פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שבוע פ33ה

   השבוע התלהבנו מ"האח הגדול", התגעגענו לג'ון לנון וקינאנו בסינים. ורק הגשם ירד בשקט וצינן את אדמות הכרמל. סיכומשבוע

   האסון בכרמל, שהתחיל לדעוך לגמרי רק בתחילת השבוע הזה, לא רק שרף 5 מיליון עצים, גבה נזק צורב ועצום בנפש והרס לעשרות ואף מאות את בתיהם. הוא היה חלק מסיטואצייה של חוסר אונים. האש המפלצתית התלהטה בכל לילה שעבר ובמקביל גם גרמה לנו להפנים תובנות בסגנון 'יש דברים שהם שגדולים מאיתנו'. וגם להבין שיש רגעים בהם מוטב לדחוק את השגרה, שבימים רגילים מתבקש לעסוק בה. כך יצא שלפחות מבחינת הפרונט התקשרותי, פתאום ניצב בר לב, המתלוננת א' שהיא בעצם אורלי והמפכ"ל בפוטנציה דנינו – אלה שעד לפני שבוע לא ירדו לחצי שנייה מהכוונת של כולנו, זכו לחסינות מוזרה והפסיקו להיות כותרות. גם זה, מסתבר, עניין של פרופורציה.

   אנרגיות חיוביות, אח גדול

   אפילו אירוע המדיה מספר אחת במדינה, "האח הגדול", הרגיש צורך לפרוץ לתודעה בטיימינג קצת פחות רגיש, והשיק את עצמו באירוע פתיחה דרמטי ומנצנץ ביום רביעי. התוצאה: זוג תאומות שנפלו שבי למשימת אח גדול טיפוסית, גמד שרוצה להתלבש על טייפ קאסט הגימיק, סיוון חכמה וסיוון מגניבה ובעיקר חבורה מאד נועזת של אנשים שניסתה להראות שהיא מיוחדת, אבל היא בעצם די בסדר. שזה כבר טוויסט ליהוקי מעניין בטרילוגיית "האח" עד כה. אה, וגם היה הוט טאב.

   אסי עזר, ארז טל (עומר מירון)
   שוב מלכי העולם! אסי עזר וארז טל (צילום: עומר מירון)

   IMAGINE

   בתוך שבוע של פסטיבלי ופסטיגלי חנוכה (ועוד איזה מופע בכיכובה של אלין לוי), רבים ניסו להזכיר שהשבוע מלאו 30 שנה להירצחו של גון לנון. המוזיקאי האגדי יירשם בדפי ההיסטוריה כאחד שניסה להפוך את העולם לטוב יותר עם המוזיקה שלו - ובמבחן הזמן עוד נגלה שהוא ממש הצליח. ארבע יריות שיגר דיוויד צ'פמן מאקדחו כדי לסיים את חייו של לנון באירוע שהפך לטרגדיה קולקטיבית, אישית ומשמעותית כל כך בעבור כל כך הרבה מעריצים, אוהבי מוזיקה ואנשים שהפכו את לנון לפסקול חייהם, ורק שאלו באותו הזמן: 'why'?

   ג'ון לנון (AP)
   כבר לא יזכה לקרוא את "ביברמאניה" של ג'סטין ביבר. ג'ון לנון (צילום: AP)

   על פיז"ה, סינים ומה שביניהם

   כמעט באותה מחזוריות שבה מגיע החורף, גם זה קורה כמעט בכל כמה חודשים: גשם המבחנים, הנתונים או הסקרים שמראים כמה אנחנו צריכים להשתפר כדי להיות מדינה חכמה יותר. הפעם היה זה תורם של מבחני פיז"ה (לא על שם המגדל), שתוצאותיהם יצאו השבוע לאור כדי להטיח בפנינו שוב שאנחנו בינוניים ושכדאי שנשאף ליותר. בפסגה, אם תהיתם: סין. זו תמונת מצב שגורמת לנו לעשות אנאלוגיה בלתי נמנעת לאולימפיאדה: גם שם הסינים לוקחים לנו הכל, וגם שם אנחנו ממש מנסים להיות טובים יותר.

   מגדל פיזה, איטליה (ShutterStock)
   לא מצאנו תמונה של מבחני פיז"ה (צילום: shutterstock)

   הגשם שלא הגיע

   והיה גם גשם, שהגיע לשיאו בסוף השבוע הזה. במדינה שבה חום הפך להיות מצב צבירה הוא גם יתקבל בזרועות פתוחות ומברכות, אבל הוא גם גורם לעצמנו לשאול בנימה אירונית עצובה: למה רק עכשיו? למה לא יכולת לבוא לעזור גם קצת? ולמה לא חסכת מאיתנו את הסופר טאנקר? אם אתם מוצאים תשובות, אתם מוזמנים לשלוח לנו מייל.

   גשם בירושלים, דצמבר 2010 (עומר מירון)
   הגשם בא עכשיו. יופי באמת (צילום: עומר מירון)