פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   יזיזים מצוירים

   כולם זוכרים את "המומינים", אבל פחות זוכרים את שמנדוזה או את "חלולים בחלל". קרן מסירה אבק מהסדרות הנוסטליות של ילידי הניינטיז. אין כניסה לאוהבי "מרקו"

   כולכם נקלעתם למצב הזה: אתם יושבים ומעלים זכרונות עם חברים על תכניות טלוויזיה מפעם, ובזמן שכולם מזכירים קלאסיקות מוכרות כמו "המומינים", "מוש השור" ו"גברת פלפלת", בכם עולים זכרונות עמומים של סדרה נידחת. אבל ממש נידחת, כזו שאתם מתביישים להזכיר בשיחה הנוסטלגית, כי יש מצב שהמצאתם את זה.

   אז לא, לא המצאתם את זה. הגיע הזמן לתת במה לסדרות המקופחות של ילדותנו, סדרות שאמנם נשכחו מהתודעה, אבל תאמינו לי, הן קיימות. משום מה.

   (הערה: הנוסטלגיה שלהלן היא נוסטלגיה של ילידי הניינטיז. אם נולדתם בעשור מוקדם יותר - לכו חפשו את הקישקשתא שלכם במקום אחר).

   שמנדוזה

   כדי לחדד לכם את הזכרון המודחק, נסו לדמיין כלב בצורת אשך עם פה ענקי וילד שלבוש כמו גיבור על בשכונת פרברים שוממת. זו הסדרה "שמנדוזה". הפתיח הנ"ל מותיר המון שאלות לא פתורות לגבי הסדרה, כי למען השם - הכול שם כל כך מוזר ונוזלי!

   הסדרה עקבה אחרי ילד בשם דני וכלבו הכרסתן מנדוזה, או השם המעוברת "שמנדוזה" (כי הוא שמן וקוראים לו מנדוזה, הבנתם?), והרפתקאותיהם במלחמה בפשע בשם הצדק או משהו. הסדרה מעוטרת בעוד דמויות ביזאריות כמו ילדה עם רווח בשיניים ושיער סגול, ילד שבלי שום סיבה הגיונית מתפקד גם כבצל בזמנו החופשי ("Onion Boy") וככל הנראה קוף שמקליד, על פי הפתיח. לא לגמרי ברור מה הסדרה הזו מנסה לומר או להבהיר, אבל אין ספק שכל ילד שצפה בתכנית ככל הנראה גדל עם עצבות פנימית כלשהי בתוכו ועדיין נותר עם התעלומה.

   מפלצת בטעות

   אם אי שם במעמקי הנפש שלכם יש זיכרון של ילד שבכל פעם שהוא מתעטש הוא נהפך לאיש גרוזיני כחול ורוח רפאים שמנגנת על חצוצרה, סימן שגם אתם נפלתם קורבן לצפייה באחת הסדרות היותר מביכות בהיסטוריה - "מפלצת בטעות".

   הסדרה עוסקת בילד בשם וורן (כפי שאפשר לשמוע בפתיח העממי - "אהלן שמי הוא וורן"), שכתוצאה מכישוף כושל שאותו ביצעה אחותו הופך למפלצת כחולה בכל פעם שהוא מתעטש. חוץ מאנימציה רעועה שלא תבייש את הסימס 2 שלכם, הסדרה לוקה בפגמים רבים: זוג האחים, וורן וטרייסי, הם כנראה הילדים עם חיי החברה הכי דלים שיש, אם רוב הסדרה הם מסתובבים רק עם השני, וכמובן עם רוח רפאים שמנגנת על חצוצרה. בסדרה יש מבחר דמויות בלתי נשכחות (סתם, כן נשכחות) שלא ממש מקדמות את העלילה, אלא רק מדגישות את האבסורד שחווה וורן כאשר הוא מתעטש ונהפך למפלצת, כמו דמות השוטרת הבוצ'ה , הילד הבריון עם הכובע המצחייה ההפוך וגורגול, שהוא... אממ... איש סגול וקטן שתקוע בתור כדור...?

   כמובן שוורן, שהוא ילד די רגיל, חייב לשבור את השגרה בכך שהוא מתעטש רק ברגעים שזה ממש לא מתאים להפוך ליצור ענקי וכחול ובזה מסתכמת הסדרה. והנה לכם פרט שיבהיר את המצב - הסדרה היא קנדית, וכל מילה נוספת מיותרת. תודה לך קנדה, על עוד פלא שהבאת לעולמנו!

   הבית של גלוריה

   את זה לא יהיה לכם קשה לשלוף מבוידעם הזכרונות שלכם. אי אפשר לשכוח את גלוריה, הילדה השנוזלית והמפוזרת, עם החתול הממש לא חמוד שלה, שחיים בבית מבולגן ומלא המצאות משונות של אביה (שלפי דעתי הוא כנראה מובטל) ושכניה הסנובים, משפחת פרפקט. גלוריה מזמינה אותנו לחייה האפרוריים שכוללים אחות צינית ומסתגרת, אח דבלולי וגרגרן וזוג הורים שמורכב מאמא שלא ברור אם היא חובשת כובע ורוד או שפשוט יש לה קרחת ענקית, ואבא שלא היה צריך למשכן את הבית שהם גרים בו אם הוא הגיע למצב שבכל פרק הוא צריך לתקן בו משהו.

