פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   סיכומשבוע

   לא מבינים מה ההבדל לעזאזל בין פת"ח לחמאס ולמה הם השלימו? כל חדשות השבוע - במילים פשוטות! וגם שאלה בשבילכם: היה צריך לפרסם את התמונה של בן לאדן?

   דיפולט (מערכת וואלה! , דיפולט)

   האייטם הדרמטי: בן לאדן, הסוף

   שנים של חיפושים קדחתניים, תקוות נואשות והרבה חוסר אונים הסתיימו השבוע: מבצע ממוקד של צבא ארה"ב, שלפי אובאמה תוכנן כבר בחודש אוגוסט, הוציא אותו בשני בבוקר למסדרון הבית הלבן כדי לבשר לאומה בדרמטיות חגיגית: ניצחנו אותו. גברנו על אוסאמה בן לאדן, ראש אלקאעידה ורב הטרוריסטים העולמי שאחראי על פיגוע ה-11 בספטמבר הרצחני, הדמות שכבר שנים הפרצוף שלו מהווה מטרה לחיצים של אומה אמריקנית שלמה. המון אמריקאים יצאו לחגוג באמצע הלילה, כי הרגישו את אוסאמה הזה יורד מהכוונת בשעה טובה כמו שקוף יורד לבן אדם מהגב.

   במילים פשוטות: ארה"ב חיסלה סוף סוף את המבוקש הכי גדול בעולם והרוצח שהיא כבר שנים מחפשת בנרות, אוסאמה בן לאדן. רק שאיזה שדר אמריקני לא יתבלבל עוד פעם בין אוסאמה לאובאמה.

   אוסמה בן לאדן במקום מחבואו (AP)
   בן לאדן במקום מחבואו

   האייטם המפוייס: הסכסוך הפלסטיני, הסוף

   המושג 'הסכסוך הפלסטיני' אינו מדבר תמיד רק על הסכסוך בינינו לבין העם הפלסטיני. יש בו עוד נדבך חשוב: הוא כולל בתוכו גם עניינים פנימיים מורכבים בין-עזתיים, הכוללים בעיקר מחלוקות מתמשכות בין שני הארגונים הפלסטינים הגדולים: הרשות הפלסטינית, הפת"ח, עם מנהיגה אבו מאזן יו"ר הרשות, זה שניתן לכנות 'המתון' בכל הקשור ליחסיו איתנו. ממולו עומדת תנועת החמאס, שזכתה בבחירות הפלסטיניות האחרונות ומכחישה כל רצון להכיר בנו או לנהל עימנו מו"מ לשלום. אחרי קרבות, סכסוכים וריבים בין שני אלה, היינו עדים השבוע להסכם פיוס קר שנחתם ביניהם – דבר המסבך את הרכבת הממשלה הפלסטינית החדשה, מעמיד בסימן שאלה גדול יותר את שאלת המו"מ עם הפלסטינים שהייתה גדולה מספיק גם ככה ובקיצור, קצת מסבך את העניינים באזור – לפחות מבחינתנו, שהרי כל עוד ארגון חמאס בטווח קבלת ההחלטות ברור שמבחינתנו זה לא רצוי בכלל. אנחנו נמשיך לראות בהמשך כיצד יתפתחו העניינים במישור הזה, והאמת? נראה שמאד כדאי לנו להמשיך לעשות את זה.

   במילים פשוטות: גם אם זה קצת קריר ולא בדיוק מלבב, ארגון החמאס וארגון הפת"ח השכן עשו השבוע שלום ביניהם עם הסכם מרוחק.

   אבו מאזן ואסמעיל הנייה בישיבת הממשלה הפלסטינית ב-2007 (GettyImages)
   שלום שולם לעולם, ברוגז ברוגז אף פעם

   האייטם המביך: נתב"ג, הסוף?

   חשבתם שאחרי השביתות, התאונות שבנס לא קרו ושאר הניסים של נתב"ג לא נזכה יותר לתקריות מביכות? אז חשבתם. בחמישי האחרון נמל התעופה של ישראל פשט את הרגל לכמה שעות טובות, אחרי זיהום חריג שהתגלה בדלק המטוסים, וגרם להרבה מהם להיות מקורקעים עד מציאת פיתרון. בינתיים נתקעו אלפי ישראלים בטיסות שלא יצאו, נדחו או בוטלו לגמרי, וגרמו לנו עוד פעם לשאול את עצמנו איך הדברים האלה קורים דווקא לנו – ואם זה באמת מקרי כמו שזה נשמע?

