פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שירות לכולם

   אייל סגל היה בצעדה של הפורום לשוויון בנטל, וגילה שלא למספיק אנשים אכפת. ולכם?

   כשהדפסתי סיכומים בבית הדפוס שליד האוניברסיטה, ראיתי מישהי שביקשה להדפיס 1,000 דפים. שאלתי מה היא מדפיסה - והיא הראתה לי את הפרוספקט: "צעדת האלונקות" של "הפורום לשוויון בנטל". היא הסבירה לי על הבנים שלה, ועל האיש שלה, ועל חיי הצבא בישראל והמגזרים שאינם תורמים לו דבר, ודיברה בשצף-קצף על כך שהמדינה עלולה לקרוס אם אזרחי המדינה לא יתרמו. כן, כמו שניחשתם - אקטיביסטית שמארגנת הפגנות - שלצערנו, לא יעזרו בכלום.

   מסע האלונקות נמשך: "נצעד בי-ם גם בלי אישור המשטרה" (דניאל בוק)
   (צילום: דניאל בוק)

   אישית, אני חושב שאמנם זו חובה לשרת, אבל מי שלא מתאים למסגרת הצבאית, המדינה צריכה לאפשר לו לשרת בדרכים אחרות. וזה יקרה רק כשכל האוכלוסייה תבין שצריך לשרת, ויהיו מספיק חיילים בצבא לכל החילות. כך שגם אני הגעתי לצעדת האלונקות, להשתתף במחאה.

   כשהגעתי, לא הופתעתי מכמות האנשים הדלה (והיא הייתה דלה) אלא מהגיוון הרב בקבוצה הקטנה הזאת - כי לכולם כיף להתלונן אבל בואו נודה שלקום שעה קודם זה "לא בזין שלנו". הצעדה כללה בעיקר הורים לחיילים, אך גם "חברי תנועות נוער" (בני עקיבא, וגם משם רק ארבעה), סטודנטים (הצחקתם אותי! מעניין איך "כל ארגוני הסטודנטים" הצטרפו וכמות הסטודנטים שם הייתה כמו כמות "חברי תנועות הנוער") ושאר ירקות (נכים, משפחות שכולות).

   מאות יצאו ל-"מסע אלונקות" נגד ההשתמטות (דניאל בוק)
   (צילום: דניאל בוק)

   אבל היו בעיקר אקטיביסטיות, לא נוער. בדרך כלל מבוגרות עם ילדים. יותר מהסטודנטים, המשפחות השכולות, וחברי תנועות הנוער ביחד. "כואב לי, פשוט כואב לי שאבא שלי, ניצול שואה, הגיע לארץ ולחם בשבילה – ועכשיו המדינה הזאת תתפורר ולא יישאר ממנה דבר", אמרה אחת מהן. חברתה הצביעה על אדם בכיסא גלגלים שהיה בסמוך אלינו ואמרה: "תסתכל עליו. למה הוא נמצא כאן? הצורך לתרום הוא ברור, וככה הוא צריך להיות".

   אשר, אדם דתי וסבא, הפתיע אותי והוסיף: "גם נשים דתיות אינן צריכות לקבל פטור משירות",

   "מתישהו יבינו שגם החרדים צריכים לתרום כדי שהמדינה תשרוד, וזה יקרה גם ללא צעדה", הבהיר לי מישהו אחר, "הצעדה הזאת היא כדי לגרום לזה לקרות עכשיו, ולא כשהמדינה תקבל את ה'זאפטה'".

   תפסתי את ילדי "בני עקיבא", סניף רעננה, כדי לשאול אם הערכים של בני עקיבא הם אלו שהנחו אותם להשתתף בהפגנה. "בוודאי!" ענה לי אחד מהם, "חלק ממהות תנועת בני עקיבא זה לשרת את המדינה. הערך של התנועה זה 'תורה ועבודה', ומי שכל יומו הוא רק לימוד תורה, אינו מיישם גם כך חלק מערכי התורה עצמה. לכן אני רואה בעיה באותם חרדים שחיים ב'אוהלה של תורה', ואינם רואים בעבודה שירות למען המדינה כערך".

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   מי שמקבל, צריך גם לתת (אילוסטרציה: shutterstock)

   ואז היו נאומים. שנייה, מי הפקאצה שמדברת? אה, אופס - חברת כנסת. מירי רגב עלתה והכריזה: "אנחנו כאן כדי לומר שהשתמטות זה אאוט ושירות זה אין!!!", כאילו מדובר במותג לג'ינס. והוסיפה: "אני יודעת שהרבה התנגדו לחוק החדש, שאומר שמי שלא מתגייס לא יוכל לעשות רישיון, אבל אני בכל זאת הולכת לעשות הכול כי רק סנקציות יעבדו!"

   ואני גיחכתי, כי לומר שמי שלא התגייס לצבא על סעיף נפשי לא יכול לנהוג זה כמו לומר שמי שלא עושה 5 יחידות מתמטיקה לא יוכל לעשות פסיכומטרי. וחרדים שלא עושים צבא מפטור שהמדינה נתנה לא צריכים "לקבל סנקציות", כמו שהיא אמרה.

   בזמן נאומים אחרים דיברתי עם נציג של "ישראל חופשית" - ושאלתי אותו מה יקרה אם "הרוב הדומם לא יתעורר"- בניגוד לסיסמת התנועה. "אם הרוב לא ייצא להפגנות ויצעד, הפוליטיקאים הציניים לא יעשו דבר", ענה לי, "רק כשתהיה הפגנה שתאמר בקול 'בפעם הבאה לא נצביע לכם' יהיה שינוי של ממש".

   חברת הכנסת מירי רגב בוועדת הכספים, דצמבר 2010 (עומר מירון)
   מירי רגב. השתמטות זה אאוט, שירות זה אין (צילום: עומר מירון)

   רגע לפני שכולם צעדו, דיבר אב שכול וסיפר על החלום שלו: שגם ערבי ישראלי יתגאה לומר שהוא משרת בצבא, ושמי שמשרת יוכל ללמוד באוניברסיטה בלי מחשבה על שכר לימוד גבוה, ושהוא חולם שגם חרדים יראו בשירות חובה - ובזמן שהוא אמר את זה יצאו פתאום כמה חרדים מהבקו"ם, וכל המשתתפים צעקו "בוז", והוא הוסיף: "אני חולם על היום שאלה שיוצאים עכשיו כדי להשתמט - ילכו לכלא!"

   והתחלנו לצעוד. חלק מהאנשים לקחו איתם אלונקות, חלק נסעו במכוניות אחרי הצעדה - אבל בכולם הייתה איזו אידיאולוגיה כבדה ומעניינת. לצערנו, כמו הרבה דברים אחרים, זה לא ישנה דבר אם לא נשתף כולנו פעולה, כולל הסטודנט שעכשיו יש לו חופשת סמסטר. הצעדה קצת פספסה את מטרתה, כי היו שם כל כך מעט אנשים, ובעיקר - לא מספיק נוער, שהוא זה שצריך לקחת את האחריות למחות בנושא. הרי אנחנו אלה שנתגייס מחר.

   מחר יש את היום האחרון להפגנה – הצטרפו - יש לנו השפעה! ההפגנה לא מוחה כנגד החרדים, אלא מדברת על שוויון שירות גם לערבים ולבנות דתיות, ואם אנחנו רוצים שהחברה שלנו תהיה יצרנית אנחנו חייבים את זה לעצמנו.