   לגלוריה יש חברה שמאוד שופטת אותה ומבקרת אותה, שזה בעצם מערכת היחסים הכי ריאלית בין חברות שנראתה על מסך הטלוויזיה שלנו. אי אפשר לרגע לחשוב שלא מדובר בסדרה מיוחדת וביזארית, זו הסדרה היחידה שמתחילה בילדה ששרה בזיופים מזעזעים על הדליפות בבית שלה ומסתיימת במחשבות של חתול.

   האופנוברים ממאדים

   באמת שאין הרבה מה לומר על הסדרה הזאת, הפתיח די אומר הכול. שיר הפתיחה מעיד על העכברים האלה שהם "מדליקים", מה שאפשר להסיק לבד מהעובדה שהם רוכבים על אופנועים ונלחמים בפשע. אין שום היגיון בבחירה בחיה כל כך מכוערת ולא מגניבה כמו עכבר לתפקיד הלוחמים המדליקים, ולא ברור איך העובדה שהם הגיעו ממאדים רלוונטית באיזושהי צורה, ואיך זה שלמרות שיש להם פרצוף עכברי ומכוער הם משיגים בחורה אנושית במצוקה ללא הבדלי דת, גזע ומין. מה אני אגיד, בהחלט ליברלי מצדם, אם נתעלם מהעובדה שהייצוג שלהם של הפשע שהם נלחמים בו הוא איש שחור ושמן.

   חלולים בחלל

   אם השמות שפריץ ונתניה מצלצלים לכם מוכר, סימן שגם אתם צפיתם ברצועת "טלמאניה" המיתולוגית. ברצועה היו מבחר סדרות שחלקן כבר הצליחו מאז להשתחרר מהרצועה, אבל לא "חלולים בחלל".

   בסדרה תוכלו לעקוב אחרי חמישה חייזרים, שממש כמו כולם רצו ליהנות מפיקניק חביב בפלנטה אחרת, אך מטאור ארור הרס להם את התכניות וריסק אותם בכדור הארץ המסריח שלנו, ולכל אורך הסדרה אין להם שום דרך לחזור. רוב הזמן הם מתחבאים מבני אדם באחוזה נטושה, דואגים למשק הבית ומתמודדים עם קונפליקטים בין תכונות האופי השונות שלהם. אם כל מה שנאמר פה לא לגמרי דיבר אליכם, אני ממליצה לכם לצפות בפתיח המצורף ולתת לצלילים המוכרים להשלים לכם את הפער.

   אוליבר טוויסט (גרסת בעלי החיים)

   כולכם מכירים את הסיפור של אוליבר טוויסט, ילד יתום שמבקש עוד דייסה ועל הדרך לומד איך לכייס אנשים. תארו לכם את זה בהכלאה עם הסדרה "ארתור", והרי לכם הגרסה המצוירת והחייתית לקלאסיקה.

   אין הרבה מה לספר, חוץ מהעובדה שאוליבר טוויסט הוא כלב ושהחבר הכי טוב שלו הוא ארנב עם כובע. אין ממש דימיון בין התכנית לקלאסיק,ה חוץ מהשם והנושא הקודר של היתמות, שמנוגד לאופי הסדרה שהיא עצמה די עליזה, כיאה לתכנית שלכל אורכה יש חיות שלובשות בגדים.

   לאורך הסדרה הם עוברים הרפתקאות משונות בלוויתו של חזיר מבולבל, ונסים על נפשם מרשע שדמותו היא דמות יונק פלומתי כלשהו שהגדרתו עדיין בגדר תעלומה. בפתיח ישנו מונטאז' מתבקש של ההרפתקאות הפרועות שהדמויות עוברות ובין היתר גם משום מה פוגשים במגדת עתידות שלמרבה התדהמה היא דמות אדם! טוב נו, גם אם קשה לנו להודות בזה, גם אנחנו בעלי חיים.

   מרי קייט ואשלי בפעולה

   הרבה סדרות בכיכובן של מרי-קייט ואשלי אולסן, התאומות המלוקקות, נחקקו בתודעתנו. הן היו בתפקיד הפעוטה מישל ב"צער גידול בנות", הן היו נערות מתבגרות בתכנית "מזל תאומות". אך הסדרה המביכה הזו נדחקה הצדה והשפילה מבט להיסטוריית המותג הנקרא "התאומות אולסן".

   בסדרה המצויירת חושפות התאומות אולסן את החיים הכפולים שלהן: חיי הפרסום והתהילה, מול - הכינו את עצמכם - סופר-מגה-סוכנות-חשאיות-מרגלות! מלוות בכלב רובוט מדבר, בחור מגניב עם קוצים ושפה בשרנית שלא יכול להיות לו שם אחר מלבד ג'ייסון, ועוד גיק חסר בטחון שדואג לגאג'טים ולטכנולוגיה הן פותרות תעלומות, נתלות על דברים ופותרות משברים אופנתיים במלתחה האישית שלהן. התאומות המפורסמות מראות לנו שאין להן בעיה לקפוץ ממטוסים, ותמיד מביעות מוכנות לעסוק בשערוריות הממש לא חשובות שקורות ברחבי הגלובוס. הן באמת יכולות לעשות הכול! (אנורקסיה והרואין בעיקר, אבל עדיין).

   ואיזה סדרות אתם זוכרים ואחרים לא?