פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   בדרכים

   נועם הגיע למסקנה - הוא כנראה יאלץ להפיק אלבום לבד, ללא עזרת לייבל. אבל איך עושים את זה? יומן מסע

   אחרי צבירת ניסיון על במות ברחבי הארץ וחצי אלבום גנוז, הגעתי להבנה ושלמות עם עצמי, שהגיע הזמן להקליט את אלבום הבכורה. אני בטוח שכל אחד שרואה את עצמו עוסק במוזיקה רוצה להגיע לשלב המיוחד הזה של הקלטת האלבום ולקבץ את השירים שלו בתוך דיסק. אצלי זה הגיע יחסית מהר, בגיל 17 התחלתי בהפקת אלבום וכמו שזה קרה מהר, ככה גם הבנתי שאני עדיין לא מוכן לזה. מכל הבחינות.

   ההחלטה הייתה להמשיך להופיע, לחבר את עצמי יותר למוסיקה ולקחת אותה למקום אולי קצת יותר בוגר, להכיר את עצמי, מה אני אוהב, איזה סגנון אני, מה הטווח הקולי שלי, לכתוב עוד שירים טובים וגרועים, להקליט עוד סקיצות ולדברים האלה אפשר להגיע דרך הופעות ועוד הופעות, מניסיוני האישי כמובן.

   עצמאי ומאושר

   את אלבום הבכורה שלי החלטתי לעשות בהפקה עצמית ללא חברת תקליטים. זו דרך שרק לאחרונה הפכה לנהוגה ומקובלת בעולם, מהסיבה הפשוטה שאחרת פשוט אי אפשר היה להקליט אלבום אם אין לאמן חוזה בחברת תקליטים שמבטיחה לו תקציב לשעות אולפן, נגנים, מפיקים וכו'... היום התקופה אחרת, ובערך בכל בית יש אולפן.

   אין דרך לתאר כמה סיפוק וכיף יש במסע הזה של הקלטת אלבום. אלה היו 9 חודשים + של יצירה ומחשבה יום יום בשירים שלי יחד עם אלדד ציטרין שהפיק, ונגנים מוכשרים שהיו שותפים מלאים ותרמו.

   בדד אלך

   להקליט אלבום לבד ללא גב של חברת תקליטים זה מפחיד. בלי תקציב גבוה זה לא יישמע טוב, בלי נגנים טובים זה יהיה חובבני, בלי יחסי ציבור מי ישמע על זה? את כל הדברים האלה צריך לקחת בחשבון ולנסות להוציא את המיטב גם בתקציב נמוך. יש גם יתרונות שמהם אפשר למצוא גם קצת אופטימיות, כמו למשל העובדה היא שאף אחד לא יתערב לך בשירים (למעט כמובן המפיק שאותו אתה בחרת).

   אני ממליץ לכל אחד שמתחיל להקליט את האלבום הראשון, שיבדוק את כל האופציות, כנ"ל גם חברות תקליטים. לא לפחד מהסירוב שלהן כי בסך הכל זה עניין של טעם ויכול להיות שלא תהיה הטעם שלהן. לא לפחד להשקיע את כל חייך וחסכונותיך באלבום, ולהיות שלם עם כל מה שנעשה בו.

   לגנוז זה לא כיף.

   נועם פנחסוב.