פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   חינוך רע

   הומרים דורשים מאיתנו לכבד אותם ולא לקלל - אבל האם הם עושים את זה בעצמם? לא תמיד. קבלו דוגמא

   בשבוע האחרון התחלתי להתנדב בבית ספר תיכון, בעבודה פרטנית עם ילדי כיתת החינוך המיוחד. אחד הילדים, שגר איתי בבניין, סיפר לי שהם במצוקה רצינית לקראת מועד החורף של הבגרות בלשון, והיה נראה לי נחמד לעזור להם ועל הדרך גם לסגור חוב ישן של שעות התנדבות בקהילה. האמת היא שאני נהנה מכל רגע. העבודה בפורמט של אחד על אחד מאפשרת לי להכיר את הילדים אישית, ולהיות כתף תומכת לתסכולים שלהם כלפי המערכת. בהפסקות שבין השיעורים אני בדרך כלל יושב בפינת חדר מורים עם כוס קפה שחור, מנסה להתרכז בספר ולהעביר את הזמן. השבוע, באחת ההפסקות, שמעתי בחצי אוזן את שם התואר 'כוסית' עולה משיחה קולנית שהתנהלה בין כמה מורות. כמובן שלא יכולתי להתאפק, ובעודי בוהה בספר כיוונתי לעברן את האוזן וחצי הנותרות.

   בחמש דקות שבהן הקשבתי לשיחתן, הספקתי לשמוע את דעתן המלאה והלא מצונזרת על כמה מבנות בית הספר. תוך שימוש בשמות מלאים, הן הסכימו פה אחד על שלוש בנות שהיו 'כוסיות' ו'יפיפיות' בעיניהן. לגבי הרביעית, לעומת זאת, התעוררה מחלוקת. אחת מהן טענה שהיא 'כוסית', השנייה שהיא 'לא יותר מחמודה, אבל מטופחת', והשלישית – אמרה שהיא 'מכוערת, במיוחד עם כל הגושי איפור הענקיים האלה מתחת לעיניים'. דלת חדר המורים הייתה פתוחה, והצחקוקים הקולניים שעלו מהשיחה הזו לא הייתה מביישת שיחת רכילות ממוצעת במחששה.

   שעה מאוחר יותר, בעודי מנסה לפצח משפטי תנאי עם ילד שנחשב למופרע ביותר בשכבה, דפק המנהל על דלת הכיתה בה ישבנו. הוא ביקש מהתלמיד לבוא איתו לשיחה דחופה במשרד, ואני שאלתי אם לחכות לו בחוץ. התלמיד לחץ את ידי ואמר לי 'עזוב, עדיף שתלך הביתה. נתראה מחר.' למחרת, כשהגעתי לבית הספר גיליתי שהילד הושעה עם חמישה מחבריו, לאחר שהטרידו את אחת המורות בקללות ובכינויי גנאי שקשורים למראה שלה.

   אין לי כוונה להצדיק אלימות נגד מורים, והעונש שהילדים קיבלו בהחלט מגיע להם. ובכל זאת, נראה לי חשוב למצוא את הקשר שבין שני המקרים שהזכרתי. נסו לחשוב מה היה קורה אם אחת התלמידות הייתה עוברת במקרה ליד חדר המורים ושומעת את המחנכת שלה צוחקת על כך שהיא 'מכוערת, עם כל הגושים של האיפור מתחת לעיניים'. משהו אומר לי שהיא הייתה נפגעת לא פחות מהמורה שתלמידיה קיללו אותה. מערכת החינוך צודקת בכך שהיא דורשת מתלמידיה התנהגות ערכית ומכובדת, אבל במקרה הספציפי הזה, היה עדיף אם הייתה מקפידה לקיים את הדרישות האלה בעצמה.

   מורה יוני (יוני בן חורין)