילנו? בעיקר עניינים של שיוויון, בין יהודים וערבים ובכלל בין כולם, ובקטע המדיני - הרצון הוא לפנות את כל ההתנחלויות פלוס ירושלים המזרחית, ולהקים מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. זה מתקשר גם לעניינים כלכליים, כי המפלגה מציעה לקחת את כל הכספים שמושקעים בהתנחלויות וחצי מהכספים שמושקעים בביטחון - ובמקום זה להשקיע אותם באזרחים.

   מה המפלגה הזאת מציעה שמפלגות אחרות לא: לבטל את "האופציה הגרעינית" של ישראל, כלומר שלא יהיה לנו נשק להשמדה המונית (פצצה גרעינית), ובכלל להצטרף לאמנה בינלאומית שדורשת שלאף מדינה לא יהיה נשק כזה.

   קבלו את מפלגת "יהדות התורה"!

   אין תמונה (מערכת וואלה! , צילום מסך)

   העומד בראשה: יעקב ליצמן.
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: בגדול - לאחד את עם ישראל בארץ-ישראל תחת שלטון התורה, אם כי בתשדירי הבחירות הם מדברים גם על עזרה לעניים וזקנים וכאלה.

   אנשים ברשימה שלה שאתם אולי מכירים: משה גפני, ישראל אייכלר.

   אז מה תעשו בשבילנו? ינסו לשמור על אורח חיים יהודי בישראל, בעיקר דרך החינוך.

   מה המפלגה הזאת מציעה שמפלגות אחרות לא: שהם פשוט המפלגה החרדית-אשכנזית היחידה בכנסת.

   פאדיחות שהיו להם לאחרונה: הם עשו פרסומת נגד החינוך של החילונים, שיורד עליהם שהם לומדים גיאומטריה כשבעצם צריך ללמוד רק תורה. החילוניים לא ממש אהבו את זה.

   קבלו את מפלגת "עוצמה לישראל"!

   אין תמונה (מערכת וואלה! , צילום מסך)

   העומד בראשה: אריה אלדד ומיכאל בן ארי.
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: המוטו שלהם הוא "אין חובות - אין זכויות", כלומר שאם הערבים רוצים זכויות כמו ליהודים - הם צריכים להיות נאמנים לישראל כמו היהודים. העיקרון שמנחה את המפלגה הוא שארץ ישראל שייכת לעם ישראל על פי תורת ישראל - לא משנה מה.

   אנשים ברשימה שלה שאתם אולי מכירים: ברוך מרזל ואיתמר בן-גביר.

   אז מה תעשו בשבילנו? הם יפעלו לגרש את העובדים הזרים והמסתננים אנשים שברחו מסודן, אריתראה וכו' והגיעו לכאן, ועכשיו נמצאים בעיקר בשכונות בדרום תל אביב. בשנים האחרונות יש הרבה בלגאנים סביב השאלה מה בעצם צריך לעשות עם כל האנשים האלה שהגיעו לכאן באופן לא חוקי, ו"עוצמה ישראל" מאוד נחרצת בדעה של לגרש את כולם, בטענה שהם מסוכנים.

   פאדיחות שהיו להם לאחרונה: האנשים מ"עוצמה לישראל" ידועים בפרובוקציות שלהם - הם כבר קרעו את ספר הברית החדשה, שרפו דגלי אש"ף ותמיד מצאו דרכים שנויות במחלוקת להביע את הדעותך שלהם. יש כאלה שמכנים את המפלגה הזאת גזענית, בגלל היחס הכוחני שלה כלפי ערבים, פועלים זרים ובכלל כל מי שאינו יהודי ולא "מגיע" לו להיות כאן.

   קבלו את מפלגת "עלה ירוק - הרשימה הליברלית"!

   אין תמונה (מערכת וואלה! , צילום מסך)

   העומד בראשה: ירון לרמן.
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: לדאוג לחופש שלנו ולוודא שהממשלה - לא חשוב איזו ממשלה - תתערב לנו כמה שפחות בחיים.

   אז מה תעשו בשבילנו? כל מה שיעזור לנו להיות משוחררים מההשפעה של הממשלה: להפריד את הדת מחוקי המדינה, להתנגד למאגר ביומטרי (שזה מאגר שאמור להכיל את כל טביעות האצבעות של כולנו ואת כל הפרטים עלינו), ובנושא הישראלי פלסטיני - אין להם דעה מסוימת, רק שכל החלטה על הסכם שלום תתקבל במשאל עם כדי שהרוב במדינה יסכים ולא רק הממשלה.

   מה המפלגה הזאת מציעה שמפלגות אחרות לא: להפוך את הגראס לחוקי, ולקצר את השירות בצה"ל.

   פאדיחות שהיו להם לאחרונה: מקודם המפלגה הזאת הייתה מפלגת "עלה ירוק", שדיברה בעיקר על להפוך גראס לחוקי, ונחשבה "מפלגה של סטלנים" שהרבה אנשים לא לקחו ברצינות.