   במילים פשוטות: הדלק הפך למזוהם, ונתב"ג הפך לבית משוגעים. טיסות לא היו בחמישי האחרון בנתב"ג. אשכרה 2011.

   עיכובים בטיסות אחרי זיהום הדלק בנתב"ג (שי אוקנין)
   זיהום?
   דיפולט (מערכת וואלה! , דיפולט)

   האייטם התרבותי: דנה משייפת את החרבות

   הייפ האירווזיון השני של דנה אינטרשיונל מגיע השבוע לשיאו. אחרי שהחליטה על הקאמבק, נבחרה סופית לעשות קאמבק, התראיינה לקראת הקאמבק וטסה לגרמניה לקראתו – עכשיו באים הרסיסים הראשונים בדמות חזרות על אדמת דיסלורף, עם השמלה הנוצצת וכאלה. או משהו כזה. בכל מקרה, דנה תשיר את "דינג דונג", השיר שכתבה והלחינה כדי לשיר אותו במו גרונה, ונראה שעכשיו רק נותר לה לחלום על תואר שני. נראה לנו לפחות. יאללה, דנה, תביאי גם את גביע.

   במילים פשוטות: דנה איטרנשיונל, דוז פואה? השבוע התחילו ההכנות להשתתפותה באירווזיון שבגרמניה.

   האייטם הרכילותי: בר וליאו, הסוף 2?

   בר רפאלי וליאונרדו דה קפריו הפכו את הזוגיות לאחד הקשרים אם לא ה-. כמה לא דיברנו עליהם, כמה לא ריכלנו עליהם (ועליה), כמה לא חיפשנו לצלם אותם וכמה רצינו, באמת שרצינו, שזה יימשך לנצח. אלא שעכשיו דולפות ידיעות על משבר בזוגיות שלהם, ואנחנו בסיכומשבוע על סף עילפון. כלומר, מה אתם באמת רוצים שנעשה עכשיו? נבחר לה חבר אחר? יאללה נו, שיהיה.


   במילים פשוטות: יכול להיות שזה באמת הסוף של בר & ליאו. לא, באמת? לא באמת!

   איש השבוע: דיוויד בלאט

   טוב, נראה לנו שזה די מתבקש. אז נכון שעבדכם הנאמן לא בדיוק אובייקטיבי (זה היה גילוי נאות, למקרה שלא שמתם לב) – ועדיין, דיוויד בלאט, המאמן שהפך את הצהובים לקבוצת גמר אירופאי, צריך להיות אחד מהאנשים שחובה, אבל פשוט חובה להצדיע עליהם אחרי עונה מופלאה, מסורה, ומעל הכל – מענגת.

   מבזק מיוחד: ליידי גאגא, פרק 394

   הפעם זה קליפ חדש, נוסף, שהודלף. טוב, כנראה שככה הגאגא שלנו אוהבת את הקליפים החדשים שלה: מודלפים. במחשבה שנייה, גם זה לא מספיק דרמטי ביחס לשרשרת האירועים מלאי האקשן שהיא ניפקה לנו באחרונה. אלופה.

   וגם:

   יום השואה 2011 היה השבוע, מה שהיווה עבורנו עוד הזדמנות לזכור את הכל, ובעיקר לנסות שלא לשכוח. לא רק את אלה שלא שרדו; אלא גם את אלה שחיים פה, וחיים חיים שאינם כאלה באמת עם תנאים מחפירים ובושה שלא עוזרים למחות את הזיכרונות שלא מגלידים; אלה שאנחנו פשוט חייבים לעזור להם, לשמור עליהם, לדבר איתם ולדאוג שהם יקבלו את כל מה שהם צריכים.

   שאלת השבוע:

   אוסאמה בן לאדן חוסל השבוע, ובממשל האמריקני התלבטו בימים שלאחר מכן מה לעשות עם תמונת גופתו הקשה למראה – האם לפרסמה, או להשאיר אותה במגירות. לבסוף הוחלט לבחור באופציה השנייה, מטעמים שונים. ומה אתם חושבים?