פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מסע אחר

   המסע לפולין, מסע חשוב או טיול לעשירים שממילא כולם עושים בו שטויות? אביה פרי מתווכחת עם עצמה. בואו תצביעו

   בעד

   לא במקרה נקרא המסע לפולין "מסע". לא טיול, לא טיסה, מסע. מסע להכרת הקהילה היהודית שחיה לפני התופת, התמודדות עם המראות הקשים ובעיקר ההבנה הבלתי ניתנת לתפיסה מלאה, של מה באמת קרה שם, במקום הנורא ההוא.

   המסע אמנם לא מסתכם במחנות השמדה, ואכן נותנים מקום גם להתפרקות ואפילו לקניות. אבל את המטרה האמיתית של המסע אף הפסקת אוכל בקניון לא תשנה.

   רוב חברי המשלחות מבינים את חשיבות המסע ואת החוויה העצומה שעברו- והרי מתי תהיה הזדמנות נוספת לטוס למקום שכזה ולבקר בכל האתרים הללו? בין הצבא להודו? עם ילדים ומשפחה? אין ספק שזו התקופה המתאימה.

   פרט לחיבור עם ההיסטוריה של העם היהודי, מתחזק החיבור והגאווה הלאומית למדינה כיום. נופל האסימון כמה אנשים עברו כדי להקים את המדינה, כמה סבלו ועבדו אחרי שנותרו לבד בעולם. קיבלנו את כל זה, נולדנו לתוך זה.

   כעת עלינו לשמור על המדינה בכל מחיר ולנצור לנצח בלבנו את קורבנות השנאה והגזענות. אין לשכוח או להדחיק את המציאות הקשה ולכן אנו חייבים לטוס ולראות במו עינינו את מה שהראש מסרב להבין.

   נגד

   המסע לפולין, חשוב ככל שיהיה, אינו שווה לכל כיס. אין סיבה שנערים עם חתך סוציו אקונומי גבוה יזכו לקחת חלק במסע משמעותי הקשור להיסטוריה של העם, בעוד שנערים עשירים פחות (או אפילו, ממש לא עשירים בכלל) יאלצו לוותר על ההזדמנות ולא יקבלו אופציה לנסוע.

   הבדלי המעמדות בולטים מאוד בהקשר הנסיעה לפולין מכיוון שהיא יקרה מאוד. נוסף על כך, קיימות קבוצות נוער שהופכות את המסע לטיול שנתי מלא בבירות, צחוקים ומסיבות, ובכך מפגינות חוסר כבוד משווע ובגרות אפסית לחלוטין. אין טעם לטוס לשם הנאה ולהפוך נושא כה כאוב וחזק לבדיחה.

   ניתן ללמוד את הנושא ולהקדיש לו הרבה גם על אדמת ישראל מבלי לפרנס את חברות התעופה הפולניות, המלונות והתיירות של ארצות אחרות.

   הביקור במחנות ההשמדה קשה מאוד נפשית ולא מתאים לכל אחד. אין כל ספק בכך שנושא השואה חייב להיות בתודעה של כל אזרח וברמת ידע מספקת אך לא כולם מגיבים בצורה זהה למצבים קשים שכאלה.

   ביקורים ב"משואה" ו"יד ושם" קשים אף הם ומשלבים המון ידע בנושא, האם באמת בלתי אפשרי להסתפק בזה?