   קבלו את מפלגת "ארץ חדשה"!

   אין תמונה (מערכת וואלה! , צילום מסך)

   העומד בראשה: אלדד יניב.
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: לשמור שבממשלה לא יעבדו עלינו ולחשוף את כל מה שקורה שם.
   אנשים ברשימה שלה שאתם אולי מכירים: רני בלייר, גילי מוסינזון.

   אז מה תעשו בשבילנו? המפלגה הזאת התחילה עם כל מיני סרטונים מפחידים ביוטיוב, שמספרים איך בממשלה קורים כל מיני דברים אפלים שאנחנו לא יודעים עליהם. כדי שזה לא יקרה, הם מבטיחים לחשוף שחיתויות בכנסת, לצלם קומבינות ולדאוג ששום דבר לא יקרה מאחורי הגב שלנו.

   מה המפלגה הזאת מציעה שמפלגות אחרות לא: להקים בנק-אינטרנטי, שאמור לחסוך לנו הרבה כסף.

   פאדיחות שהיו להם לאחרונה: לא כולם לוקחים את המפלגה הזאת ברצינות, כי היא יוצאת קצת הזויה עם כל הקונספירציות שהיא מאמינה בהם. אלדד יניב בעצמו היה "חלק מהשיטה" לפני שהחליט להתהפך ולהילחם בה, ואפילו אמר שלדעתו בעתיד יכניסו אנשים לכלא על דברים שהוא עשה.

   קבלו את מפלגת בל"ד!

   אין תמונה (מערכת וואלה! , צילום מסך)

   העומד בראשה: ג'מאל זחאלקה.
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: בעיקר לייצג את האזרחים הערבים בישראל.
   אנשים ברשימה שלה שאתם אולי מכירים: חנין זועבי.

   אז מה תעשו בשבילנו? בל"ד מגדירה את עצמה מפלגה לאומית-ערבית-פטריוטית-פלסטינית, והיא מבקשת לסיים את הכיבוש, לפנות את כל ההתנחלויות ולהקים מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. בנוסף גם לשחרר מהכלא את כל השבויים והעצורים הפוליטיים והביטחוניים.

   פאדיחות שהיו להם לאחרונה: חנין זועבי עושה לא מעט בלגאנים בכנסת, אבל אולי הדבר שהכי זוכרים לה הוא העובדה שהיא הייתה על ספינת המרמרה, ותמכה בפעילים והלוחמים הערביים שהיו שם. אתם יכולים לתאר לעצמכם שזה עיצבן לא מעט אנשים

   קבלו את מפלגת "עם שלם"!

   אין תמונה (מערכת וואלה! , צילום מסך)

   העומד בראשה: חיים אמסלם.
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: אחדות בעם ישראל, שנהיה יהודים חמים ומקרבי לבבות בלי לריב אחד עם השני כל הזמן.

   אז מה תעשו בשבילנו? חיים אמסלם עזב את ש"ס והקים את "עם שלם", בטענה שצריך יהדות יותר מתונה ונעימה וידידותית. במסגרת שיתוף הפעולה בין כולנו, הוא מבקש שגם החרדים יתגייסו לצבא, שנפריד את הדת מהפוליטיקה ולעשות חיים יותר קלים לעולים חדשים שרוצים להתגייר.

   קבלו את מפלגת "דור"!

   אילוסטרציה (רחלי רוטנר)

   העומד בראשה: אפרים לפיד.
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: לדאוג לאזרחים הוותיקים של ישראל ולניצולי שואה.

   אז מה תעשו בשבילנו? זאת מפלגת הגמלאים, שבעיקר באה לשמור על אנשים הקשישים יותר במדינה שלנו: לדאוג לפנסיה ולקצבאות, לוודא שיש שירותי בריאות לכולם, לטפל בניצולי שואה וכו'.

   מה המפלגה הזאת מציעה שמפלגות אחרות לא: לשפר את התדמית הציבורית שיש לקשישים בישראל.

   קבלו את מפלגת רע"מ-תע"ל!

   אילוסטרציה (רחלי רוטנר)

   העומד בראשה: אברהים צרצור.
   מה המפלגה הזאת רוצה מחיינו: לשמור על המעמד של האזרח הערבי בישראל.
   אנשים ברשימה שלה שאתם אולי מכירים: אחמד טיבי.

   אז מה תעשו בשבילנו? הם יפעלו לצמצם את הפערים בין האוכלוסייה הערבית לבין האוכלוסייה היהודית בעזרת העדפה מתקנת - כלומר, ללכת בכוונה יותר לקראת הערבים, כי הם יותר חלשים כאזרחים פה.

   אז למי אתם חושבים להצביע?

   אילוסטרציה (רחלי רוטנר)