פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   זכות לתת שירות

   יערה רותחת לגמרי על היוזמה החדשה, לבטל את השירות הלאומי בארגוני זכויות אדם. כי מדינה שלא תומכת בהתנדבות בארגונים כאלה - רחוקה מלהיות דמוקרטית

   לאחרונה שמענו על יוזמה חדשה של ח"כ ישראל חסון מקדימה, שמעוניין לבטל את השירות הלאומי בארגוני זכויות אדם אשר "סייעו לוועדת גולדסטון". לא ניתן לתאר עד כמה הכעיסה אותי הידיעה הזו, ולא ניתן לתאר עד כמה היא לא מתיישבת עם המציאות או ההיגיון.

   המטרה של שירות לאומי היא תרומה לחברה. תרומה לחברה יכולה להיעשות בדרכים רבות, מטיפול בקשישים ועד האכלת עניים. היא כוללת גם סיוע לקבוצות מיעוט ושמירה על הערכים המרכזיים אשר מנחים, לכאורה, את המדינה - ערכי זכויות האדם.

   הספקטרום הפוליטי רחב ומגוון, וקיימות בו גישות רבות. אין לאסור על גישות כל עוד הן מתיישבות עם הדמוקרטיה (אני יודעת שלא הרבה אנשים שמעו על המושג "דמוקרטיה" בישראל, אבל זאת יופי של גישה, כדאי לכם לקרוא!), רק מפני שהממשלה או הכנסת לא רואות בהן גישות חיוביתו בהכרח.

   למדינה לא אכפת מזכויות אדם?

   שמירה על זכויות אדם היא עמוד תווך במדינה דמוקרטית. במדינה כזאת אמורים להיות וסתים אשר יבלמו הפרת זכויות אדם בסיסיות. לעתים מבצע זאת גוף פוליטי פנימי, אך תמיד חשוב לשמור גם על גופים חיצוניים ונייטרליים שיעמדו כחוצץ בין המשטר לבין האנשים שהיא מפעילה עליהם את כוחה.

   הגופים האלה, מעצם תפקידם, אמורים לבקר את מעשי הממשלה, כאשר הם אינם עומדים בקנה אחד עם התפישה שהיא הציבה לעצמה. כלומר, המסקנות של גופים אלה לרוב לא יטיבו עם האחראים לקטסטרופה הנוכחית שהם מבקרים. כאשר המדינה מסירה את חסותה מהשירות בגופים כאלה, היא בעצם שולחת מסר שאומר שזכויות אדם הן לא בראש מעייניה.

   מעדיפה לשרת באמנסטי מלהגיש קפה למפקד

   אנחנו עומדים בפני גיוס. חלקנו, אני מניחה, יעדיפו או ייאלצו לשרת בשירות לאומי. האפשרות לבחור את המקום והאופי של התפקיד בו אנו עומדים לשרת במשך שנה ואף יותר, היא חשובה. כל עוד הגוף בו בחרנו לפעול אינו פוגע באף אחד, הוא לגיטימי. ארגוני זכויות אדם, לא רק שאינם פוגעים באחרים, הם מגנים על כולנו.

   אני רוצה שתהיה לי האפשרות ללכת על פי צו מצפוני. לדעתי, שירות בארגון כמו אמנסטי או רופאים לזכויות אדם הוא שירות משמעותי הרבה יותר לחברה הישראלית ולתפקודה מאשר מזכירה צבאית או הכנת דייסה לקשישים. מבחינתי, ומבחינת רבים אחרים, שירות כזה הוא שליחות, על מנת לעשות, ולו מעט, על מנת לשפר את המצב בארץ. על מנת לשנות.

   רק בארגונים ימניים מותר לשרת?

   היוזמה החדשה הזו, לבטל את השירות הלאומי בארגוני זכויות אדם, רק מוכיחה שיש מה לשנות. שהתרבות הפוליטית הישראלית אינה קרובה לדמוקרטית. זו יוזמה שיש בה גם רדיפה פוליטית: ארגונים ימניים מובהקים, בהם משרתים בני נוער בעת שנת השירות שלהם, מקבלים טפיחה על השכם ואף לא מילה לגבי תכניהם. לעומת זאת, ארגוני שמאל חוטפים חבטה אחר חבטה בחקיקה הישראלית, ועוברים דה-לגיטימציה חמורה ביותר.

   להזכירכם, בחברה דמוקרטית יש מקום הן לימנים והן לשמאלנים, הן לדתיים והן לחילוניים, הן לנשים והן לגברים, ולרדוף קבוצות רק בגלל שתפישתן שונה משלכם, ללא שום סיבה אחרת ניכרת לעין - זה פשוט מגוחך, נוראי ופוגעני למדינה ולאזרחיה, יותר מאשר ארגוני זכויות האדם, זה בטוח.


   מי זאת בעצם יערה? בואו להכיר אותה ואת שאר הנבחרת הצעירה של ה-ZONE!

   ומה דעתכם?