פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   עבודה מועדפת

   הצעת החוק, שרוצה לתת למי ששירת בצבא עדיפות על אחרים בתפקידים ציבוריים, מעצבנת את טוהר. המדינה שוב דוחה את אלה שלא לגמרי מסתדרים עם האג'נדה שלה

   לאחרונה אושרה בקריאה בכנסת הצעת חוק שהגישו חברי "ישראל ביתנו", לפיה יוצאי צבא ושירות לאומי יזכו להעדפה בבחירה לתפקידי ציבור. הצעת החוק הזו מגיעה אחרי שורת הצעות זהות באופיין, מסדרת חוקי "נאמנות-אזרחות". כל הצעות החוק האלו הוגשו גם הן במטרה לתרום לרווחת ישראל כמדינה דמוקרטית, מדינה בה שבה התורמים לציבור יראו פרי בעמלם, והאנושות תנסה בכל מאודה להוכיח שדרווין צדק והחזק שורד וממגר את היתר על הדרך.

   לא שירתת - שב בצד

   נשמע לכם כמו אוטופיה של צדק מהגיהנום? אכן, אתם צודקים. חברה מתוקנת חייבת לכלול בתוכה מעט ממידת סדום כדי להצליח, ולהעניש את האנשים שבשוליים, שהולכים נגדה. אה, אופס, השתקת האופוזיציה זו בדיוק דרכו של כל משטר אפל מאז ראשית האנושות.

   עכשיו, עם הצעת החוק הזאת, הטובים לטייס יהפכו גם לטובים לכל תפקיד ציבורי בו יחשקו בעתיד. מצד שני, אלה שלא טובים לטייס, באשר יהיו הם - נכים, חולים, בעלי קשיי קליטה בארץ, פציפיסטים, חברי קבוצת מיעוט או דחויים - ייצאו מהמשחק. ייצאו מהמשחק עד כדי פסילתם להשפעה עתידית על כללי המשחק בעתיד – הם עשויים לחוות קשיים בהשפעה על החברה כשהחוק מורה להם בפירוש שלא לעשות כן.

   אפליה בכוונה

   מהות הצעת החוק, שנועדה בעצם ליצור אפליה מכוונת, היא לשנות את המצב שנתפס כ"לא הוגן", מצב שבו "צעיר שרק השתחרר מצה"ל לאחר שלוש שנות שירות בקו האש תוך סיכון חיים, מוגבל ביכולת שלו להתקבל למשרה בשירות המדינה, לעומת מי שהשתמט מהשירות ובזמן הזה למד באוניברסיטה וצבר ניסיון תעסוקתי", לדברי ח"כ חמד עמאר, יוזם החוק. הוא אינו מעלה כלל על דעתו שקיימת אפשרות של לא לשרת בצה"ל, ואפילו שלא ממניע כלכלי או פיזי – אלא פשוט כי במשטר דמוקרטי יש מקום לפלורליזם, ולמהלכים שאינם למורת רוחו של המשטר.

   נוסף על כך, סרבני הגיוס במדינה מגיעים רובם מרקע סוציו-אקונומי המקשה עליהם להתגייס, וכולל לעיתים רבות מוצא אתני (ערבי למשל) ודתי (חרדים ונשים דתיות). אם כך, ח"כ עמאר פוסל ציבור שלם בשל דתו, ומקטלג את כל אלה שמשוחררים מגיוס בצדק (וגם אם לא בצדק – אין זה מסמכותו של איש מחברי הכנסת להכריע, על פי העקרון הדמוקרטי של הפרדת רשויות) כאזרחים סוג ב'.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   חרדי, ערבי ופציפיסט. ביוש

   ומה יהיה איתכם?

   זה נוגע גם לנו, הצעירים. סובלים מיחסי תלות עם הדובי שלכם? משוגעים!!!! אין לכם מקום בצה"ל, ולכן גם לא במדינה. בהשראת מורי בית הספר שלכם אתם לא מסוגלים לקבל מרות? אין לכם מקום!!! עופו, קיבינימט. נוסחת הפלא שעומדת להפוך לעובדה מוגמרת בשטח היא: לא שירתתם בצה"ל = הוטל עליכם אות קין, לכו מפה. גם אם לא היתה לכם שליטה בסיבה בגינה לא התגייסתם. אני מניח שלא הרבה אנשים בוחרים להפך לנכים, למשל.

   הצעת החוק הזאת מהווה מסמר אחרון בארונו של האוקסימורון "מדינה יהודית ודמוקרטית". עצובה מכל היא השתיקה הרועמת בו הוא מתקבל – כנראה שפסקו הרדיפות אחר המחנה הדמוקרטי במדינה, ועתה גם בו אין תרעומת, רק את השתיקה אליה מייחלים ב"ישראל ביתנו".

   ומה אתם חושבים? טקבקו