פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מתקמב"נים

   מה בעצם עושים איתכם בקב"ן? איך מחליטים אם אתם נורמליים מספיק כדי לשרת? והכי חשוב - האם הסיפור על החייל שהביא נמלים לקב"ן ועשה להן מסדר הוא אמיתי?! אייל הלך לקב"ן וחזר שפוי

   לקראת הגיוס אני, כמו בני נוער רבים, נתקפתי קצת בחששות. האם הקב"ן הוא באמת אחת מהאופציות להתמודד עם הבעיות הללו? שומעים עליו הרי כל כך הרבה סיפורים, על איזה סוג אנשים הולכים לקב"ן, בגלל סיבות אמיתיות או כחלק מניסיון להתחמק משירות, אבל מה באמת קורה שם?

   נפגשתי עם רב סרן אורלי טולדו, קצינת רפואת נפש ראשית וראש מדור מיון ואבחון, שתסביר לי מה בדיוק קורה בעבודה שלה.

   אז... מה זה קב"ן?

   "קצין בריאות נפש – מי שעוזר לחיילים להסתגל אל הגיוס ולעבור אותו. זה אחד הפרמטרים בתהליך המיון שבודקים את ההתאמה שלו לשירות ולאן הכי מתאים לו להתגייס."

   לפי מה מחליטים?

   "לפי האבחון הרפואי, אבל גם לפי דברים כמו הראיון האישי ובקשות מיוחדות".

   אוקיי, תכירי: אני הרצל, עשיתי סמים כל חיי, אבל אני מאוד רוצה לשרת, מי את שתגידי לי לא?

   "צוות הקב"נים הוא צוות שעבר הכשרה מקצועית ארוכה, בין אם הקב"ן הוא עובד סוציאלי ובין אם הוא פסיכיאטר או פסיכולוג יש לו כלים מקצועיים לקבוע. בנוסף, צוות הקב"נים לוקחים בחשבון את השיחה האישית ולא דוחים כל מקרה של 'הרצל שעשה סמים'. כיום הצבא שוקל לשלב אנשים כאלה במסגרות מיוחדות, ולא פוסל כמו בעבר. כך למשל יש פרויקט לגמילה מסמים של הצבא – שלאחריו, מי שעבר אותו בהצלחה, זכאי להתגייס. במילים אחרות, צוות הקבנ"ים מסתמך על כלים מקצועיים – ובנוסף, גם על הריאיון ועל השיחות."

   אוקי... ומה עם הצד ההפוך? זה עם כל הסיפורים המצחיקים מחדר הקב"ן, של אנשים שמציגים את עצמם כמטורללים.

   "באמת יש הרבה סיפורים מצחיקים על חדר הקב"ן כמו על האיש שנכנס דרך החלון, וזה שהביא נמלים ועשה להם מסדר..."

   זה סיפור אמיתי?!

   "לא, אלה אגדות אורבניות, אבל האמת המצחיקה עוד יותר. היו מקרים מאוד נדירים שמישהו לקח הצגה עד הסוף ובצורה עקבית במשך כל הריאיון שיחק דמות. חוץ מזה, שאם בנאדם בוחר להראות את עצמו בצורה לא קונבנציונלית, אני אכנס לכובע של אשת המקצוע ואשאל את עצמי: 'מה גרם לו?, למה הוא עושה את זה?, האם הוא מרגיש צורך לעטוף את עצמו בתחפושות?', וגם זה חלק מתפקידי. מה גם שאני חייבת להדגיש שהנוער הוא איכותי בעל מוטיבציה רבה לשרת – ככה, שכפי שציינתי, זה באמת נדיר."

   הפתעת אותי. אז מאיפה הגיעו כל הסיפורים האלה?

   "אני משערת שאנשים שכבר עברו אצל קב"ן, והקב"ן החליט שהם אינם מתאימים למסגרת צבאית, מנסים לטשטש את העובדה הלא נעימה הזאת בכל מיני דרכים, וזאת אחת מהן. ואני לא מאשימה אותם. הקושי להתמודד עם השאלה 'למה אני לא מתאים' הוא קשה מאוד".

   אז להיות אצל קב"ן זאת אות קין?

   "אני לא חושבת, כי היום יש פחות סטיגמה – כמו בטיפול פסיכולוגי. חוץ מזה שאם מישהו צריך טיפול, שיקבל אותו. לדעתי בנאדם לא בוחר ללכת לקב"ן כי הוא שמע שהוא יפה, אלא כי באמת הוא מרגיש צורך. למי שחושב שזה אות קין – אם היו לו קשיים בחיים האזרחיים – אין סיבה שהקשיים הללו לא ישנו גם בצבא. לפעמים יש את פנטזיית 'אני אהיה כמו כולם', אבל היא שגויה. אני אישית מכירה סיפור על אדם עם חרדות שהיה בשירות קרבי – הוא נאלץ לעזוב מרצונו, והתחרט שהוא לא סיפר את זה קודם".

   יש פחדים לגיטימיים של בני נוער לפני שירות – שלא אמורים להפריע להם בשירות?

   "ודאי. קורה הרבה שבני נוער מפחדים מההתנתקות מהחברים ומהמשפחה. המסגרת הצבאית היא מסגרת מרגשת ומלחיצה – כך שיש הרבה שאלות ותהיות מצד בני נוער רבים שעוברים אותה. כל החששות הללו הם לא עניין של מה בכך, אלא חששות לגיטימיים. אני חושבת שצריך רק 'אלמנט פסיכו-חינוכי', לעשות שיחה קטנה, ולאחר השיחה הזאת – מפלס החרדה יורד בהרבה."

   מסר לאומה?

   "אני ממליצה לכל מי שנמצא לקראת גיוס, ואף לפני הצו ראשון – תקרא, תלמד, תשאל חברים על המסגרת הצבאית. ככל שיודעים יותר מה מצפה ואיך להגיע מוכנים, כך החרדות ירדו. לכו לאתר 'עולים על מדים' או לשכנים, או לחברים או לכל מקור אחר – ותשאלו אותם. חשוב לזכור – ככל שנדע יותר – כך ההתמודדות תהיה קלה יותר."