פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אפשר חשבון?

   במה עוד אפשר לעבוד במסעדה חוץ ממלצרות? כמה תוכלו להרוויח? והאם צריך לשלם על כוס שנשברת? כתבה חמישית בסדרת עבודות לחופש

   אז ישבתם, חשבתם, מילאתם את השאלון שלנו והגעתם למסקנה שאתם רוצים לעבוד החופש במסעדה או בקייטרינג. ג'וב מהסוג הזה הוא קשה מאוד פיזית, אבל אפשר להגיע בו לסכומים גבוהים אם מוצאים את המקום הנכון. בעבודה במסעדה תידרשו להיות מהירים ויעילים, להקשיב לבוס שלכם ולהיות ערניים ללקוחות, להיראות ייצוגים וכמובן - לא להפיל שום דבר. אם אתם שתי ידיים שמאליות או שהראש שלכם בעננים - לא בטוח שהעבודה במסעדה היא המקום בשבילכם.

   מה עושים שם בעצם?

   במסעדה יש תפקידים שונים. יש את המארח (בדרך כלל מארחת) שמחייך בכניסה, מושיב את הלקוחות בשולחנות ונותן להם תפריטים. זאת עבודה קלה יחסית - אבל אין בה טיפים. המלצר רושם הזמנות, מגיש ומפנה ומנקה את השולחן, וכמובן מקבל גם טיפים. בנוסף לכך, במסעדות מסוימות יש עובדים ייחודיים: בקונדיטוריות יש עובדי דלפק שמטפלים במגשים גדולים של מאפים, ברשתות קפה יש אפשרות להיות קופאי ועוד. כדאי לנסות להתקבל לתפקיד שיתאים לכם - אם את בחורה צפלונית לא כדאי לך לבחור שתפקיד שכולל נשיאת מגשים ענקיים, ואם אתה בחור מאותגר אסתטית אולי מארח אולי הוא לא התפקיד בשבילך).

   במסעדות צריך לעבוד לפי החוק. זאת אומרת שאתם אחראיים להוציא פנקס עבודה בלשכת התעסוקה ולתת אותו למעסיק, והוא חייב לשלם לכם עם תלוש משכורת. חשוב לעבוד לפי החוק ולא לתת למישהו להעסיק אתכם ב"שחור", כי אם חלילה תקרה לכם תאונה ואתם לא עובדים לפי חוק - למעסיק לא יהיה עליכם ביטוח (ובמקרים של עבודה ליד תנורים או במטבחים עם מים על הרצפה זה מסוכן.)

   כמה כסף מקבלים?

   תכלס, השאלה שהכי מעניינת אתכם כרגע. המעסיק חייב לשלם לכם לפחות שכר מינימום עם תלוש משכורת, והשכר צריך להיות מהמעסיק ולא מהטיפים.

   שימו לב: בהרבה מקומות נהוגה "תקופת התלמדות" או "תקופת ניסיון", וגם על הזמן הזה המעסיק אמור לשלם לכם כמו על עבודה רגילה. בנוסף, אם עשיתם משמרת והמעסיק השאיר אתכם חצי שעה "רק כדי לעשות ספונג'ה" - הוא צריך לשלם על זה.

   שכר המינימום מתחת לגיל 16 הוא 16.59 שקלים, מתחת לגיל 17 הוא 17.77 שקלים ומתחת לגיל 18 הוא 19.67 שקלים. אל תשכחו שהמעסיק גם חייב לשלם לכם נסיעות מהבית לעבודה.

   שלא יעבדו עליכם:

   אם שברתם כוס או צלחת - אסור למעסיק לתת לכם קנס ולהוריד את זה מהמשכורת.

   עד גיל 18 לא אתם אמורים לשלם ביטוח לאומי אלא המעסיק, ובנוסף לכך מתחת לשכר של 6,300 שקלים אין מס הכנסה.

   מותר להעסיק בני-נוער עד 18 ביום ועד 40 שעות בשבוע. החל מהשעה התשיעית אתם מקבלים משכורת של 125%, והחל מהשעה האחת עשרה - 150%. לפעמים קורה שנופלים על מעסיק לא ישר שלא משלם על כל השעות שעבדתם. כדי שתוכלו לדעת כמה הוא באמת חייב לכם, חשוב שתקפידו לכתוב רשימה של כל המשמרות שאתם עושים עם תאריך ושעות מדויקות של המשמרת. רק שתדעו: הרשימה שתעשו קבילה גם בבית משפט, למקרה שהמעסיק לא ישלם לכם כמו שצריך ותצטרכו להראות כמה שעות עבדתם.

   והכי חשוב

   זה לזכור שעיקר הכסף שלכם במלצרות יהיה מטיפים, אז תתחילו לתרגל איך להיות נחמדים. חיוך, זריזות ואדיבות ללקוח יכולים להכפיל את ההכנסות שלכם. אה כן, וגם מחשוף.

   אפשר למצוא מחשבון שכר, פירוט של דיני העבודה ושאלות ותשובות באתר "מינימום"

   מעדיפים להיות בייביסיטר? זה מה שעליכם לדעת