פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מה מפריע לך שאני דתייה?

   שירה קראה את הכתבות של אייל סגל נגד הציבור הדתי, והתעצבנה. אם אתם כאלה פלורליסטים, למה אתם לא מכבדים את זה שהדתיים חושבים קצת אחרת מכם?

   לאחרונה התפרסמו פה, ב-ZONE, כמה כתבות של אייל סגל, שמגדיר את עצמו כדתי אבל לא ממש מוצא את עצמו בחברה הדתית. בכתבות הוא מנסה, בכל פעם בתירוץ אחר, להאשים את החברה הדתית שמסביבו ואת הרבנים בכל מיני צרות שלו, החל מקשיים בלימודים ועד החיים החברתיים שלו. בתגובות לכתבות האלה נכנסים כל אותם אנשים שחושבים שיש להם בעלות על המחשבה הפלורליסטית, כדי לכתוב עד כמה הדת מושחתת והורסת את החיים של המאמינים בה, ועד כמה כולם צריכים לראות כבר את האמת ולעבור לעולם החילוני השופע כל טוב.

   אייל נגד הרבנים
   אייל נגד החינוך הדתי

   אז מה אם אנחנו מפרידים בין גברים לנשים?

   מה שאותו כתב שכח - וכמובן גם הטוקבקיסטים - זה שבפלורליזם מקבלים את כל הדעות, גם את אלה ששונות מהדעה שלך. הדת היא מסגרת שכוללת בתוכה דברים כמו הלכות וערכים, חלק מהערכים אולי נוגדים את תפיסת העולם שלך, זה עדיין לא אומר שהדתיים אחראים לכל הצרות שיש לך בחיים. כחלק מאורח החיים הדתי מלמדים את הילדים בבית ספר תורה, מורשת וגם הלכות. כמו אותה הלכה על "ייחוד", הלכה שקובעת שלבן ובת אסור להיות לבד בחדר סגור נסתרים מעיני כל. נשמע לכם מוזר? יכול להיות, אבל היהדות מאמינה בזה שקשר פיזי מותר רק בין שני אנשים שהחליטו לקשור את חייהם באופן קבוע. היהדות חושבת שמיניות וזוגיות הן כל-כך חשובות (תראו כמה הן חשובות, אנחנו מקדישים להן שני טורים בשבוע!) עד שהיא מתירה אותן רק לזוג שבאמת רוצה למסד את עצמו לאורך חיים שלמים.

   אז אפשר לא להסכים עם הגישה הזאת, זה בסדר, אבל תן כבוד. אנשים דתיים בחרו להיות כאלה - כן, גם אלו שנולדו למשפחות דתיות. אלו אנשים ששאלו את עצמם במהלך חייהם - למה אני עושה את זה? יים והחליטו שהם רוצים לחיות בתוך קהילות תומכות, בתוך מסגרת חיים וחוקים שבה יש ביטחון ואמונה. אולי אתה מאמין שהיא שקרית, אבל כל מחקר שנעשה כבר קבע שאנשים דתיים הם מאושרים יותר. אנשים נוטים לחשוב שדתיים הם תמיד קיצוניים, זה לא נכון. אנשים דתיים הם חלק מהחברה הישראלית, יש ביניהם קיצוניים ויש פחות, ימנים ושמאלנים אשכנזים ספרדים ואתיופים. אבל הם חלק מהחברה, הם יודעים שיש דבר כזה חילוניים ושאפשר לבחור אם אתה רוצה ללכת בדרך החילונית או לא. אבל אתה לא יכול לצפות שהכיתה שלך ובית הספר שלך והקהילה שלך יתמכו בערכים חילוניים, ולהתלונן עליהם בכל פעם שהם מביעים את חוסר התמיכה.

   למה לזלזל?

   די לזלזל ברבנים. אלו אנשים שמנהיגים קהילות ובתי ספר, תנו קצת כבוד לאנשים שעסקו שנים בלמידה והנהגה. ובקשר לכפייה שקיימת בחינוך, הרי בן-אדם צמחוני יחנך את הילד שלו להיות צמחוני, למה זה פסול לחנך את הילד שלך להיות דתי?

   גם אני דתייה, ואני מכירה דתיים וחילוניים מכל העדות והסוגים. תאמין או לא, אבל בחרתי להיות דתייה לפי כל הכללים. אם אתה בחרת אחרת - אני מכבדת את הבחירה שלך. אז למה אתה לא מכבד אותי?