פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אל תהיו נאצים

   מותר להגיד שהמורה היא קצת "נאצית"? או להגיד "איזה שואה היה המבחן"? זה בסדר להשתמש במושגים מהשואה ביום-יום שלנו? החליטו והצביעו

   נגד!

   השימוש הכמעט יום-יומי במילים עם קונוטציה שואתית והקשרים ממאורעות מלחמת העולם השנייה הוא עוול עצום שאנחנו עושים לעצמנו. זילות השואה מפי יהודים. הקלות הבלתי נסבלת בה קוראים תלמידים למורים גרועים "נאצים" מעבירה צמרמורת, קריאות דומות נשמעות במגרשי הכדורגל בשירי האוהדים הנלהבים נגד שחקני הקבוצות היריבות ונגד השופטים. השימוש במילים האלה מכווץ את המשמעות האמתית - הרי אף מורה יהודי, נבזה ולא הגון ככל שיהיה – לא ראוי להיקרא בשמם של האנשים הנתעבים שפעלו להשמדת העם שלנו. אף דבר אינו נורא ואיום כמו מעשיהם החולניים, ועל כן כל אדם צריך להתבייש אם הוציא מושגים מעוררי חלחלה כאלה מהקשרם.

   לכל אדם יש מנגנון צנזורה מסוים, ואצל רובנו הוא כבוי יותר זמן מאשר פועל. אם בנושא הזה לא נזהר, מה יישאר?

   כשלא מכניסים אתכם למסיבה, אל תגידו שלא עברתם סלקציה! ה"סלקציה" של הייתה החלוקה למוות או לחיים. כשמישהו מתנהג כמו אפס, הוא לא היטלר! כשאתם נמצאים בשיעור משעמם אל תסמסו לחברה שלכם שאתם בשואה. זהו זלזול חמור ביותר בחומרת המצב ובכל מה שעברו הניצולים וכמובן שגם אלו שלא ניצלו.

   אנחנו עם רגיש, זה נכון. יש מקומות שבהם משפטים כמו "אני מת מרעב" או "אני מת מקור" לא יעוררו אצל אף אחד אסוציאציות לא נעימות. אך זה חלק מהייחוד שלנו, ומעבר להכול זאת פשוט המציאות. אם יש לכם קושי מיוחד לנצור את לשונכם, פשוט חשבו שניצול שואה מאזין לכם כעת, ושערו כיצד הדבר וודאי היה משפיע עליו.

   בעד!

   יש בהימנעות משימוש במושגי שואה התייפייפות. הרי אנחנו לא מתרעמים על מושגים רבים אחרים, כגון השימוש במילה "הומו" כקללה. דוגמא נוספת לכך היא המילה "מפגר" (פיגור שכלי), שאנו משתמשים בה בחיי היום-יום כ"ירידה" אך היא בעצם שם של לקות, וזה לא ראוי להשתמש בה מחוץ להקשר זה. אנשים רבים אף מכנים אחד את השני בצחוק "אוטיסט". אך על אף אחד מהשימושים הנ"ל לא קמים ומתרעמים. למה? כי הסלנג העכשווי אכזרי ויש בו אינסוף דוגמאות מכל קצוות רגשות הנחיתות של כל מיעוט שקיים.

   בדיחות שואה קיימות מאותה הסיבה - הלגיטימיות שבהתמודדות באמצעות צחוק. השימוש במילים לא בא להפחית מגודל האסון והאימה, הרי לאף אדם בר דעת אין ספק שאף שופט כדור-סל לא חבר באס.אס בזמנו הפנוי. כל עוד אף אחד לא באמת חושב שהאדם אותו הוא מכנה בכינויים אלה באמת חבר במפלגת הפועלים הנאציונל סוציליסטית הגרמנית, זה שימוש לגיטימי גם אם מעט צורם.

   גם השימוש במגרשי הספורט עולה בלהט הדברים, וגם שם אין זו הכוונה האמתית – כך שהדבר לא מהווה זילות השואה.

   הרי אין לזה סוף. אדם עשוי לקרוא להימנעות מהשימוש במילה "רכבת" בשל האסוציאציות שהיא עשויה להעלות. לא ניתן לשפוט לגיטימיות של שימוש במושג באופן כללי כל כך, שכן בכל שיחה עם אנשים שונים מידת הלגיטימיות יכולה להשתנות. כשאתה משוחח עם סבתא שלך, ניצולת השואה, וודאי לא תתאר את היום הנורא שהיה לך כאושוויץ, אבל זה כבר דבר נחמד הנקרא – שיקול דעת.