פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   בדרכים

   השבוע נועם מספר לנו על חוויה מרתקת וחדשה, שלימדה אותו בין היתר לקבל ביקורת. ואתם, יודעים איך?

   בבלוג האחרון שיצא, סיפרתי לכם על קורס משחק שעשיתי בעבר. היום אספר גם כן על סוג של קורס שלקחתי בו חלק ולימד אותי המון. לפני שלוש שנים פנה אליי חבר ששמו יהושע לימוני, וסיפר לי על סדנת יוצרים שבה יהיו 5-6 מוזיקאים שייפגשו פעם בשבוע בסלון ביתו. מטרת הסדנה היא עבודה על כתיבת שירים, לחנים, הגשת השיר וביצועו. אני חייב לומר קודם כל, מעבר לעובדה שיהושע חבר קרוב שלי, בעיני הוא אחד היוצרים המוכשרים שקיימים בארץ. בלי להסס עניתי בחיוב והצטרפתי למפגש יוצרים המיוחד.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   ניסיתם פעם משהו כזה? נועם פנחסוב (צילום: יחצ)

   המפגש התנהל כך שבכל שבוע כל יוצר בא עם שיר חדש שכתב והלחין, ובכל פעם בסדר שונה, בדרך כמעט הכי אינטימית וחשופה שקיימת, ביצע את שירו החדש בסלון ביתו של יהושע מול שאר החברים. מול מספר מועט של אנשים אגב, זה בדרך כלל יותר קשה להיפתח. בסיום ביצוע השיר, לאחר כמה שניות של שקט מביך שבו כל אחד מפנים את מה שהוא שמע, כל אחד בתורו נותן ביקורת בונה על השיר. מילים שלדעתו אפשר לוותר עליהן, שכתוב הטקסט, לחן שלטעמו אפשר לשנות, הגשת השיר, מבנה השיר שבעיני אחד המאזינים אולי לא מרגיש נכון וגם מקרים בודדים שבהם אין בכלל ביקורת וכולם אומרים מילים טובות.

   הסיטואציה שבה אמן מנגן שיר בסלון מול מספר מצומצם של אנשים, הופכת את הכול למשהו מאוד אינטימי, מביך ומלא מעצורים. אבל משבוע לשבוע זה הופך ליותר טבעי ומכל המבוכה והסיטואציה הלא בדיוק נוחה, אפשר להגיע לרגשות עצומים ואני באמת מאמין שאם עוברים בהצלחה "הופעה" כזאת, בסלון מול חמישה אנשים אפשר לעבור הכול.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)

   במפגש היו כאלה שכל חייהם כתבו למגירה ולא חשבו להשמיע ולקבל ביקורת על שיריהם וניגנו כאילו הם בחדר, לבד, מזמזמים לעצמם וככל שהשבועות עברו הם הפכו למבצעים מרגשים וכל שיר חדש שנכתב היה טוב מהשני.

   אותי אישית מפגש היוצרים הפך לכותב יותר טוב ומדויק, מלחין יותר טוב ומגוון ומבצע במלוא מובן המילה. דרך הביקורת שנתתי לחברים האחרים לקבוצה, למדתי המון על עצמי ודרך הביקורות שנתנו לי, נבניתי וגיבשתי לעצמי דעה ברורה ומלומדת.