פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   סיכומשבוע

   הצונאמי ביפן, הפיגוע באיתמר ועוד כמה דברים קצת פחות חשובים שקרו בשבוע הסוער הזה. סיכום החדשות במילים פשוטות, לאלה שלא ממש הצליחו לעקוב

   זה לא היה שבוע רגיל.

   צונאמי ענקי שוטף את יפן וגורם ליותר מ-1,000 הרוגים

   קצת לפני שנגמר השבוע הזה קיבלנו תזכורת למילה שכבר פחדנו מלהיזכר בה שוב. בשישי בבוקר שעון ישראל פקדו את העם היפני - המנוסה כל כך ברעידות אדמה - רעידת אדמה וצונאמי הרסני ששטף ערים שלמות, זעזע בניינים וסיפק מחזות הרס מצמררים ששודרו בלופים. נגרמו נזקים אסטרונומיים של יותר מאלף הרוגים, ויותר מרבע מיליון אנשים שהפכו לפליטים, ואחד האזורים במדינה נכנס לכוננות ספיגה מחשש לדליפה גרעינית באחד הכורים הגרעיניים של יפן. בסוף נשארנו עם התחושה המפחידה שכשהטבע רוצה להיות איום, גם הבנייה היפנית החזקה, הניסיון האנושי והמוכנות המנטלית לא ממש מצליחים להזיז לו בתוך טרגדיה ענקית וחסרת רחמים.

   במילים פשוטות: רעידת האדמה החזקה ביותר בהיסטוריה של יפם גרמה לצונאמי קטלני.

   הבוקר שאחרי רעידת האדמה והצונאמי שפקדו את יפן (רויטרס)
   הבוקר שאחרי רעידת האדמה ביפן (צילום: רויטרס)

   פיגוע אכזרי באיתמר

   24 שעות אחרי הדיווחים על האסון ביפן, התעוררנו בבוקר שבת לתמונות זוועה מחרידות של זירה הרסנית אחרת. הן הגיעו מהיישוב איתמר, אחרי שמחבל אחד או יותר טיפסו מעל הגדר, נכנסו לאחד הבתים ביישוב ורצחו זוג הורים ושלושה ילדים אחרים. באמצע החיים. אין באמת מילים – מנחמות וחדות ככל שנמצא - שיבטאו מספיק בחוזקה טבח נוראי כל כך. והאמת? אולי גם לא צריכות להיות. סיום עגום וחסר תקווה של שבוע, שנדמה שעומד להסתיים יחד עם הטיפות האחרונות של החורף ואז הכה בכולנו בעוצמה מטלטלת.

   מחבל דקר למוות חמישה בני משפחה בפיגוע דקירה באיתמר, מרץ 2011 (אורי לנץ)
   היישוב איתמר, אחרי הפיגוע (צילום: אורי לנץ)

   נעשה את המעבר החד שהחיים כנראה מכריחים אותנו לעשות, לעוד כמה דברים שקרו השבוע. עניין עצוב של פרופורציות, בין שתי זירות כאובות של חורבן.

   שביתת העובדים הסוציאליים

   העובדים הסוציאליים איימו בסוף השבוע שעבר וקיימו השבוע. השביתה שלהם, שמגיעה בעקבות תנאי שכר מחפירים ורצון צודק לשנות אותם מהיסוד, תיכנס מחר (אם לא יהיו שינויים של רגע אחרון) לשבוע השני שלה. כמו דברים אחרים במדינה גם הסאגה שלהם עשויה שלא להיפתר מהר כמו שהם מקווים, אלא שבמצב העניינים המדאיג הזה נראה שלטובת הציבור כאן ובעיקר לטובת השלטון שלו נצטרך לקוות שבסוף המאבק הזה הם דווקא יצליחו.

   במילים פשוטות: עובדי הרווחה בארץ לא עובדים כבר שבוע כחלק משביתה במחאה על שכרם הנמוך.

   עובדים סוציאלים מפגינים במחאה על תנאי העסקתם, מרץ 2011 (אורי לנץ)
   ההפגנה של העובדים הסוציאליים (צילום: אורי לנץ)

   הילדים מגורשים? עדיין לא

   לא מזמן הילדים המועמדים לגירוש מהמדינה מבית הספר "ביאליק-רוגוזין" עשו גיחה להוליווד, אחרי שסרט תיעודי שנעשה עליהם זכה באוסקר. כולנו חשבנו שהסרט הזה רק מהווה תעודת עניות עצובה לסיטואצייה כל כך בעייתית, אבל לא בטוח שהפיתרון שלה. השבוע התבדינו לטובה עם החלטת שר הפנים אלי ישי לדחות את גירושם של כל הילדים הלומדים בביה"ס. לפחות בכמה חודשים.

   ובמילים פשוטות: ילדי העובדים הזרים עדיין לא מגורשים, כי פאדיחה אחרי ענייני האוסקר והדעת קהל וכל זה.

   שר הפנים אלי ישי בטקס השבעת דיינים, מרץ 2011 (עומר מירון)
   דחה. אלי ישי (צילום: עומר מירון)

   יהורם גאון נגד המוזיקה המזרחית

   הדברים שיהורם גאון אמר לקראת סוף השבוע הזה על המוזיקה המזרחית ("זבל שלא ברא השטן; בושה לאינטליגנציה; שיעבור כבר הגל העכור הזה" וכו') הם אולי משהו שהיינו מסתדרים בלעדיו במציאות תרבותית כל כך מעורבבת כשלנו. אבל צריך לשאול אם מישהו לא סחף טיפה רחוק מדי את הרעש הגדול שנוצר בעקבות הדברים שאמר גאון – וכן, גם אם מדובר באישיות קונצנזוסית כמו גאון שכמעט ואי אפשר שלא לחבב.

   במילים פשוטות: יהורם גאון, אושיית תרבות, אמר השבוע בגאון מה הוא חושב על המוזיקה המזרחית ועצבן את כולם.

   יהורם גאון: "מוזיקה מזרחית - זבל שלא ברא השטן" (יח"צ)
   לא ברא השטן. גאון (צילום: יח"צ)

   פואד מתעורר

   פואד בן אליעזר, אחד הח"כים שהכנסת לא שלמה בלעדיהם, נותר מאושפז במשך כל השבוע האחרון בעקבות דלקת ריאות. לפני כמה ימים מצבו התדרדר. אתמול (ו') הוא התעורר, והיום הוא כבר נושם בכוחות עצמו. אחרי כל החדשות הטרגיות של סוף השבוע הזה, השיקום שלו נותן לעצמנו רגע, ולו אחד ובודד, של נחת ושלווה – שהלוואי והייתה גדולה יותר בתוך מערבולת עמוסת כאב ורגשות כמו זו הנוכחית.

   ובמילים פשוטות: הח"כ פואד בן אליעזר, הורדם, הונשם, הידרדר ואז התאושש. שיהיה בריא.

   פואד בן אליעזר בישיבת סיעת העבודה, אחרי פרישתו של אהוד ברק, ינואר 2011 (מגד גוזני)
   התעורר. פאד בן אליעזר (צילום: מגד גוזני)

   ואם גם בשבוע הקרוב תפספסו את החדשות, אנחנו כאן בכל מוצ"ש לסכם אותן במילים הכי פשוטות שאפשר

   .