פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מצעד השירים הלא מובנים

   על מה באמת מדברים השירים "גנגנם סטייל" ו"נוסה נוסה"? אולי תפסיקו למלמל ג'יבריש ותתחילו ללמוד קצת את הנושא. רמז: בדרך כלל הם מדברים על סקס

   כמה להיטים אתם מכירים? מתוכם – על כמה שירים אתם יכולים לומר שאתם באמת יודעים על מה הם מדברים? אל דאגה, כי מצאנו עבורכם כמה להיטים לא מובנים בעליל והוספנו פרשנות בצד. להנאתכם.

   Gangnam Style

   אין ספק ש"גנגם סטייל" שם את קוריאה על המפה. עם יותר ממיליארד צפיות הפך השיר הביזארי עם המנגינה הקליטה לסרטון הנצפה ביותר בתולדות יו-טיוב. אפילו ראש הממשלה הקוריאני דואג להשוויץ בכל ראיון בהישג האדיר.

   ניחוש – על מה מדבר השיר? טוב, אם בוחנים את המנגינה, ההתלהבות, הבחורות מסביב והתקריב הבלתי פוסק על האגן, המסקנה המתבקשת היא שהשיר מדבר על דרך חדשה שגילה הזמר המוזר עם משקפי השמש לעשיית סקס. אתם יודעים, כמו "דוגי-סטייל", רק הפעם עם "גנגם" ותנועות דהירה על סוס. אבל ככל הנראה למצוא פרטנרית לא תהיה משימה קלה עבורו. באסה.

   על מה באמת מדבר השיר? מסתבר שהשיר הוא פרודיה על מה שקורה בשכונה עשירה בשם גאנגם בסיאול, קוריאה. הזמר, ששמו בקוריאה הוא סיי, שר על חיי הפאר המוגזמים של הבחורות בשכונת גנגם, ומעביר מסר ברור – אין כמו צניעות. קצת יותר עמוק מהפרשנות שלנו, אולי, אבל לאו דווקא טוב יותר.

   Ai Se Eu Te Pego

   אתם אולי מכירים אותו בתור "נוסה, נוסה", אבל ללהיט הנודע דווקא יש שם אחר. השיר הברזילאי אמנם הפך לאחד השירים המוכרים בעולם, אבל תכלס – אף אחד שלא דובר פורטוגזית לא באמת יודע על מה הוא מדבר.

   ניחוש – על מה מדבר השיר? טוב, לא התאפקנו והלכנו לבדוק מה משמעות כותרת השיר, לשם כך שכרנו את שירותיו של עולה חדש וחתיך מברזיל. סתם, פתחנו גוגל טרנסלייט. להפתעתנו גילינו כותרת לא כל כך מעניינת – "אה, אני מכיר אותו". מניסיוננו עם המילון הלא-כל-כך-אמין של גוגל בדקנו פעם נוספת באתר אחר, וגילינו כותרת שונה לגמרי וקצת יותר הגיונית, שאומרת: "אם אתפוס אותך". שימו לב לתנועות הריקוד בפזמון, פעם נוספת – שיר לא חינוכי על סקס.

   על מה באמת מדבר השיר? בגדול – לא היינו רחוקים מהאמת. הזמר שר על נערה יפה שחלפה לידו במסיבה, על כך שהוא רוצה לתפוס אותה ו...טוב, את ההמשך כבר תתרגמו בעצמכם.

   Waka Waka

   השיר "Waka Waka", בביצועה של שאקירה והלהקה הדרום-אפריקנית פלשליגראונד (לבריאות) נכתב עבור מונדיאל 2010 שנערך, איך לא, בדרום אפריקה. האמת היא שמדובר בעיבוד לשיר אפריקני מסורתי בשם Zangalewa. פתאום ברור למה אי אפשר להבין מה הוא אומר.

   ניחוש – על מה מדבר השיר? אפריקה מגניבה. בואו לאפריקה. יש לנו בחורות שוות וכדורגל.

   על מה באמת מדבר השיר? טוב, כאן לא קלענו בניחוש. השיר עוסק בכוח רצון, להקשיב לאלוהים ולהגשים חלומות, כי זו אפריקה. מישהו מוכן להסביר לנו את הקשר עכשיו?

   TACATA

   השיר TACATA מתוצרת איטליה הפך גם הוא ללהיט בינלאומי, בלי שאף אחד באמת ידע על מה הוא מדבר. הוא הגיע למקום הרביעי במצעד הלהיטים באיטליה ולמקום ה-83 בקנדה, אבל אנחנו מצאנו לו הישג מרשים הרבה יותר: עוד לא שמענו שיר שמילה אחת חסרת משמעות חוזרת בו כל כך הרבה.

   ניחוש – על מה מדבר השיר? יש כאן הרבה ישבנים, חוטיני ורקעים משונים משנות השמונים, וגם זמר אחד עם משקפי שמש וכובע ברט (לא אמרנו שהם איטלקים ולא צרפתים?). אם כך, פעם נוספת – לפנינו שיר על סקס.

   על מה באמת מדבר השיר? בגדול? מדובר במסיבה ובבחור שמלא בעצמו קצת יותר מדי, וחושב שהוא נר ומלך של איזו בחורה. יותר בפרטים? כאן כבר הסתבכנו ולא הצלחנו להבין מה הוא רוצה, ואנחנו מהמרים שגם הזמר לא בדיוק הבין מה הוא שר.

   מסקנה: אם נתקלתם בשיר עם מנגינה קצבית וזמר שעוטה משקפי שמש, ואתם לא מבינים את מילותיו – כנראה שהוא מדבר על סקס. או שזה לפחות מה שתחשבו.