פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מורע

   הסרט "מורה רעה" מזכיר לנו שאין דבר יותר מלבב ממורה גרוע. אבל ממש גרוע. אז רגע לפני שאתם חוזרים למורים הגרועים שלכם, קבלו את מצעד המורים הגרועים שאנחנו הכי אוהבים

   7. עדנה קרבפל; "משפחת סימפסון"

   התפוח הרקוב, ממוטט את העץ כולו. כשהדימוי הפאלי הנגיש ביותר אל גברת קרבאפל הוא עץ בחלון, ניתן להבין כיצד הפך איש חינוך מדזקן כמו המנהל סקינר למושא תשוקתה. שאיפה לחינוך אידיאולוגי מתבטאת, לרוב, במורה ארכרוניסטית, בלה ומעשנת בשרשרת. ממש כמו מי שתקבל את פניכם בהתלהבות מעושה בראשון בספטמבר.

   המאורע הבולט: המנהל סקינר דוחה אותה. והתלמיד בארט מביך אותה. והשרת ווילי חומד אותה, אבל רק בגילופיו. שוב, ושוב ושוב.

   עדנה קראבפל, משפחת סימפסון (imdb)
   קשה ללמוד פה (צילום מסך)

   6. גילדרוי לוקהארט; "הארי פוטר וחדר הסודות"

   בתור הג’סטין ביבר של טהורי הדם, מותר לגילדרוי לוקהארט לעשות את כל העולה על רוחו, הנחת סלב והכול. למשל, לכזוב בלהט לגבי כל פרט ופרט בביוגרפיה שלו. הנחת היסוד בספרי "הארי פוטר" היא שסופו של גנב לתליה - וכך גם במקרה לוקהארט בעל הנס - שמוצא את סופו כעבדקן מרייר בבית החולים ע”ש הקדוש מנגו. מוסר ההשכל, ילדים, הוא ששקרים זה פויה.

   המאורע הבולט: פטרוזיליה בשינוי, חור במכנסיו, ואבוי לו לשובב, ג’סטין מפסיק להיות נאהב.

   גילדרוי לוקהארט, הארי פוטר וחדר הסודות (imdb)
   פרופסור לוקהארט (צילום: IMDB)

   5. ריי דרקר; תומאס ג’יין, "מצויד"

   כמנהגם של מורים לספורט, הם הרבה יותר "אחי" מ"מר". כך גם ריי דרקר, קלישאה מהלכת של כוכב ספורט מזקן, שמתקשה להפנים שימי התהילה שלו חלפו עברו אי שם לפני שני עשורים. תודות לתלמידיו, שחקני הכדורסל של בית הספר, הטורחים להזכיר לו מדי כיצד נראו ימי הזוהר שלו, העבר מכאיב מתמיד. כמובן שהפיכתו לדלפון כשביתו נשרף (החקיין החוצפן אפילו מעיז לעבור לאוהל, גוועאלד) לא תורמת דבר. למזלו, מאפיין בולט - תרתי משמע - מימי הזוהר שלו נותר תלוי (או hung, באנגלית).


   ריי דרקר התברך במתת האל למין הגברי, בקב אחד ומונומנטלי במיוחד מתוך עשרת הקבין הידועים, בסיבה היחידה מלבד החלפת נורות לשמה קיימים גברים בעולם. למעשה, הקב שלו הוא כה גדול, שהוא לבדו מספק תחליף רווחי לעבודה כמורה. ריי זוכה להתכנות, לראשונה בחייו, בתואר ‘מר’ - ודווקא כג’יגולו, בעבודתו החדשה.


   המאורע הבולט: ובכן, המאורע הבולט.

