פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אור לגויים

   להתנשק בחצות או לא? לחגוג סילבסטר או לא? טל ושירה מתווכחים, אתם - מצביעים

   (צילומי אילוסטרציה: ShutterStock)

   הצד שלה: למה לא לחגוג ולהתנשק?

   בכל שנה יש את הדיון המעצבן הזה. אם זה יהודי או לא יהודי, בסדר או לא בסדר לחגוג סילבסטר. זה דיון של סוג אחד של אנשים: אנשים מתוסכלים. הרי למה שמישהו בעולם ירצה להתנגד למסיבות עם אלכוהול ריקודים ונשיקה בחצות?

   אנשים שבוחרים לשבת לבד בבית (בחושך אם הם פולנים) לא עושים את זה מתוך אידיאולוגיה. הם עושים את זה כי אין להם עם מי לצאת, או כי יש לימודים בבוקר שאחר-כך, או מליון סיבות אחרות שרק חנונים משתמשים בהם. אז שלא יקשקשו לכם על יהדות, ממתי אכפת לאנשים כל-כך מהיהדות שלהם? אני בטוחה שהאלוהים היהודי יותר מתעצבן כשהם חוגגים בשישי בערב מאשר ביום שבו כתוב בלוח השנה הגריגוריאני השם "סילבסטר".

   לא, אין מצווה לצאת לחגוג בראש השנה האזרחית, ואף אחד לא יכריח את ידידי טל כאן מהטור ליד לנשק אותו בחצות (אני מקווה בשבילו), אבל אם יש סיבה לחגוג יחד עם כל שאר העולם לרקוד עד אור הבוקר לשתות כמו שצריך ובנוסף על כל זה מקבלים נשיקה בונוס בחצות אז למה לא? רק שימו לב שלמי שאתם מתנשקים איתו אין הרפס. שתהיה לכם שנה אזרחית שמחה!

   (שירה הדס נקר)

   הצד שלו: למה לעשות את זה כחלק ממנהג דבילי?

   אתחיל מהסוף: לא מעניין אותי אם סילבסטר היה אנטישמי, אם הוא אכל ילדים יהודים לארוחת צהריים או אם הוא היה המודל לחיקוי של היטלר. זה גם לא רלוונטי, ובכל מקרה רק בארצנו הפרובינציאלית והקטנה החליטו לקרוא לערב ראש השנה האזרחית החדשה בשם "הסילבסטר".

   אז נכון, מדובר בראש השנה האזרחי, המציין את סופה של השנה לפי הלוח הגרגוריאני (לוח השנה של החודשים הלועזיים, בשבילכם) שכולנו חיים לפיו, ואת תחילתה של שנה חדשה, אבל למה לעזאזל אני צריך לנשק מישהי בחצות ולשתות אלכוהול כמו חזיר? את שני אלה אפשר לעשות גם בשאר החודשים בשנה, מבלי להרגיש רע שאני לא עושה אותם דווקא בלילה שבין ה-31 לדצמבר ל-1 לינואר.

   כי זה הקטע בסילבסטר המחורבן הזה: הוא גורם לך להרגיש רע שאין לך עם מי להתנשק בחצות, וכדי להעביר את ההרגשה הרעה הזו אתה שותה אלכוהול בכמויות שגורמות לך לנשק את האסלה, ואפילו לא בחצות. את ראש השנה שלי אני מעדיף עם תפוח בדבש וחופש מהעבודה והלימודים. נשיקה בחצות? את זה יש לי בכל יום. כמעט.

   (טל שפר)

   בטור שעבר הם התווכחו אם כדאי לשחק אותה קשה להשגה. אתם קבעתם - לא!