פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   בינינו אלוהים אחד

   בזוגיות דתית-חילונית - מי צריך לוותר: הדתי/ה או החילוני/ה? שני ואלאור מתווכחים, אתם - כרגיל - מחליטים

   הצד שלו: אני דתי, אז בואי לקראתי

   זוגות "מעורבים" בחברה הישראלית זו תופעה שהפכה להיות יחסית נפוצה: אחד מבני הזוג הוא אדם דתי והשני הוא חילוני. תמיד עולה השאלה כשרואים זוג כזה, איך הם מסתדרים מבחינת השבת בקן המשפחתי שלהם? האם הדתי יכול לכפות את האמונה שלו על החילונית ולהפך?

   לדעתי, כן. כאדם דתי, כשאני רואה אנשים שמחללים את קדושת השבת, הדבר צורם לי ואף פוגע בי במידה מסוימת ועל כן, איך אפשר להסתדר עם מישהי שתעשה זאת בכל שבת ושבת? לא אוכל להחליק את זה ולתת לה לחיות את החיים שהיא חיה עד עכשיו, כי בזוגיות חייבים לעשות ויתורים, אך את הויתור על הדת אינני עושה ולכן בנושא הזה, הוויתור חייב לבוא מצידה, למרות שזה נשמע מאוד אגואיסטי.

   כשנכנסים לקשר מהסוג הזה, האדם החילוני צריך לדעת שהוא חייב להעביד את יכולת ההתגמשות שלו שעות נוספות, אחרת לא יהיה סיכוי לדבר הזה. אני מבין את הקושי, מאחר ולחילונים אין איסורים כלשהם והחיים האלה מאוד קלים. אינני מתלונן ואני יוצא מנקודת הנחה שמישהי שאני אוהב, תאהב אותי מספיק כדי להתגמש בשביל הדת והאמונה שלי, כמו שאני יכול להתגמש בשבילה בנושאים אחרים שאינם פוגעים בדת ובאמונה.

   (אלאור ליכטצייגר)

   הצד שלה: לא באה לשום מקום

   זוגות מעורבים מבחינה אידיאולוגית משמעם זוגיות של פשרה, ללכת אחד לכיוון השני, כשאהבה מתעלה מעל לספרי ההיסטוריה ולתפיסה החברתית. איפה הכיוון שלך? קשה לי שלא לשאול - מה עם הדעות שלי?

   המוסכמות החברתיות נוטות להעריך דתיים על פני חילוניים, להאמין שהם עומדים באתגרים ונאמנים לעצמם לעומת החילוניים העצלים, שהעדיפו סתם לוותר כי קשה להם בלי חשמל בשבת, בלי בייקון ליד החביתה ומלא סקס לפני החתונה. זה ל-א נכון.

   יש גם כאלה, אני לא אומרת שאין, אבל החילוניות מלווה גם בהרבה שאלות. דווקא האנשים שמעדיפים להגיע לבית הכנסת בשישי בערב ולצאת החוצה עם סיגריה בפה, וכל דומיהם והחוזרים בתשובה, הם הפחדנים האמיתיים, שמעדיפים "ללכת על בטוח" ולא מאמינים שגם החילוניות היא אמונה. אמונה באדם. באנשים, לא במקדשים דתיים ובאנשי דת.

   אתה מבקש מזוגתך לוותר על האידיאולוגיה שלה מתוך האמונה שזו לא אידיאולוגיה, ושאתה יותר טוב ממנה. האמונה בדת מגיעה אצל הרבה אנשים בצמוד עם האמונה שהם טובים יותר משאר החברה- ברגע שתבינו שזה לא נכון, זוגיות מעורבת תהיה פשוטה הרבה יותר.

   (שני צור)

   בטור שעבר הם התווכחו אם ספונטניות טובה לזוגיות. אתם הצבעתם: כן!