פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   בדרכים

   נועם פנחסוב לא נגד כוכב נולד, הוא סתם חושב שאנשים שכחו מה זה להתאמץ, לחרוש פאבים ובתי קפה ולהזיע בשביל לעשות מוזיקה

   אני לא יודע אם אתם זוכרים או ששמעתם מוזיקה בתקופה של אמצע שנות ה90. אני לא שמעתי יותר מדי כי הייתי יחסית קטן, אבל אני זוכר. באמצע שנות ה90, תקופה קצרה אחרי רצח רבין, מצב המוסיקה בארץ הגיע לשעמום וחוסר באמנים חדשים ומרעננים. משהו קרה בתעשייה, מעטים האמנים הישראלים שהשנים הטובות שלהן היו באותו הזמן.

   בתחילת שנות האלפיים עלתה "כוכב נולד" והיה נראה שמישהו מצא פיתרון לשעמום שעבר על המוזיקה הישראלית. שירים ישנים קמו לתחייה בביצועים עכשוויים, זמרים חדשים עם קולות טובים יצאו מהבית ופתאום הבינו שיש דרך לא ארוכה במיוחד להגשים חלום ילדות. בעיני כוכב נולד העירה קצת את המוסיקה הישראלית. מי היה נחשף היום לשירים כמו "הנני כאן", "שלכת", "שדות של אירוסים", "אני מאבד אותך", "מנגן ושר" ועוד מלא דוגמאות של שירים שביצעו בתכנית מתמודדים עם קולות וכישרונות מצוינים עם עיבודים חדשים שיכולים להיכנס לקטגוריה של מיינסטרים?

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   איפה המאמץ? נועם פנחסוב (צילום: יחצ)

   לדעתי הרווחנו גם מוזיקאים שללא התכנית אולי לא היינו שומעים עליהם בכלל עד היום, או שפשוט היה לוקח להם הרבה זמן לקחת את עצמם בידיים ולהתחיל להופיע. נכון שיש הרבה חילוקי דעות בנוגע לתהילה והפרסום שמקבלים בתכנית, ושיטת האס אמ אסים שלא ברור לאף אחד באמת איך היא עובדת - אבל בסופו של דבר הכוונה היא טובה.

   אבל אם אתם שואלים אותי, אני יותר מאמין בדרך הארוכה והקשה. בעשור הריאלטי הזה איבדנו קצת פרופורציה בכל מה שקשור לסלילת דרך, לבניית בסיס שמחזק אותך ומשאיר אותך במקום לא גבוה מדי וגם לא נמוך, לטווח הארוך והיציב. כוכב נולד זו סוג של אשליה ששמה אותך בשבוע אחד בטופ של התרבות הישראלית, פתאום לוקחים אותך במונית לאולפן, מלבישים, מאפרים, מראיינים, מצלמים, מבקשים חתימות ומאבדים לגמרי את הזהות.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   איפה הזהות?

   אנשים שכחו שגם אפשר לקחת גיטרה ולחרוש פאבים ובתי קפה ברחבי הארץ שלנו, שמלאה בקהל תרבותי שצמא למוזיקה ישראלית חדשה ומקורית. נכון, זה קשה ועד שמסיימים לענות על שאלות כמו "איך מתחילים להופיע?" , "איפה?" וכו', כבר נגמרת המוטיבציה להתחיל באמת לעשות את זה. הרבה פונים אליי ושואלים אותי אם כדאי לגשת להבחן באודישנים לכוכב נולד ותמיד אני אומר שאם יש לך את החלום הזה ואתה מאמין במי שאתה, ויודע שיש לך מה לתת מעצמך - תלך. במקרה הכי גרוע יאמרו לך לא, זה בכלל לא נורא. להפך, זה עוד מכשול קטן שיעצב לך את האישיות.