פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   דעה: הסם שבאמת מוחק לך את המוח

   החוק החדש מאפשר לרופאים לתת ריטלין גם למי שלא צריך. מירון, נער שכבר סבל מספיק מריטלין בעצמו, יוצא נגד התרופה ומספר את הסיפור האישי שלו

   לאחרונה אושר בכנסת חוק שמאשר לרופא משפחה לרשום ריטלין לכל החפץ בכך, ללא אבחונים, ללא מבדקים, ללא ייעוץ עם נירולוג, ללא כלום! זה פשוט יעלה יותר, אם אין הצדקה רפואית. מה שלא יעצור תלמידים שלא מבינים בזה להכריח את ההורים שלהם להוציא כסף על תרופה שהם לא צריכים, רק כדי שיוכלו להתכונן למבחן.

   בקבוק כדורי ריטלין (AP , AP Robert Bukaty)
   ריטלין. אתם באמת צריכים אותו?

   אני אובחנתי כבעל בעיות קשב וריכוז כבר בכיתה ז', אחרי שש שנים של סבל ביסודי. בכיתה יא' ביקשו ממני בבית ספר להתחיל לקחת ריטלין. הסכמתי, כי לא ידעתי מה המשמעות של זה. אמרו שזה יעזור לי, ולצערי האמנתי להם.

   התחלתי לקחת ריטלין מהסוג "קונצרטה", הסוג החזק ביותר. אומרים שזה חומר שהורג סוסים. חיכיתי לשיפור בלימודים, שלא הגיע אף פעם, להיפך – הידרדרתי בלימודים בצורה קיצונית נכנסתי לאט לאט לדיכאון. לא אכלתי, לא דיברתי ולא הייתי אני. בדרך כלל אני נמרץ ואנרגטי, אבל באותה תקופה הפכתי להיות הצל של עצמי.

   לקחתי את הריטלין במשך חודש. יום אחד קמתי בבוקר ופשוט סירבתי לקחת אותו. אמא שלי הבינה אותי ותמכה בי, ואז ניסו לתת לי סוג אחר של ריטלין שגם הוא לא עזר לי. הגעתי למסקנה שאחרי 11 שנים במערכת החינוך אני יכול לשרוד עוד שנה וחצי ללא ריטלין.

   אני בטוח שעד היום אני מרגיש את השפעת הריטלין בדיכאונות באים והולכים. אפשר להגיד שהוא דפק לי את החיים לחלוטין. בריטלין יש את אותו חומר פעיל כמו בסמים, ועדיין לא ראיתי שום רופא רץ לרשום לי מריחואנה או גראס או כל דבר אחר בשביל להתרכז בשיעורים. אם אנחנו עושים לגליזציה לריטלין, אז למה לא לסמים?

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   הופך להיות הצל של עצמי

   אני מאמין שכל הרע שנגרם למשך תקופה לא קצרה נגרם מאבחנה גרועה של מי שחשב שאני זקוק לריטלין. נכון, יש לי בעיות קשב וריכוז קשות, אבל למדתי להסתדר איתן. לצערנו אין בעולם כדור פלא שמעלים את כל החסרונות שלנו. אנחנו לא צריכים גם ריטלין.

   תלמידים רבים לחוצים בימים אלה בגלל בחינות הבגרות או כל דבר אחר שצריך להתרכז בו, ומי שחושב שריטלין יעזור לו להתרכז בשיעורים טועה ובגדול. ריטלין זה סם נורא ואסור לגעת בו. החומר מדכא כל חשק ורצון שיש בגוף האדם. בכל מצב בחיים אנחנו בסופו של דבר מתאזנים ומתרגלים, ולמי שיש בעיות קשב וריכוז - כנראה שככה זה צריך להיות. לפי דעתי זאת אחת המתנות הגדולות שבן אדם יכול לקבל ולחפוץ בו. אנשים כאלה הם אנשים כישרוניים יותר ופתוחים יותר לסביבה, והם צריכים להעריך את זה.