פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   11111111

   "אחד העם 101" הצליחה להביא פרק בכורה עם פוטנציאל אדיר לעונה מגניבה. תמיר זוהר חתולה שחורה

   מומחיותה של התרבות הישראלית בשנים האחרונות היא לקחת מוצרים שהצליחו בעבר, ולקמבק אותם בפול גז בשעות הפריים-טיים, לרוב תוך כדי הוצאת כל המרכיבים שהפכו את המוצר למה שהוא- את אותה קלאסיקה לקלאסיקה. כך הפכנו לאלופים בחידושים, בקאברים וברצון לשמר כל דבר שהצליח, גם במחיר של הוצאת הטריות והפיכתו לזבל רקוב ומיובש. בשנים האחרונות מונחות יותר ויותר הצעות, אי שם במשרדי הזכיינים והערוצים השונים, לקאמבקים, לחידושים ולעוד מחלות איומות שמתפרצות כתוצאה משיגול של תרבות הרטרו עם טלוויזיה גרועה מאוד. נגיד, איידס? זו לא מחלה שיש רק לבני אדם. גם לטלוויזיות.

   מירי פסקל, את מושלמת

   על פניו, "אחד העם 101", שפרק הבכורה שלה שודר אתמול, הייתה אמורה להמשיך את אותה מסורת איומה. אבל יש לה את כל הסיבות לא להצליח- זכיין מעורער, שיהרוס כל פרק עם פרומואים באורך חצי תוכנית, מעריצים אובססיביים (מ"אחד העם 1") שמביטים בה בעיניים ביקורתיות ובכלל- ציבור שמאס בכל החידושים ולא מתכוון לחפש קומדיות איכותיות בטלוויזיה שהן לרוב מתחרות ראויות לכדורי שינה.

   אלא שבפועל, פרק הפתיחה של "אחד העם 101" היה רחוק מלממש את חלום הבהלות הנורא מכל, ולהפוך גם את הקאלט הזה לערימה של זבל במדפי הארכיון (ובכך להרוג את האישה הכי מושלמת בטלוויזיה- מירי פסקל).

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   כ"כ חיננית, כ"כ ענוגה! (צילום: יחצנים)

   מה? יכול להיות שהקאמבק אשכרה יצא טוב?

   פרק הפתיחה, שלא הביא אסון לאומי, היה גם כתוב בצורה מצוינת, מצחיק בצורה עוצרת נשימה (בחיי שהפסקתי לנשום מספר פעמים מרוב צחוק) וגם אם פרקי התכנית ימשיכו להיקטע עם אוסף של 200 פרסומות לפרק- עדיין מדובר בתענוג צרוף, שיוציא מכם רגעי צחוק ללא הפסקה. כך למשל, הדיאלוגים בין מירי ליהודית ("אויש יהודית, כל החיים את כמו צל") או שיחותיה עם מייק- היו שילוב של כתיבה מעולה עם ביצוע משובח ומעורר הערצה. ובקצב הזה, אין ספק, שמפרק לפרק זה רק ישתפר ויגיע מהר מאוד לקרסוליה של "אחד העם 1".

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   סקס מוכר (צילום: יחצ)

   "אחד העם 101" יכולה להצליח ולהצליח בגדול, רק אם לא תעשה את אבי כל הטעויות בכל הקשור לקאמבקים, וזה כאמור- להתעלם כליל ממה שהפך אותה למה שהיא. על "אחד העם 101" להיות חצופה, מחתרתית, ביקורתית ונועזת לפחות כמו קודמה, בכדי שתוכל להפוך לדבר הכי מצחיק על המסך שלכם. כן, גם אם כולם מכירים אותה עכשיו. עד אז, סחתיין על פרק בכורה מעולה- שמפו, שמפו, שמפו.

   "אחד העם 101", ימי שני, 22:10, רשת, ערוץ 2.