פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   זהירות! בחורה על הכביש!

   שני בדיוק קיבלה רישיון, והיא בעצבים על כל הנהגים הגברים הוותיקים שצופרים לה, על השלט המפדח "נהגת חדשה" שהיא חייבת לשים, ועל החתול המעצבן הזה שבדיוק נכנס לה מתחת לגלגל

   אני לא יודעת איך בדיוק הצלחתי לעשות את זה, אבל באחד מסופי השבוע האחרונים הפגוש האחורי שלי (באמת שעל דעת עצמו בלבד! לא היה לי קשר לדבר!) פגש איזה אוטו אחר. כמו כל אזרחית שומרת חוק, חטפתי התקף חרדה, לא מצאתי את מסמכי הביטוח ועשיתי בלאגן שלם. סתם, אבל זה סודר, בעלי הרכב הפגום פוצו, ואני פמפמתי קצת את העובר-ושב המשפחתי.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   האוטו של שני אחרי שהיא קיבלה את הרישיון. סתם, זאת אילוסטרציה. של האוטו של שני מחרתיים

   מה שמעלה את הנושא של אפקט פיגמליון – נבואה שמגשימה את עצמה: כולו מלא נהגים שמשוכנעים שנשים נוהגות בלי להבין את משמעות הנהיגה על הרכב מלבד הצבע היפה והנוצץ שלו. שבשבילנו נפח מנוע הוא הקוטר של המנוע, וש"כוח סוס" מעלה בנו קונוטציה אחת ויחידה של האביר על הסוס הלבן (בראד פיט ב"תלמה ולואיז", מישהי?). מצפים מאיתנו לנהוג גרוע כל הזמן - עד כדי כך שאנחנו מממשות את זה – ובאמת נוהגות גרוע. כי בכל פעם שמשהו לא נכון, קצת עקום או לא בסדר נעשה על הכביש מיד מגיעה השאלה - "זאת נהגת, נכון?".

   השלט המפדח: "אני נהגת חדשה, בבקשה תצפרו לי בעצבים"

   ואם העול הנורא הזה לא הספיק לי, אני גם נאלצת לשאת אות קין בדמות תג צהוב ומכוער שכתוב עליו "נהגת חדשה" – כן, בלשון נקבה. כנראה שהפמיניסטיות הסתומות העבירו את הזמן שהן חוסכות על הורדת שיער מהרגליים בלדרוש למשרד התחבורה שיוציא שלט "נהג חדש" שפונה גם אל המגדר הסקסי יותר. אם פעם אנשים היו צריכים להציץ דרך החלון כדי לאנפף ולקטר "אוף, אישה" ברגע שהם קולטים שזו בחורה - היום זה כתוב, שחור על גבי צהוב, על השמשה האחורית.

   גם בחורה וגם נהגת חדשה? זה כמו לבקש שיתלו אותך בכיכר העיר מחופשת לליצן ויזרקו עלייך ביצים. המנהג הישראלי הזה, של התפז"מות על כל מי שהוותק שלו הוא דקה אחת פחות ממך, כבר מתחיל לעצבן אותי. כל הנהגים הוותיקים, שמסננים "אוף, הנהגים החדשים האלה", נדמה שהם שכחו שהם היו פעם כמוני. מה אומר לכם? וואלה, צודקים, ברגע שקיבלתם רישיון משרד התחבורה היה צריך לסגור את הבאסטה ולהפסיק לתת רישיונות כדי להפוך את הכביש למקום טוב יותר בדיוק בשבילך, אידיוט שוביניסט במזדה 3 עם פגוש דפוק, ולא אכפת לי אם זו הייתה נהגת חדשה שעשתה את זה.

   הבה נחיה בשלום

   הכביש הציוני הוא כביש עצבני. הוא מטרטר, מתסכל ומרגיז, והופך אותנו לבני אדם בלתי-נסבלים. מצאתי את עצמי לא פעם באוטו לבד, צורחת ומאנפפת כלפיי המכונית שלפניי, שנוסעת 20 קמ"ש פחות משצריך, או נתקעת על הכביש המהיר לפני פנייה ימינה. אתם חושבים שזה לא נקלט? טעיתם. לצפור על תלמידי נהיגה, למשל, הוא מנהג די נפוץ ואכזרי מעין כמותו. לא מספיק שבן השש-עשרה ההוא לחוץ כמו פחית תוססת, מנסה להבין מה לעזאזל עושים עם הקלאץ' הזה ומי הסאדיסט שברא אותו, עליו גם לרצות את שלושת המכוניות שמתות להידחס לתוך הכיכר מיד אחריו.

   בואו ניקח החלטה קולקטיבית ונמגר את התופעה הזו של היצמדות לסטיגמות כדי לתרץ את העצבים שלנו, וגם זו של חוסר סבלנות נורא כלפי נהגים חדשים ונהגות חדשות. תזכירו להורים שלכם שנהג חדש לא בדיוק מעוניין בתואר המפוקפק הזה, ואין צורך לרדות בו, וכנהגים חדשים, נהגים צעירים או כל דבר אחר, אל תשכחו להיות נחמדים. בחורה יכולה להיות נהגת מצוינת ויכולה גם להיות היסטרית וחסרת שכל קצת. יותר סביר שיהיה זה הנהג המנוסה, או השוביניסט המצוי, שיעלה ל-130 קמ"ש, שישתה עוד בירה כי הוא הרי יודע מה הוא עושה, שלא ישים על אף אחד. ויכול מאוד להיות גם שלא, כי להכליל זהו פשע נתעב. אם נכליל פחות ונתרגז קצת פחות, לשדרנים בגלגל"צ תהיה הרבה פחות עבודה שנוגעת בדיווח על תאונות דרכים ויותר עבודה שנוגעת בהשמעת מוזיקה. אל תשכחו את זה.