פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אמנדה טוד לא לבד

   נערה ישראלית ניסתה להתאבד אחרי שהפיצו תמונות שלה באינטרנט, שבוע לפני זה קרה לנערה אמריקאית - וזה ממשיך לקרות גם עכשיו. אנחנו חייבים לשמור על עצמנו

   נערה צעירה מסתובבת ברשת ומדברת עם אנשים, עד שפונה אליה גבר מבוגר - ומכאן העניינים מתחילים להסתבך.

   כך מתחיל הסיפור של אמנדה טוד, נערה שבגיל צעיר גבר מבוגר פיתה לצלם את עצמה בעירום, ואחר-כך איים שאם היא לא תחשוף את עצמה בפניו שוב - הוא יפרסם את התמונה שלה ויפיץ אותה לחברים שלה. היא הסכימה לחשוף את עצמה, אבל הגבר שלח את התמונה בכל זאת.

   בעקבות התמונה חבריה של אמנדה נידו אותה והיא סבלה מחרם ובידוד חברתי. גם אחרי שעברה לתיכון אחר המשיך הגבר להטריד אותה ופרסם את תמונתה פעם נוספת בקרב חבריה. הוא גם פתח עמוד פייסבוק במטרה לפגוע בה.

   אמנדה פרסמה לפני כחודש סרטון ובו היא מספרת את הסיפור שלה וקוראת לעזרה, אך הסרטון לא זכה למענה שהיא קיוותה לו, והיא התאבדה לפני שבוע.

   זו לא הפעם הראשונה שאנחנו שומעים סיפורים על בריונות ברשת, אך נראה שההטרדות והסכנה עולה מדרגה, גם אצלנו בישראל: היום פורסמה ידיעה על נערה בת 14 מאזור השרון שניסתה להתאבד אתמול, לאחר שגילתה שתמונות אינטימיות שלה הופצו לחבריה דרך הטלפון הסלולרי שלה. גם למדור הפסיכולוג כאן ב-ZONE, "שאלה פתוחה", מגיעות לא פעם פניות של נערות שמספרות על כך שהן מקיימות שיחות מיניות עם מבוגרים באינטרנט, ולא יודעות איך "לצאת מזה". מתברר שקל מאוד ליפול למקום שכזה, כשאת נערה צעירה שצמאה לקשר.

   לפני שלושה ימים, העלתה נערה ישראלי סרטון דומה לסרטון של אמנדה, ובו היא מספרת על חוויות קשות שהיא עברה ברשת: החל מחשיפה לפורנו בגיל צעיר ועד לשיחות מיניות עם מבוגרים ופגישות איתם. בסרטון היא מבקשת מהצופים להיות ערניים ולשים לב לבנות שקרובות אליהם.

   בריונות והטרדות ברשת מקיפות אותנו כל הזמן, אבל נראה שתשומת הלב מתעוררת רק במקרים שבהם כבר מאוחר מדי לעזור. אסור לנו לחכות עד שהמצב יגיע להתאבדות, יכול להיות שאם מישהו היה שם לב למצוקה של אמנדה, של הילדה מאזור השרון או של הנערה מהסרטון בזמן הן לא היו מגיעות למצב כל-כך קיצוני של דיכאון ושל התאבדות.

   עמודי פייסבוק רבים הוקמו לזכרה של אמנדה טוד, בראשם העמוד הרשמי אשר מונה למעלה ממיליון חברים, ומנסה לעורר מודעות לנושא הטרדות ברשת. זה הדבר העיקרי שאפשר לעשות עכשיו, כדי למנוע את המקרים הללו בעתיד: לעורר את המודעות. יש לנו כוח לשנות כיום את הסיפור של מליוני נערות בעולם ואלפי בנות בישראל: עלינו לפתוח עיניים ולבדוק אם יש בסביבה שלנו בנות שעוברות הטרדה או נמצאות בקשר שמזיק להן. עלינו לשם לב שאנחנו לא פוגעים באף אחד ברשת, ולא מפיצים תמונות או שמועות שלא היינו רוצים שיפיצו עלינו.

   ואולי הכי חשוב - עלינו לשים לב שאנחנו שומרים על עצמנו. לא נמצאים בקשר עם מישהו שעלול להזיק לנו, לא מוסרים שום פרטים אישיים ודואגים למחוק מהסלולרי ומהמחשב כל תמונה שלא היינו רוצים שתתפרסם. זיכרו את אמנדה טוד.

   אין תמונה (מערכת וואלה! , צילום מסך)