פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הומואים? לא בבית ספר דתי

   אייל סגל, הלומד בבי"ס דתי, לא מבין למה משרד החינוך לא שם סוף למורים שמצטרפים למדורת שנאת ההומוסקסואלים

   לאחר הרצח המזעזע בבר-נוער, שר החינוך, גדעון סער סיפר לנו על החלטה אמיצה, אותה העביר ללא כחל וסרק, וללא אריכות, חנופה או דברי חלקות לפוליטיקאים חשוכים שמייצגים דעות דומות לשלו בתחום הפוליטי: מלחמה בהומופוביה! לצערי, שר יקר, לא עשית מספיק.

   זה מצחיק, כי מעבר להבטחה הזאת, אני רואה הרבה תאים גאים שנפתחים במפלגות – העבודה, מרצ וגם הליכוד – בו אתה נמצא. יש הסכמה שצריך לפתח את הסובלנות (סובלנות, לא גאווה!), שצריך להבין את ההכרחיות שבקבלת השונה (פאק! זה רק הדרך שבה הוא מזדיין, למה הוא "שונה" לעזאזל?!). כשיש הסכמה כזאת בין המשכילים – למה אתה, השר סער – לא מבער את ההומופוביה? למה אינך מעביר את המסר הכל-כך פשוט הזה, שכולנו בני-אדם, נבראנו בצלם אלוהים, או נולדנו לחיים שלמים סתם מתוקף היותנו בני אדם? מגיע לנו – לכולנו, בלי קשר למיניותנו או לנטיותנו, להרגיש ככה.

   בבתי ספר דתיים – שנוגעים בתחום המיני הרבה, תמיד ישנה סתירה בין מה שאנחנו יודעים שחלק מהמורים חושבים (ולפעמים אפילו מצהירים בגלוי), לבין הדברים שנאמרים על-ידי גורמים מקצועיים – שלפעמים בית הספר עצמו מביא לשיעורי חינוך. בבית הספר שלי, למשל, גם סגן המנהל, וגם גורם מקצועי שהגיע אלינו בכיתה ח' – הדגישו בפנינו את העובדה שיש דבר כזה "הומו", ושיש לו קושי, בתחום הדתי. לא הוסיפו לנושא שום מסרים נגד (גם לא בעד, יש לציין) – אבל בשיעורים לא מעטים, כשהנושא עלה בספק צחוק-ספק רצינות, המורה הצטרף לצחוקים – במקרה הרע, או הוסיף שמן למדורת השנאה בעצמו גם. וחבל.

   אני מרגיש במידה רבה שמשרד החינוך ייתן יד לגישה של "הומו בחר להיות כפי שהוא" או שהוא בא "סתם לעצבן" – כי זה חלק ממשמעות הקפיטליזם. האדם צריך לשנות את עצמו למען יעילותה של החברה, ולא לשים את העקרונות, השאיפות והרצונות שלו במרכז. ככה, רווחי החברה כולה יגדלו – וכמה מנהלים ירוויחו לא רע. העניין הוא, שללא הגשמה עצמית בתחומים מסוימים מצד הפרט – החיים שלו יראו בעיניו חסרי משמעות, והתפוקה שלו גם תרד. חוסר תחושת המימוש העצמי שלו תוריד מהאושר שלו. אני בטוח ששום מחקר לא יוכיח ש"דתיים מאושרים יותר", כי אנשים שנמצאים במקום של "תשנאו אותי" מתוך חינוך – לא מרגישים עם זה טוב. כולנו רוצים להיות נאהבים על-ידי החברה. זאת זכותנו. זה הכבוד שלנו.

   השר סער, אני לא מדבר אתך רק על החינוך הדתי, אני מדבר על המודעות של כולנו לתחום. אני יודע שאתה בא עם אידיאולוגיה, ועם שאיפות, ועם רצונות. בבקשה ממך, אל תזניח את הנושא הזה. בוא לתחום באותו מרץ שהגעת כדי להכניס את הציונות למערכת החינוך.