פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   רוצים שינוי: תלמידים מקימים תנועה לשיפור החינוך בארץ

   גם לנו אכפת: קבוצת תלמידים הקימה תנועה שאמורה להפוך את החינוך בארץ להרבה יותר כיפי. האם הם יצליחו? זה תלוי בעיקר בכם. אז מי רוצה לתקן לעצמו את הבצפר?

   אתם כבר מכירים את זה:

   אתם מתעוררים בבוקר בתחושת ריקנות; מגיעים לבית הספר ומבלים 8 שעות בממוצע בבהייה במורה שמקבל שכר מינימום ושונא ללמד, בתוך כיתה קטנה ודחוסה המכילה כ-40 תלמידים; סובלים מתכניות לימודים עלובות שמטרתן הבסיסית היא בגרות מינימלית טובה. ואתם חושבים לעצמכם: וואלה, בית הספר פועל באופן דבילי, אני הייתי יכול לנהל אותו טוב יותר.

   אז אפשר.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   בית הספר כמו שהוא עכשיו זה חתיכת שיעמום מיותר (צילומי אילוסטרציה: shutterstock)

   למה לא ללמוד על הנטייה המינית שלך, למשל?

   בשבועות האחרונים עוסקת קבוצה לא גדולה של תלמידים, ואני ביניהם, בהכנות אינטנסיביות לקראת פעילות ראשונה של "תנועת התלמיד החופשי" - הקוראת לשיפור התנאים בבית הספר ושינוי כולל של החינוך בארץ.

   בפעילות הזאת נקיים משמרת מחאה בתל-אביב, ביום רביעי, שאמורה להוות בסיס ראשוני לבניית תנועת תלמידים מאורגנת עם אג'נדה מובהקת: כולנו סובלים מהחינוך (מורים, הורים, תלמידים וכל אזרח מהשורה), ולכן כולנו צריכים לטפל בבעיה, באופן מאוחד.

   אין לנו אמנם את הניסיון הדרוש בכדי לנהל בית ספר לגמרי בעצמנו, אבל העיקרון הוא שנציגי תלמידים (שמאוגדים באופן מאורגן, כמו איגודים מקצועיים, ולא בצורה מסורסת כמו מועצות התלמידים במתכונתם כיום), בשיתוף עם נציגי הורים ונציגי מורים, יכולים בהחלט לנהל את בית הספר באופן טוב יותר מאשר ההנהלות הקיימות. כך בית הספר יהיה מקום נעים יותר לחיות בו: התלמידים יקבלו על עצמם החלטות בצורה דמוקרטית, ובכך אווירת הלימודים תשתפר ותתעצם; המורים ירגישו שמערבים אותם בהחלטות שלרוב יש להם יותר ידע וניסיון מאשר ההנהלות הקיימות; וההורים יקבלו חינוך טוב יותר לילדיהם, ילדים פחות לחוצים ועצבניים, ופיקוח הגיוני על המקום בו ילדיהם מבלים את מרבית היממה.

   הנציגים הללו הם שיקבעו את תכני הלימודים, וכך התלמידים ילמדו נושאים מעניינים יותר, שקשורים יותר לחיי היומיום שלהם - כמו שאלות לגבי נטייה מינית, שאלות לאומיות ופוליטיות, זהות מגדרית ושלל שאלות המציקות למתבגרים ואינן מקבלות מענה במערכת החינוך כפי שהיא כיום. יהיה יותר כיף ללמוד - וגם ללמד.

   בית ספר זה לא בית סוהר

   אנחנו דורשים השקעה מאסיבית בחינוך מצד הממשלה: העלאה מיידית ומשמעותית בשכר המורים, הקטנה של כיתות הלימוד, חינוך חינם אמיתי, וחיסול ההפרטה (הממשלה מנסה להפריט את החינוך כבר זמן רב, כמו לדוגמא קרן קר"ב, שם המורים מועסקים על ידי עמותה - ומשרד החינוך לא אחראי על התנאים שבהם הם עובדים והתכנים שהם מלמדים).

   אנחנו רוצים לערוך דמוקרטיזציה בבתי הספר. לשם כך אנחנו צריכים ארגון תלמידים חזק ובועט. עלינו להיות סולידריים עם מאבקים נוספים במשק (כמו מאבק העו"סים) ולקחת מהשביתה הלוחמנית דוגמא חיה לקבוצה מאוחדת אמיתית אשר מנסה להשיג תנאים מינימליים שאין לה.

   לוח – רוצים שינוי (ShutterStock)

   אם גם אתם חושבים שהחינוך בארץ בקנטים, ורוצים לשנות משהו - בשביל עצמנו - אתם מוזמנים להגיע להפגנה ביום רביעי הזה, ב-18:30 בגן מאיר (על קינג ג'ורג' בת"א).