פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שבוע פ33ה

   נפרדנו מיוסף שילוח, ג'קי חזר ארצה, ואבי נמני פוטר. וגם - האם מחאת המשפחות בטקס הזיכרון הייתה מוצדקת? סיכומשבוע

   מה שהתחיל כאירוע זיכרון מלא כאב, המשיך למה שרבים כבר הספיקו להגדיר אותו כמעמד מביך. במהלך 72 השעות שחלפו מאז האירוע, כבר אמרו שאותם הורים ואנשים עצובים, ובראשם דני רוזן, בעלה של אהובה תומר שלו, היו יכולים להתנהל אחרת. בקצת יותר ממלכתיות. חברי מפלגתו של האיש שעמד במוקד הצעקות טענו שהמשפחות הלבינו את פניו.

   יכול להיות שהם צודקים.

   אלא שהאנשים האלה ראויים להרבה יותר מהטפה. חוץ מהסיבות הידועות והמובנות מאליהן, הם גם נתנו במעשה האומץ הזה תוקף מטלטל לדמוקרטיה שצריכה להתנהל במדינה מתוקנת. הם הצליחו לרגש. הם נתנו לנו להבין שהם הפנים שלנו, ושמדובר, לשם שינוי, בפנים שאפשר להתגאות בהן.

   מחאה ראויה

   הרגע שבו דני רוזן התפרץ אל תוך חלל המתח השקט ודיבר אל ראש הממשלה באמצע נאומו, היה רגע של גאווה ומבוכה. אבל הוא בעיקר סיפק את השורה התחתונה המתבקשת מהערב ההוא: לסערת רגשות - למרות הכל – יש לפעמים מקום. זה היה אחד מהמקומות האלה.

   מלבד הזכרונות, הדמעות והעצים שעוד יינטעו בכרמל השרוף – הנוער הישראלי, אלי ישי, בנימין נתניהו, המאבטחים שלהם שהקיפו אותם באותה שעה כמו חומה קשה, החברה, המדינה, הפוליטיקה, העיתונאים - כולם צריכים לקחת את דני רוזן ושאר ההורים ולאמץ אותם כתמונה ממוסגרת של מופת אצלם בסלון.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)

   כבר לא לייק

   זה היה שבוע לא טוב לפייסבוק. המייסד מארק זאקרברג זכה לא מזמן בתואר איש השנה, המוצר שהמציא כבר הפך לתופעה שהיא הרבה מעבר לסתם אתר אינטרנט, אבל זה עדיין לא אומר שכל הנעשה בין כתלי ספר הפרצופים הוא טוב. בימים האחרונים פורסם על נער שהתאבד כי הקניטו אותו בצ'אט, ועל נערה שנאנסה על ידי חבורה של אחרים שהכירו שם. אחרי כל זה, שווה לבדוק קצת יותר בחשדנות מה ברשת החברתית שהפכה לבית של יותר מדי מיליוני אנשים, ואיך להשתמש בו כמו שצריך.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   זהירות, לייק! (צילום: אתר רשמי)

   ברגיל

   ג'קי מנחם הוא, בדיעבד, אחד הקוריוזים המבריקים של האח הגדול. אחרי קצת פחות מחודש ההפקה כנראה הבינה את זה, והחליטה לשלוח אותו לבית האח הגדול הספרדי בצורה של בחירות ל'מי הכי ישראלי'. למלא קצת את מלאי הדאחקות שאולי קצת נשחק בבית של השנה. שבוע הספיק לג'קי כדי לספק את הסחורה, לפצוח במונולוגים אודות יופייה של בר רפאלי ולדבר אל ועל האומה, חצי קלאץ'. ברביעי האחרון הוא נחת בנתב"ג עם משקפי שמש. בשביל המסתורין, יו נואו.

   ג'קי מנחם חוזר לישראל מספרד (שוקה כהן)
   ג'קי נוחת בנתב"ג, דיסקרטי כמו מינימום בר וליאו (צילום: שוקה כהן)

   להיות איתך בכל דקה?

   אחרי כל הכותרות, הפרשנויות, התהיות וקולות הפליאה כדאי לשים את האמת על השולחן בכל מה שקשור לפיטורי אבי נמני מכס המלך של מכבי ת"א: זה תפס אותנו לא מוכנים. מעטים האנשים שהיו מוכנים להמר על זה שמיץ' גולדהאר, הבעלים הקנדי הנחמד והלא מאיים שהשקיע לא פחות ממאה מיליון שקלים טבין ותקילין כדי לרכוש כל שחקן יקר שיש בשוק, יהיה האיש שיקטע את מורשת נמני, ועוד בעיצומה. השבוע קרה הלא ייאמן מבחינת כל כך הרבה אנשים, ואחרי שקולם של כולם כבר נשמע בעניין, נראה שבשבוע הבא קולו של מישהו אחד בלבד יצטרך להישמע: זה של "8 זה בדם", שכבר לא כמאמר השיר – לא יישאר עוד במכבי לעולם.

   מנג'ר מכבי תל אביב אבי נמני (רוני לבנה)
   אבי נמני. ביוש (צילום: רוני לבנה)

   לזכר פארוק

   אי אפשר לסגור שבוע מבלי להיפרד מאחד מהאנשים שעיצבו במו ידיהם וקולם את הקולנוע ההוא. יוסף שילוח נפטר השבוע, ובלי הלוויה, שבעה או טקסים, הותיר אחריו רק דמויות שאהבנו. יהי זכרו ברוך.

   יוסף שילוח, 1941-2011 (מערכת וואלה! NEWS)
   סוגר את התריס. יוסף שילוח (צילום מסך)