פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אוטובוס הקסמים

   בדרך כלל יערה מעדיפה לנסוע לתוך מיקסר מאשר באוטובוס. התחבורה הציבורית בארץ פשוט מתישה אותה. אבל יכול להיות שדברים הולכים להשתנות?

   התחבורה הציבורית בארץ היא קטסטרופה של ממש, זה ידוע לכל. נסיעה של רבע שעה ברכב הופכת למסורבלת, קשה ומרגיזה כאשר אתה מחכה חצי שעה בתחנת אוטובוס מסריחה, בחום הקופח של יולי, ומתפלל לאלילים הקדומים של רומא שישלחו לך איזושהי גאולה, או צלב, או משהו; כך שבתום הציפייה אתה מקפצץ לתוך אוטובוס כפול עם מזגן על 50 מעלות שרק גורם לך להזיע יותר, ונוסע בלי סוף במשך שעתיים שלמות, עד שאתה מגיע למחוז חפצך.

   זה בלתי נסבל. כבר שנים מקווים פה לרכבת נורמלית, לאיזו מטרו קלילה, לשווא. במקום זה אנחנו מעדיפים לקחת אוטו כל עוד זה אפשרי - רק שלא נאלץ לחוות על בשרנו את דרך התחבורה המזעזעת ביותר בעולם המערבי - האוטובוסים במדינת ישראל.

   לנו, כבני נוער, זוועת האוטובוסים מפריעה אף יותר מכולם. לרובנו אין עדיין רישיון, ולאלה שיש - אין אוטו, כך שאוטובוסים הם המוצא האחרון שלנו. וכשהם עובדים כמו שהם עובדים היום, זאת בעיה חמורה.

   יותר משעה נסיעה מפתח תקווה לתל אביב

   אני יכולה לספר מניסיון אישי שלי: אני גרה בשכונה שכוחת אל בפתח תקווה, בה עובר קו אוטובוס אחד בלבד, וגם הוא בתדירות של חצי שעה. כדי להגיע לתל אביב (מרחק אשר בשעת עומס, באוטו, צולחים בחצי שעה גג) אני צריכה לקחת שני אוטובוסים (במקרה הטוב), והנסיעה כולה לוקחת כשעה, ולעתים יותר, לא כולל זמן הציפייה בתחנת האוטובוס. הנסיעה עולה לי כ-15 שקלים, כך שבכל נסיעה לתל אביב מהבית שלי אני צריכה להכין 30 שקל בצד כדי לנסוע הלוך-חזור. זה מגוחך.

   לאוטובוסים יש יתרונות גדולים שהמדינה צריכה לנצל - הפחתת זיהום האוויר (זיהום של כלי רכב גדול אחד במקום 30 כלי רכב קטנים), הפחתת הפקקים והתנועה בכבישים, ועוד ועוד. גם לרכבות יש יתרון כזה (בנוסף ליתרון הפשוט שהוא - מהירות, ואף שינוע מאזורים בפריפריה למרכז), אך בניית תשתיות לרכבות נורמליות תיקח שנים על גבי שנים - כמובן שאף אחד לא חושב שזה יצא לפועל גם בעוד 50 שנה, עד כדי כך אנחנו ציניים (וגם יש לנו סיבה טובה).

   יש מוצא?

   עכשיו נכנסה לפועל הרפורמה בתחבורה הציבורית. ההסברים שניתנו באתר "הקו החדש", האתר של הרפורמה, היו מצומצמים, ואני עדיין לא מאוד בטוחה על איזה קו אני אצטרך לעלות בפעם הבאה שאסע לאיזשהו חור, כמה אשלם, ובאיזו תדירות יגיע קו האוטובוס שלי. ממה שהצלחתי להבין, הרפורמה לא נראית לי גרועה במיוחד, והמחירים נראים לי הוגנים יחסית (הגדילו את האזורים, ומחיר נסיעה בין שני אזורים נשאר 10 שקלים, בעוד נסיעה באזור אחד עולה 6.40, עליה במחיר אשר עומדת בקנה אחד עם הגדלת האזור, כך שזה לא נראה לי מרושע במיוחד). האתר מתפאר במנטרות של עולם ירוק יותר, זול יותר ויעיל יותר; הוא מדבר על הגברת תדירות הקווים ושיפור היעילות שלהם, ואני באמת מקווה שזה נכון.

   כן, כן, ידידיי - אני לא צינית הפעם. אולי אני אישית הייתי משפרת דברים בצורה מעט שונה (כצעד ראשון, מלאימה את חברות האוטובוסים, למען השם!), אך אני ממש מקווה שהרפורמה הזאת תיטיב עמי, עם שאר התושבים בישראל, ועם כל משתמשי האוטובוסים באשר הם. לא מגיע לנו לסבול יותר. די להפקרות. הלוואי והרפורמה הזאת תעבוד, ולו במעט. אולי אני אצטרך לנסוע רק 45 דקות ולא שעה שלמה בשביל להגיע למחוז חפצי.