פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מריאנו וברי סחרוף יעזרו למחאת האוהלים?

   מריאנו מ"ארץ נהדרת" מצטרף למחאת הדיור, בריטניה מתכוננת אולימפיאדה ונפרדים מאיימי וויינהאוס. ולמה בכתה ליידי גאגא?

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)

   האייטם המחאתי: הרופאים, האוהלים, העצבים

   בימים האחרונים המחאות החלו המחאות האזרחיות לקבל תאוצה של ממש. בגזרת הדיור כבר הספיקה להתקיים הפגנת ענק במוצ"ש האחרון בתל אביב, והתרחבו שטחי האוהלים בשדרות רוטשילד, למרות שהם כבר ממש לא רק שם: מאהלים חדשים הוקמו כמעט בכל מקום בארץ, מהצפון עד הדרום, כדי למחות על מחירי הדירות הגבוהים ועל המחסור במה שכבר הספיק לקבל את השם הפופולרי "דיור בר השגה".

   כל זה קורה, אגב, למרות התכנית החדשה שהציג השבוע רוה"מ נתניהו, שאמורה לספק פתרונות (ועל הדרך לגרום להם לקפל את האוהלים). אלא שבמקום זה היא רק הרגיזה אותם יותר, והם האשימו את נתניהו בכך שדאג בהצעתו רק למגזר הסטודנטים והתעלם מהצעירים שהם לא. זה גרם למריאנו אידלמן לצאת אל אנשי המאהל כדי לספק להם דיור – סליחה, חיקוי – נוקב של נתניהו, ולהחזיר את ארץ נהדרת מפגרת הקיץ שלה בדיוק בזמן שבה ישראל הייתה זקוק לה.

   מהצד השני אך הלא ממש שונה המשיכו הרופאים המתמחים במחאתם עם הפגנות, תהלוכות וקריאות כואבות: תתייחסו אלינו ולחולים ששוכבים במסדרונות, תשפרו את מצב מערכת הבריאות.תפסיקו להתעלם.

   במילים פשוטות: מחאת האוהלים כנגד מחירי הדירות הגבוהים בישראל וגם זו של הרופאים המתמחים תפסו השבוע תאוצה מסוג חדש, ולנו יש תחושה שזה עוד לא הסוף.

   מאהל מחאת הדיור התמקם מול הכנסת (גדעון צנטנר)
   מאהל המחאה מול הכנסת (צילום: גדעון צנטנר)

   האייטם המחאתי 2.0: האימהות יוצאות לקרב

   אחרי הקוטג', הצעירים באוהלים והמתמחים בבתי חולים, הפגינו אתמול (חמישי) גם משפחות עם עגלות שקיבלו השראה, ובצעדות רועשות קראו לממשלה לתת להם לגדל את הילדים הקטנים שלהם בהרבה פחות כסף מהמצב הנוכחי. מארגנות המאבק הטרי התגאו בנוכחות הנכבדת והמרשימה של המחאה ברחבי הארץ, ובכך סיפקו לנו עוד דוגמא טובה, אם תרצו, לתחושה הגרועה בה מצויים 'אנשי מעמד הביניים' בישראל של 2011 בכל הקשור להוצאות הכספיות שלהם.

   במילים פשוטות: חמישי האחרון ברחבי הארץ, אלפי אנשים עם עגלות מחליטים שגם להם נמאס ויוצאים להפגין.

   מחאת העגלות בחיפה, יולי 2011 (ערן גילווארג)
   מחאת העגלות. אנשים מתעוררים (צילום: ערן גילווארג)
   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)

   האייטם הספורטיבי: 365 ימים לאולימפיאדה!

   365 ימים. זה מה שנשאר עד האולימפיאדה הבא, הדבר שלו אנחנו מחכים כל כך הרבה מאז זו האחרונה של בייג'ין אי שם ב-2008. השבוע התאריך המרגש הזה צוין בכל העולם ובמיוחד בבריטניה, הבית של האירוע, שכבר התחילה במירוץ הכנות מטורף והספיקה למכור כמות עצומה של כרטיסים לשלל אירועי הספורט – שנה לפני שהכול מתחיל! כל כך עצום היה הביקוש לכרטיסים עד שאפילו שר הספורט הבריטי, זה שאחראי על ארגון האולימפיאדה הקרובה, לא הצליח כרטיס למשחק הוקי שדה עבור אבא שלו. OMG.

   במילים פשוטות: שנה לפני שהכול מתחיל, השבוע ספרנו 365 ימים בדיוק לאולימפיאדה! יוהוווו!

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   ככה זה ייראה (אילוסטרציה)

   האייטם הטראגי: וויינהאוס, הסוף

   מה לא נאמר על מותה הפתאומי של איימי ויינהאוס השבוע בגיל 27. מה לא פורסם על נסיבות מותה הטראגיות (שעדיין לא ברורות לחלוטין), על האישיות הייחודית והבועטת, על הכישרון הענק וההתדרדרות המהירה, שגרמה לה להצטרף לאותה שורת אמנים שגם היא סיימה את חייה בטראגיות בגיל הזה.

   כמעט שבוע עבר מאז נמצאה הזמרת הזאת ללא רוח חיים בלונדון, ונדמה שהמקרה הזה, שתפס את בריטניה ועולם המוזיקה כולו בשוק של ממש וגם הביא לעלייה רצינית במכירות הדיסקים שלה, ימשיך להדהד בעוצמה גם בקרוב.

   במילים פשוטות: איימי ויינהאוס נמצאה ללא רוח חיים בשבת האחרונה. השבוע ניסה עולם המוזיקה להתמודד עם ההלם.

   איימי ויינהאוס (GettyImages)
   הלם. וויינהאוס (צילום: אימג’בנק – GettyImages)

   איש השבוע: ברי סחרוף

   קצת פחות משבוע אחרי שאף אמן מלבד שלומי שבת לא הגיע אל העצרת הגדולה של מחאת האוהלים, נראה שהשתנה משהו. הרבה זמרים אמנם הגיעו לשדרת המחאה כדי לתת קצת מעצמם למענם, למען המחאה והרעיון שלה, ועדיין קיימת התחושה כי ההופעה הארוכה של ברי סחרוף שם השבוע הורגשה חזק במיוחד. תראו בעצמכם.

   פינת הגאגא

   השבוע אנו מפקידים בידכם משימה חשובה: לנגב לליידי את הדמעות. זה מה שקורה אחרי שהן יורדות במסגרת היותה שופטת באיזו גרסה חו"לית של ריאליטי ריקודים. אל תשאלו אותנו למה.

   שאלת השבוע:

   מה אתם אומרים – האם האוהלים היו צריכים להתקפל אחרי ההצעות שראש הממשלה נתניהו הציע להם, או שדווקא טוב שהם נשארו שם ולא נתנו לאף אחד למרוח אותם?