   תומאס ג'יין, מתוך "מצויד" (imdb)
   מר דרקר (צילום: יח"צ)

   4. מר ווייט; בראיין קרנסטון, "שובר שורות"

   לא קלים הם חיי הבורגני כחול הצוואר. המשכנתא, ההריון הלא צפוי של אשתך המקשישה, העבודה המרתקת כאגרת חוב ביום שרבי ברחוב. לשחיקה המתמדת יש נטיה לפוצץ את האידליה. היא זו שהובילה את מעמד הביניים הישראלי לאוהליו ברוטשילד, ואת מיסטר ווייט, המורה היבשושי לכימיה, לייצר קריסטל מת’ ולהיות לברון פשיעה. תודות לעזרתם הנדיבה של יוצרי ‘שובר שורות’, הסרטן בו חלה סיפק לו את התירוץ האולטימטיבי.


   המאורע הבולט בחייו שמקנה לו מקום ברשימה: השיעור בו הצליח לראשונה להבהיר לתלמיד כלשהו איך עובד מעגל חשמלי. מהפכה של ממש. סתם. הפגישה הגורלית והמקרית בינו, מוכה הרחמים העצמיים והיגון בעקבות גילוי הסרטן, לבין תלמיד לשעבר ולא סחי בעליל.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   מר ווייט (צילום: יח"צ)

   3. מרת טינגל; הלן מירן, "לחנך את גברת טינגל"

   לקייטי הולמס יש מורה שהורגת אותה משיעמום. סיבה נפלאה להרוג אותה, בחץ וקשת. לקקנות, שלמונים ואתננים לא עושים על המורה כל רושם כשהיא חורצת את גורלם של תלמידיה, מי לחיים ומי למוות, מי למלגת קולג’ ומי לשומר עובד הקבלן בקולג’. הלן מירן בקרב בו האנדרסטייטמנט הבריטי שלה עומד למבחן מול אמריקה האמביציוזית להגעיל.

   כרזת הסרט - ללמד את גברת טינגל (יח"צ)
   מתוך כרזת הסרט "ללמד את גברת טינגל" (צילום: יח"צ)

   2. מר גריסון; טרי פארקר, "סאות’ פארק"

   לחבר הטוב ביותר שלי קוראים יחזקאל. הוא צנצנת הקפה שלי, ואני לא נפרד ממנו אף פעם. לחבר הטוב ביותר של מר גריסון קוראים מר כובע. כשמר כובע נפרד ממר גריסון, מר גריסון נותר שבור. הפסיכולוג אליו הוא הולך מספר לו שמר כובע הוא רק בובה, שממשת עבורו פנטזיות מיניות. מר גריסון מתקשה להאמין, ונופל שדוד לזרועותיו השבריריות של מר זרד. מר זרד הוא, ובכן, זרד. זרד בחולצה סגולה, ליתר דיוק.

   המאורע הבולט וכו’: היום בו מר כובע פורץ בסערה לבית הסוהר המקומי של סאות’ פארק, מציל אותו ממלתעות החוק, ומוכיח שהוא לא סתם בובה מתנפחת.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   מר גריסון (צילום: אתר רשמי)

   1. שר החינוך; גדעון סער, משרד החינוך

   הו, גדעון, ראש לאריות, פאודל לאריסים. הו, גדעון, מוזה יקרה, כוונת המשורר. הו, גדעון, יקיר האביונים, מפריץ האביונות. כל מורה סורר את חיתתך הרגיש, כל מתנחל סוער את לאומניותך הכחיש, כל תלמיד גורר את הנזק שגרמת לשארית חייו. גדעון, מה אשורר לך, שושן דמשק שכמותך. גדעון, מה אבקש ממך, מלבד לוואי ותעוף במהפכה.

   שר החינוך גדעון סער בכנס הוקרה למתנדבי שנת שירות, יוני 2011 (אורי לנץ)
   מר סער (צילום: אורי לנץ)

   ומי הם המורים הכי טובים בקולנוע?

   ומי ההורים הכי גרועים בטלוויזיה ובקולנוע?

   היה לכם מורה ממש גרוע? ספרו לנו בפייסבוקזון