פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   תוותרו עליי

   בני נוער לפני גיוס חותמים על כרטיס מיוחד, שמצהיר שהם לא רוצים שישחררו אותם תמורת מחבלים אם יפלו בשבי. שירה, גם היא לפני גיוס, לא הייתה חותמת. ואתם?

   רגע אחרי עסקת שליט וקצת לפני הגיוס שלנו, עוברת כמעט לכל נער ישראלי המחשבה בראש: "ומה יהיה אם אני איחטף? האם ישחררו תמורתי מחבלים?" יש לא מעט אנשים שמתנגדים לעסקאות שבהם ישוחררו אסירים פלסטינים.

   אתמול התפרסמה ידיעה באתר הדתי "כיפה", לפיה תנועת "רעננים" השיקה את כרטיס "חוסן". מדובר בכרטיס עליו חותמים חיילים ובו הם קוראים לממשלה לסרב לשחרר עבורם אסירים פלסטינים במידה ויחטפו.

   בכרטיס כתוב: "אני הח"מ (חתימה) החייל בצבא הגנה לישראל, מצהיר כי במידה ואפול בשבי אחד מארגוני הטרור, אבקש שלא להשתחרר תמורת מחבלים אשר גרמו לפגיעה באזרחי ישראל. אני סמוך ובטוח כי ממשלת ישראל וצה"ל יעשו הכול על מנת לחלץ אותי בתעוזה ויצירתיות".

   זה הגיוני שאנשים יהיו נגד שחרור אסירים, ברור לכולם כבר שהאסירים המשוחררים חוזרים לפעולות הטרור. בנוסף, העסקאות מחלישות את ישראל מול גופי הטרור והן עלולות לגרום לחטיפות נוספות כי כבר ברור שישראל תהיה מוכנה לשלם "כל מחר".

   אבל מה עם הצד השני? האם באמת מישהו יכול להיות בטוח כשהוא חותם על כרטיס כזה? אם באמת אתה תהיה זה שיושב בשבי, לא תרצה שיעשו כל דבר כדי להציל אותך? ואם אח שלך שבוי, לא תיתן כל דבר שבעולם כדי להציל אותו?

   לדעתי לא צריך לחתום על כרטיס כזה. חייל בצה"ל צריך לסמוך על השיקול דעת של המפקדים והממשלה שידעו לדאוג לו אם הוא ייפול בשבי, ולקבל את ההחלטה אם לשלם תמורתו באסירים או לא. חייל לא יכול לראות את התמונה המלאה ולכן לא יכול להחליט אם שחרור שלו מהשבי הוא נכון או לא. בגלל שהוא חלק מצבא הוא צריך להיות כפוף להחלטות של הצבא ובינהן אם להשאיר אותו שבי וגם אם לשחרר אותו.

   מה איתכם? הייתם חותמים על כרטיס כזה?